Hlavní obsah

Soukromý obchod Agrofertu na stole premiéra. Pošlete odpověď, napsal Babiš

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Premiér Andrej Babiš dal pokyn vládním expertům, aby posoudili nabídku pro jeho Agrofert, s nímž nemá nic společného.

Reklama

2. 3. 2020 9:00

Andrej Babiš dal z pozice premiéra pokyn vládním expertům, aby posoudili obchodní nabídky, jež dostal Agrofert. Stalo se to téměř přesně rok po té, co Babiš uložil svou firmu podle zákona o střetu zájmů do svěřenských fondů a začal říkat, že s chodem Agrofertu už nemá nic společného. Premiérovo angažmá dokládají interní e-maily Agrofertu a vlády, které redakce Seznam Zpráv získala.

Článek

Chemická a energetická společnost Deza má každý rok před Vánocemi napilno – jednou z hlavních výrobních komodit společnosti je teplo a topná sezona byla v plném běhu…

Nejinak to bylo i na konci roku 2017, kdy řediteli Zbyňku Průšovi, bylo to 8. prosince v 15 hodin a 13 minut, dorazila na jeho počítač důležitá zpráva. Z obsahu je zřejmé, že přichází od někoho, s nímž už ředitel Dezy minimálně jedenkrát jednal.

„Dobrý den pane řediteli, zasílám na základě naší telefonické dohody přepracované materiály k využití páteřní optické sítě…“ píše v e-mailové zprávě Lukáš Abazid ze společnosti Batesys.

Deza je důležitou součástí holdingu Agrofert, který na začátku zmíněného roku 2017 (3. února) vložil nynější premiér Andrej Babiš podle zákona o střetu zájmů do svěřenských fondů. O postavení Dezy v Babišově holdingu svědčí i to, že ředitel Zbyněk Průša je v Agrofertu předsedou představenstva.

Batesys nabízel Deze podíl a připojení ve zmíněné optické síti. Součástí prosincového e-mailu je projekt, který zjevně podle pokynů od ředitele Dezy zástupce Batesysu přepacoval.

Co je Batesys

Než se dostaneme k tomu, jak Zbyněk Průša naložil s nabídkou, která mu právě přišla, řekněme si něco o Batesysu. Je to neprůhledná schránka s akciemi na Kypru. Za společností jsou vidět zejména tři lidé.

Jedním je už zmíněný Lukáš Abazid, který rozumí optickým kabelům a jeho role je technická. Hlavní postavou je však Zdeněk Čadek. To on kontaktoval Dezu a také další firmy s nabídkou připojení do optické sítě, která zajišťuje nejrychlejší a nejbezpečnější možnost přenosu dat.

Batesys vlastně nabízí podíl v miliardovém obchodu. Bylo by totiž potřeba pokrýt celou republiku sítí kabelů, jen jejich položení by v závislosti na jejich hustotě stálo jednotky miliard korun.

„Nabízel možnost připojení do sítě, kterou bude z části vlastnit a používat stát,“ popsal jednání Zdeňka Čadka Seznam Zprávám jeden z účastníků.

Jenže tím to nekončilo. Čadek totiž podle tohoto zdroje nabízel také možnost sledovat datové toky státu. „Tvrdil, že nás připojí do stejné sítě jako stát, a tím bychom mohli vidět i důvěrnou komunikaci státu,“ vysvětluje účastník jednání s Čadkem.

S princem Monackým

Projekt byl obrovský s velkou prvotní investicí. I na to měl Čadek odpověď. „Prý spolupracuje s princem Albertem Monackým,“ řekl Seznam Zprávám zdroj, který s Čadkem vyjednával.

Toto svědectví potvrdil i třetí muž z Batesysu – člen dozorčí rady firmy a významný pražský hoteliér Miroslav Voštiar. „Ano, nabízel mi dokonce, že mi prince Alberta přivede na jednání ke mně do hotelu,“ řekl Seznam Zprávám o Čadkovi.

S optickými sítěmi nemá postarší hoteliér Voštiar nic společného, avšak v celém příběhu, zřejmě nevědomky, sehrál významnou roli. Patří totiž k těm mužům, kteří znají každého a každý zná je. V jeho hotelu v centru Prahy si dávají schůzky politici, obchodníci, diplomaté, umělci a vlastně každý, kdo chce trochu soukromí. A Voštiar vyhoví každému.

„S nikým jsem nejednal, ale kdo se zaštiťoval mým jménem samozřejmě nevím,“ vyprávěl v recepci svého hotelu o své roli v Batesysu.

Dívka z recepce

Vraťme se ale k jednání Bytesysu v Deze a v Agrofertu.

Ředitel Dezy Zbyněk Průša na otázky Seznam Zpráv neodpověděl, a tak není jasné, co ho přesvědčilo, aby se nabídkou kolem optických kabelů zabýval – jestli to byla možnost sledovat komunikaci státu, osoba monackého prince Alberta nebo ještě jiný argument.

Jisté je, že se o projektu rozhodl poradit. 30. ledna proto přeposílá celý projekt Batesys e-mailem do centrály Agrofertu.

Adresátem je asistentka představenstva Diana Píšová. E-mail od ředitele Průši dostává v 10 hodin 52 minut. O pět minut později jej přeposílá na recepci Agorfertu.

“Překvapuje mne, že máte k dispozici moji služební korespondenci. Považuji za logické, že z titulu asistentky představenstva společnosti vyřizuji korespondenci a komunikuji s vedoucími představiteli firmy, což je z korespondence, kterou máte k dispozici, patrné, ” napsala Diana Píšová v odpovědi na dotazy Seznam zpráv.

Její odpověď je důležitá ze dvou důvodů. Jednak potvrzuje, že její emailová adresa je pravá, Seznam Zprávy ji totiž oslovily na stejnou adresu, jako je ta, na kterou psal ředitel Průša. Zároveň mimoděk potvrdila autenticitu dialogu s ředitelem Dezy.

Co bylo u Babiše

Na recepci Agrofertu projekt nabízený Batesysem nekončí. O 5 dní později, tedy nejpozději 5. února 2018, má nabídku k posouzení na stole premiér Andrej Babiš.

Na e-maily rukou píše pokyny. Chce aby projekt posoudil odborník a jako premiér samozřejmě může úkolovat vládní úředníky. Babiš proto píše „Poslat, B.“

Pokyn je přímo na e-mailu, který poslal ředitel Agorfertu Průša své asistentce Píšové.

„K vyjádření 5. 2. 2018,“ doplňuje rukou Andrej Babiš na vytištěnou e-mailovou korespondenci, již mají Seznam Zprávy k dispozici.

Jde o pokyn pro náměstka Ministerstva obchodu a průmyslu a odborníka na optické sítě Ondřeje Malého. Je dobré si připomenout, že o dva dny dříve, tedy 3. února, to byl právě rok, co Babiš vložil Agrofert do svěřenských fondů a veřejně tvrdí, že s Agrofertem nemá nic společného.

Co řekl reportérům Seznam Zpráv bývalý náměstek Ondřej Malý:

Splnil jsem pokyn

Náměstek Ondřej Malý dostane k posouzení celý projekt, který nabízí Batesys s Čadkem společnosti Deza z Agorfertu.

„Z Úřadu vlády mi přišel e-mail, že pan premiér mě prosí o to, abych posoudil ten dokument, který jsem dostal, tak jsem tak udělal,“ vysvětluje dnes Ondřej Malý, který mezitím na ministerstvu skončil.

Tvrdí, že cesta dokumentu – odkud k Babišovi přišel – ho nezajímala a neřešil ji. Dostal úkol, který splnil. Projekt posoudil a odpověď poslal na Úřad vlády.

„Z dokumentu není jasné, co vlastně autor nabízí – zda prodat svou síť státu, nebo mu nabídnout své služby,“ stojí v první větě posudku od Ondřeje Malého. Z Úřadu vlády pak opět přijde rukou psaný pokyn od Andreje Babiše.

„Pošlete odpověď, nebo Malý návrh dopisu,“ nařizuje premiér ve věci Agrofertu.

Ondřej Malý poslechne a připraví odpověď. Z Úřadu vlády mu dají ještě pokyn, aby odpověděl přímo původnímu navrhovateli. Tedy Batesysu a Abazidovi. Náměstek Ondřej Malý odpověď odešle.

Že se stal aktérem bizarní situace, kdy jedna soukromá firma (Batesys) předloží obchodní návrh jiné soukromé firmě (Deze z Agrofertu), a odpověď na něj mu přijde z Úřadu vlády, tehdejší náměstek MPO prý nevnímal.

„Tak, jak to říkáte, tak to vypadá velmi legračně, ale toto byl pokyn z Úřadu vlády, abych posoudil dokument, který byl obsahem mailu. Ne, abych posuzoval cestu toho mailu. Takže já jsem se podíval, kdo je v tom dokumentu jako autor a tomu jsem to potom poslal. Takto jsem vnímal pokyn, který mi přišel z Úřadu vlády,“ říká exnáměstek Malý.

ANO ve službách Dezy

Seznam Zprávy poslaly Andreji Babišovi kopie vytištěných e-mailů s jeho vlastními poznámkami a pokyny. Vysvětlení se však redakce nedočkala.

Premiér neodpověděl stejně jako manažer Agrofertu Zbyněk Průša.

Tady by celý příběh mohl skončit, ale neskončil. Odpověď vlády z roku 2018 totiž neznamenala konec projektu Batesys, ani konec účasti Dezy a Agrofertu v projektu.

Zdeněk Čadek, který se Seznam Zprávami odmítá komunikovat, a Lukáš Abazid oslovili s projektem optických sítí řadu státních společností. Mero, Čepro či Správa železnic – všichni s Batesysem v průběhu let 2018 a 2019 jednali.

Nakonec se v létě 2019 složka s nabídkou Batesysu na položení kabelů podél železnice dostala až na stůl tehdejšího ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. O hladký chod jednání se starali dva poslanci ANO Martin Kolovratník a Pavel Pustějovský.

Proč to dělali? Oba tvrdí, že byli pouhými „pošťáky“, kteří jen dostali složku s dokumenty a tu pak předali exministrovi Kremlíkovi. Stojí za to ovšem připomenout, že Pavel Pustějovský není jen poslancem za ANO. Je také členem představenstva společnosti Deza. Tedy firmy, kde celý příběh začal.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované