Hlavní obsah

Španělé chtějí předčasné volby. I v těch by ale zvítězila Rajoyova strana

Španělé volají po předčasných volbách (Video: AP)

 

Reklama

13. 11. 2017 16:27

Více než polovina Španělů není spokojena se současnou vládou v Madridu a přeje si, aby premiér Mariano Rajoy vyhlásil co nejdříve předčasné parlamentní volby.

Článek

Podle nejnovějšího průzkumu považuje situaci v Katalánsku za ne tak vážnou 60 procent dotázaných Španělů. Pokud by ale došlo k předčasným volbám, pravděpodobně by opět vyhrál španělský premiér Mariano Rajoy, ztratil by však více než 7 procent hlasů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, o němž dnes informoval španělský deník El País. Až 54 procent lidí si myslí, že Rajoyova vláda reaguje stran Katalánska adekvátně.

Pro předčasné volby se v průzkumu společnosti Metroscopia minulý týden vyslovilo už 55 procent Španělů, o měsíc dříve to přitom bylo 49 procent. V předčasných volbách by nyní sice opět vyhráli Rajoyovi vládní lidovci, získali by ale o téměř sedm procent méně než v loňských volbách.

Počet Španělů pocházejících z oblastí mimo Katalánsko, kteří považují kroky Madridu vůči Katalánsku za adekvátní, výrazně vzrostl od předchozího průzkumu, tedy po převzetí přímé správy této autonomní oblasti španělskou vládou. Ještě v polovině října označila většina Španělů, i Katalánců, konání Madridu za nepřiměřené.

Průzkum hodnocení vlády premiéra Mariana Rajoye se uskutečnil minulý týden, tedy rok poté, co se vláda ujala úřadu. Podle deníku El País ale vláda dosud uskutečnila jen malou část ze svého volebního programu, a to proto, že nemá absolutní většinu poslanců v Kongresu.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že vládní lidová strana od předchozích voleb v červnu 2016 ztratila voliče. Pokud by se volby konaly nyní, hlasovalo by pro lidovce 26 procent voličů, zatímco loni ve volbách to bylo 33 procent.

Výrazný nárůst (ze 13 na téměř 23 procent) zaznamenala od voleb strana Ciudadanos, která menšinovou vládu podporuje a která by nyní získala stejně hlasů jako socialisté. Pro ně by hlasovalo stejně voličů jako loni. Velký propad zaznamenala od loňských voleb radikálně levicová strana Unidos Podemos, která by nyní dostala necelých 15 procent hlasů.

Podle deníku El País se na rozložení politických sil ve Španělsku jistě podepíší i výsledky regionálních voleb v Katalánsku, které se konají 21. prosince. Podle posledních průzkumů v nich separatisté zřejmě ztratí absolutní většinu v regionálním parlamentu.

Mariano Rajoy včera dorazil do Barcelony (Video: AP)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované