Hlavní obsah

Soudní znalci z kauzy Kramný jdou k soudu, vypracovali prý nepravdivý posudek

Foto: Profimedia

Petr Kramný u soudu.

Reklama

7. 6. 2018 13:23

Policie znalce obvinila loni na jaře z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Článek

Státní zástupkyně obžalovala z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku soudní znalce Radka Matlacha a Igora Fargaše, již svědčili jako znalci obhajoby v procesu s Petrem Kramným.

Uvedla to Česká televize, které informaci potvrdila náměstkyně ostravského okresního státního zástupce Monika Oborilová.

„Obžaloba souvisí s tím, že obžalovaní jako znalci s dlouholetou praxí vypracovali neobjektivní a nepravdivý znalecký posudek, který pak stvrdili svou výpovědí před soudem,“ řekla poté Oborilová agentuře ČTK.

Video: Petr Kramný našel řadu významných zastánců 

Poslankyně ODS Jana Černochová chtěla, aby se Kramného zastal ministr spravedlnosti (natočeno v září 2017).Video: Renata Kalenská

Dodala, že obžalobu okresní státní zastupitelství podalo k Okresnímu soudu v Ostravě. „Hlavní líčení by podle našich zkušeností mohlo být nařízené v řádu několika měsíců,“ doplnila.

Policie znalce obvinila loni na jaře z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. V případě uznání viny jim hrozí tresty v rozmezí od šesti měsíců do tří let.

Radek Matlach obvinění odmítá. „To, co nám je kladeno za vinu, je nesmysl,“ řekl. Dodal s tím, že policejní vyšetřování považuje za nekorektní. „To, co je uvedeno ve spise, se nezakládá na pravdě. Policie vůbec nevyslechla námi navržené svědky, kteří mohli potvrdit naši obhajobu,“ uvedl pro ČTK.

Kramný byl odsouzen k 28 letům vězení za vraždu své manželky a dcery na dovolené v Egyptě. Obžaloba vycházela z posudku expertů ostravského ústavu soudního lékařství, podle nichž Kramný svou ženu a dceru zabil elektrickým proudem. Znalci Matlach a Fargaš ale v posudku obhajoby jako nejpravděpodobnější příčinu úmrtí uvedli otravu z jídla, byť možnost smrti po zásahu elektrickým proudem úplně nevyloučili.

Revizní posudek pak jako příčinu smrti určil jednoznačně zásah elektrickým proudem a znalec František Vorel řekl, že u některých závěrů znalců Matlacha a Fargaše to vypadá, že jde buď o základní neznalost, nebo úmyslné zkreslení.

Krajské státní zastupitelství pak na základě závěrů tohoto revizního posudku podalo podnět policii, která oba znalce obvinila.

Reklama

Doporučované