Článek
Jednak zaujal tím, že nechtěl opustit místo pro vítěze, takže fotbalisté Chelsea převzali trofej i se státníkem v první řadě. Na všech oficiálních fotografiích jsou tak hráči i s prezidentem. Obvyklé je, že státník poblahopřeje a následně plochu opustí. Mimochodem, anglický tým převzal kopii trofeje. Originál si Trump nechal.
„Zeptal jsem se, kdy si trofej vyzvednou. Řekli, že nikdy a můžeme si ji nechat. Prý vyrábějí novou. Oni novou skutečně vyrobili, což bylo docela zajímavé. Ta původní je v Oválné pracovně,“ pronesl pro televizi DAZN.
V rozhovoru ale hlavně rozjel lingvistické téma o tom, jestli by fotbal v Americe neměl být zkrátka fotbal.
Patrně v žertu pak Trump naznačil, že by mohl vydat výkonné nařízení, které by ve Spojených státech říkalo, že fotbal bude nazýván fotbalem. I když u něj se těžko odhaduje, co je fór a co (krutá) realita.
Pojem „soccer“, jak se ve Spojených státech říká fotbalu, docela dráždí. Ale pikantní na tom je, že se jedná o tradiční výraz, jenž má kořeny v Anglii a nejde o žádný amerikanismus, jak se často předhazuje.

Originál pro vítěze MS klubů zdobený 24 karátovým zlatem za 230 tisíc dolarů zůstane v moci prezidenta USA.
V Anglii byla v roce 1863 ustanovena první oficiální fotbalová federace na světě s kodifikovanými pravidly. Ale sporty, které měly k fotbalu blízko, se provozovaly staletí předtím.
Zábava, kde se několik lidí snaží dostat předmět nohama, nebo rukama (nebo vším, čím se dá) za nějakou čáru, případně do branky, je stará tisíce let. A jak se vyvíjela, víc a víc stoupala poptávka, aby se od sebe jednotlivé odnože oddělily. Stalo se tak právě se zavedením pravidel.
V Anglii bylo ve druhé polovině 19. století hodně rozšířené i ragby, které vychází podle různých historek od Williama Webba Ellise, jenž navštěvoval Rugby School (ano, proto ten název). Nicméně faktem je, že ve městě Rugby byla roku 1845 sepsána pravidla sportu, což se bere i jako vznik moderního ragby.
Asociace ragby a fotbalu měly dlouhé názvy, tak je veřejnost různě zkracovala. „Jazykově kreativní studenti na Oxfordské univerzitě rozlišovali v 80. letech 19. století mezi sporty ´rugger´ (rugby football) a ´assoccer´ (association football). Druhý termín byl dále zkrácen na ´soccer´ (někdy psáno ´socker´) a název se rychle rozšířil i za hranice kampusu,“ uvádí například encyklopedie Britannica. V Anglii se tedy běžně užíval termín „soccer“ už na konci 19. století.
V Americe se asociace fotbalu původně jmenovala „United States Football Association“. V roce 1945 se název změnil na „United States Soccer Football Association“ a později se z dlouhého názvu slovo „football“ úplně vytratilo, tím pádem se ve Spojených státech provozuje „soccer“.
V Americe se navíc chytil ale i „gridiron football“, název dostal podle yardových čar, které utvářely obdélníkové hřiště a hřiště vypadá jako rošt. Tady se zase jednalo o určitou odnož ragby a fotbalu, která se hrála hodně na univerzitách a o standardizaci pravidel se postaraly Harvard, Yale a Princeton. V roce 1869 se taky konal první mezikolejní zápas. Zde se postupně vytratilo slovo „gridion“ a zůstal fotbal, což je dnešní americký fotbal.
Nakonec se hodí Trumpův výrok, kterým debatu ukončil: „Jde o to, aby se všichni sešli a aby mezi zeměmi panovala velká láska. Myslím, že je to asi nejsilnější mezinárodní sport, takže může skutečně spojit svět.“
Bude hodně zajímavé sledovat, jak velkou lásku předvede administrativa amerického prezidenta do začátku MS v roce 2026. Šampionát hostí společně s Kanadou a Mexikem. Otázkou je, jestli už zjistil, že nepůjde jen o projekt USA.
Občas má totiž mezery.
„Opravdu? To jsem nevěděl,“ odvětil šéfovi FIFA Giannimu Infantinovi, když se bavili o šancích Ruska na MS. V tu chvíli Trump zjistil, že Rusko se akce kvůli okupování Ukrajiny neúčastní.