Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V Litvínově se v posledních letech občas objevila spekulace, že by petrochemický gigant Orlen Unipetrol odešel z hokeje. Černé scénáře se nikdy nenaplnily, velké změny zůstaly jen v teorii úvah. Léto 2025 ale mění budoucnost tradiční hokejové české bašty. Mocná společnost deklarovala, že už nemá v úmyslu hokej řídit. Doplatí sezonu a dál už nemá zájem v Litvínově působit jako majoritní akcionář.
Část lidí s napojením na hokej stále věří, že může jít o určitou taktiku boje, kde je v sázce další směřování klubu. Společnost měla totiž výhrady k fungování nejmenšího akcionáře - spolku HC Litvínov. Orlenu patří 71 procent akcií klubu, 20 náleží městu a 9 procent spolku. Ten má na starosti mládež a současně drží i extraligovou licenci.
Svádí k tomu, že ještě v květnu totiž Orlen Unipetrol vydal poměrně ostré prohlášení. Vybízel k těsnější a lepší spolupráci akcionářů. Pochvaloval si spolupráci s městem a přidal, že „očekává stejný přístup také od třetího akcionáře, kterým je HC Litvínov, sportovní spolek, kterému klub finančně přispívá na provoz několika miliony ročně“.
Chtěl, aby se extraligová licence převedla na celý hokejový klub, tedy aby ji vlastnili všichni tři akcionáři s garancí, že neexistuje její převod nikam mimo město. K tomu si říkal o možnost, aby lidé z vedení extraligového klubu vstoupili do kontrolní komise spolku. Vše mělo podle Orlenu začít fungovat nejpozději od sezony 2026/27.
Velké plány s hokejem ale po necelých dvou měsících nahradilo další prohlášení. Firma po sezoně 2025/26 skončí jako akcionář. Už žádné plány, žádné příště. „Vedou nás k tomu přetrvávající vážné problémy na evropském a českém rafinérském a petrochemickém trhu,“ stojí v oficiálním textu.
Vzhledem k extrémně rychlé otočce převládaly názory, že se jedná o určitou demonstraci síly: buď bude po našem, převede se licence a do vedení spolku se přidají další lidé, nebo…
Jenže realita je jinde. Jedná se o opravdový konec.
Dokazuje to i zjištění Seznam Zpráv, které informovaly o chystané radikální restrukturalizaci společnosti - znamená i propouštění a další škrty. K návratu k ziskovosti v tvrdě zasaženém chemickém průmyslu mají Orlenu pomoct škrty, snižování investic i odprodeje nepotřebného majetku. Do uvedené kolonky právě spadá i litvínovský hokej.
Odchod z vedení hokeje nemá nic společného s předešlým dohadováním se o budoucnosti klubu. Spíš se věci sešly v nečekaně rychlé době za sebou, kdy si společnost vyhodnotila, že potřebuje šetřit. Dobře si to nyní uvědomuje i druhý největší akcionář extraligového celku, tedy město. „Z vyjádření společnosti lze usuzovat, že rozhodnutí bylo promyšlené a reflektuje současnou i budoucí situaci v chemickém průmyslu. Domníváme se tedy, že se postoj společnosti již nezmění,“ potvrzuje pro Seznam Zprávy i litvínovská starostka Kamila Bláhová.
„Na druhou stranu, společnost Orlen Unipetrol deklarovala vůli diskutovat se stávajícími i potenciálními novými akcionáři ohledně možností a rozsahu jejich budoucího zapojení do podpory ledního hokeje v oblasti marketingové spolupráce,“ cítí starostka naději, že stávající vlastník pomůže.
Nový vlastník musí mít zdroje
Orlen neplánuje svoje kontakty s hokejem škrtnout. Pokud budoucí majitel za společností přijde s nabídkou obchodní spolupráce, nebrání se klasické dohodě o partnerství. Není tak vyloučeno, že by hokej sponzoroval, o čemž mluvila i za město Litvínov Kamila Beranová. „Platí naše prohlášení, které jsme zveřejnili. Nic dalšího v tuto chvíli nechceme komentovat,“ řekl ředitel komunikace společnosti Orlen Unipetrol Jiří Hájek.
Majoritní akcionář do hokeje posílal zhruba 60 milionů ročně. Navíc dodával stabilitu, že pokud sezona skončila ve ztrátě, za zády klubu vždycky stál silný akcionář, který by ho nenechal topit v problémech a dluzích.
Prohlášení Orlen Unipetrol o konci v akcionářské struktuře| Sport SZ
Po skončení extraligové hokejové sezony 2025/2026 na jaře příštího roku ukončíme naše působení v roli akcionáře (podíl 71 %) a generálního partnera společnosti HC VERVA Litvínov. Vedou nás k tomu přetrvávající vážné problémy na evropském a českém rafinérském a petrochemickém trhu, které dlouhodobě negativně ovlivňují naše podnikání a nutí nás plně koncentrovat veškeré zdroje a kapacity na naši základní výrobní činnost v rafinériích.
Na solidní extraligový život nyní klub velikosti Litvínova potřebuje naplnit rozpočet o objemu 110-130 milionů korun. Pokud by se povedlo novému majiteli dojednat s Orlenem generální partnerství, což by podle odhadu Seznam Zpráv mohlo přinést ročně 15-20 milionů, znamená to pořád velmi solidní základ. Ovšem nejedná se o automatickou položku.
Navíc v situaci, kdy za rok 2024 Orlen Unipetrol vykázal ztrátu 16,3 miliardy korun, nemusí chtít firma dávat na vedlejší aktivity tolik peněz. Jedinou jistotou pro extraligový rozpočet na sezonu 2026/27 je tak 14 milionů od BPA. Dalších 100 musí nový vlastník sehnat sám.
Obtížnost celé situace navíc dokresluje, že ideální je, aby se zájemce objevil nejpozději v říjnu a nejpozději za tři měsíce se dostavil s jasnou vizí, co s Litvínovem dál.

Město podle starostky Kamily Bláhové pracuje na hledání nového hlavního akcionáře hokejového klubu.
Nejde jen o domluvu s Orlenem, převod akcií a vyjednávání o další spolupráci. Ale smlouvy na další hokejovou sezonu se v tomto termínu běžně začínají řešit. Kdo zaspí, na českém trhu spíš přebírá. Navíc je i zásadní otázkou, kdo by klub řídil.
Současného generálního manažera Pavla Hynka si do vedení hokeje vybrala petrochemická společnost. Případný nový vlastník může mít na obsazení klíčové pozice jiné preference.
Orlen Unipetrol plánuje podle zjištění Seznam Zpráv dodržet slovo a sezonu po ekonomické stránce podrží klub, jak bývá klasicky zvykem. Tím pádem nezůstane žádný dluh. Nový majitel se nemusí strachovat, že by na něj vyskočili finanční kostlivci.
Jenže i tak bude situace pro nového akcionáře mimořádně obtížná vzhledem k rychlosti, jakou je potřeba všechno připravit.
Orlen nikoho aktivně nevyhledává. Město Litvínov už akci rozjelo. „Jsme připraveni jednat s jakýmkoli zájemcem, který by dokázal navázat na tradici hokeje v Litvínově, pomohl klubu překonat současnou situaci a bude mít zájem rozvíjet vrcholový hokej ve městě. Jedná se o výzvu, která vyžaduje silného a dlouhodobě angažovaného partnera či partnery,“ uvědomuje si starostka města.
„Město Litvínov je společně se zástupci sportovního spolku HC Litvínov, bývalých hráčů i oficiálním fan klubem v kontaktu a společně povedeme v nejbližší době jednání s potenciálními investory. Hledáme řešení, která zajistí kontinuitu a stabilitu litvínovského hokeje,“ přidává Kamila Bláhová.
Pardubická cesta se neplánuje
V minulosti se například v Pardubicích stalo, že když klub opustil majitel Roman Šmidberský, převzalo nad hokejem vládu město. Dlouho pak hledalo silného investora, než si v covidové éře pláclo s miliardářem Petrem Dědkem.
V Litvínově se ovšem tahle linie nejeví jako moc pravděpodobná. „Město hospodaří s veřejnými penězi a má povinnost nakládat s nimi účelně, hospodárně a efektivně. Převzetí majority se nyní jeví jako málo pravděpodobné,“ řekla pro Seznam Zprávy starostka Litvínova.
Litvínovský hokej| Sport SZ
Začátek: organizovaný hokej se zde hraje od roku 1945, do nejvyšší soutěže klub postoupil v roce 1959 a společně s Pardubicemi Litvínov nikdy nesestoupil z nejvyšší ligy.
Titul: vyhrál ho jen jednou v roce 2015, když Litvínov trénovali Radim Rulík s Miloslavem Hořavou. V bráně chytal Pavel Francouz a hlavní hvězdou byl Martin Ručinský. Do té doby bylo maximem druhé místo, které klub získal čtyřikrát.
Legendy: Ivan Hlinka, Petr Klíma, Vladimír Růžička, Robert Lang, Martin Ručinský, Jiří Šlégr, Robert Reichel
Oslovili jsme i Kamila Havelku, který zastupuje spolek HC Litvínov. „Situace v Litvínově se řeší a i my potřebujeme nějaký prostor a čas. Prosím o trpělivost a věřte, že se intenzivně jedná o možnostech ve prospěch litvínovského hokeje,“ odepsal nakonec s tím, že na větší komentáře o budoucnosti hokeje není teď správný čas. Jeho subjektu stále zůstává extraligová licence.
Aktuální informace je, že vznikla skupina deseti lidí, která chystá strategický plán, jak naplánovat budoucnost hokeje ve městě. Patřit by do ní měli jednak Havelka a dále bývalí slavní odchovanci Robert Reichel, Martin Ručinský a Jiří Šlégr, který v klubu už působil jako generální manažer a vedení Orlenu ho nahradilo současným šéfem klubu Hynkem.
„Chceme zapojit spolek, město, zahrnout novou halu, všechno, aby to mělo smysl. Ne, že se jen na rok nebo dva něco zalepí. Provedeme to tak, že když už se něco bude dělat, tak se vším všudy,“ řekl pro iSport.cz Robert Reichel. Aktivitu rozjíždí i oficiální fanclub. Od srpna půjdou do prodeje například trička s heslem #LitvinovNezhasne. Výtěžek má jít na restart hokeje.
Tradice, fanoušci, ale i problémy
Litvínov je stabilní adresou v české nejvyšší soutěži, postoupil do ní v roce 1959 a nikdy ji od té doby neopustil. Vychoval hvězdy reprezentace i NHL, kromě Reichela, Šlégra a Ručinského v klubu vyrostli i Ivan Hlinka, Vladimír Růžička, Petr Klíma, Robert Lang, Petr Svoboda, Petr Nedvěd a další esa.
Poslední dvě sezony se držel většinu sezony kolem první čtyřky. Jenže realita kolem klubu zase tak zářivá není.
Výchova hráčů se zasekla a Litvínov patří mezi nejhůř hodnocené týmy extraligy co do práce s mládeží. Spolek HC Litvínov si všechno řídí sám nezávisle na chodu A týmu. Když se posuzuje kvalita výchovy mladých hokejistů, patří mezi nejhorší adresy nejvyšší soutěže. Reflektuje to i svazové hodnocení akademií z let 2019-2024. Pětiletý ranking Litvínovu přisuzuje až 16. místo, takže v tomto ohledu by nepatřil ani do čtrnáctičlenné extraligy.
Navíc dřív Litvínov dokázal vychovávat reprezentanty, hráče pro NHL a nebo minimálně nadstandardní hokejisty pro domácí soutěž. Za posledních dvacet let draftem ale prošli jen dva hráči – Filip Helt a Jan Myšák.
Nový majitel získá sice A tým, ale současně ho čeká i spolupráce s mládeží, kterou nijak neovlivní a která zatím nedovede dodávat silné hráče do prvního týmu. Jedná se o nevýhodu, která ve výsledku prodražuje chod organizace, s čímž podle zdrojů Seznam Zpráv právě vedení Orlenu nebylo spokojeno. Poslední roky se snažilo stav neúspěšně změnit.
Rekonstrukce se plánuje
Dalším problémem je stav stadionu Ivana Hlinky. České kluby, které za poslední dobu přilákaly do vlastnických struktur silné miliardáře, spojuje jedna zásadní věc – kvalitní zázemí.
Dušan Šenkypl v rozhovoru pro Seznam Zprávy přiznal, že kdyby Karlovy Vary neměly tak dobrou halu společně centrem pro mládež, investice by ho nezajímala. Tomáš Drastil koupil Kladno se zrekonstruovanou halou. Slavomír Pavlíček vstoupil do Jihlavy ve chvíli, kdy dokončuje novou multifunkční arénu.
Tady je cítit zásadní handicap.
Celkové umístění Litvínova| Sport SZ
2025: 9. místo
2024: 4. místo
2023: 11. místo
2022: 13. místo
2021: 12. místo
2020: 12. místo
2019: 11. místo
2018: 14. místo
Litvínov má tradici, zapálené fanoušky, zimní stadion má svoje kouzlo. Ale dlouhodobě v současných podmínkách hrát extraliga nepůjde.
Vizí o přestavbách a velkých úpravách stadionu Ivana Hlinky padlo už hodně. Třeba tahle zazněla z úst bývalého premiéra Andreje Babiše a pochází z ledna 2020: „V rámci dostavby se plánuje výstavba nové tribuny s velkým hokejovým zázemím a internátem pro mladé hokejisty. Začátek výstavby plánují v příštím roce. Probírali jsme možnosti, že by se stát podílel na investici do dostavby. Musí se ale zapojit město, kraj a majitel klubu.“ Tehdy se mělo přestavovat za 516 milionů.
V zázemí se dá najít moderní posilovna, která patří mládeži. Dál práce nepokračují. „Aktuální záměr počítá s rekonstrukcí a modernizací stávajícího zimního stadionu v rámci projektu multifunkční arény. Jiná varianta není v této chvíli aktivně zvažována,“ uvádí starostka, že stavba na zelené louce se momentálně vylučuje.
Rekonstrukce stadionu se ovšem stále drží jen v kancelářích. „Zatím jsme ve fázi projektové činnosti, máme platné územní rozhodnutí a nacházíme se před zahájením další etapy projekčních prací,“ přiblížila momentální stav Kamila Bláhová.
Ale neobává se, že by stav městského stadionu potenciálního kupce silné značky odradil: „Město Litvínov se jako vlastník o zimní stadiony dlouhodobě stará a v uplynulých letech zde realizovalo řadu investičních i neinvestičních projektů k zajištění podmínek extraligy, které nyní splňuje. Stadion jako takový tedy nevnímáme jako zásadní překážku v jednání s případnými investory.“
Řízený konec je strašák
Ve hře je samozřejmě i temný scénář, že by se nový akcionář se silným plánem, jak v Litvínově fungovat stabilně dál, nepřihlásil.
Jedna věc totiž je klub převzít a řídit hokej. Tady by skupina litvínovských hráčů a patriotů patrně dobře věděla, jak s klubem pracovat. Navíc poslední éra pod vedením Hynka, kterého část domácích příznivců stále nedovede úplně přijmout, vykazuje rysy stability a stoupající výkonnosti.
Ukazuje se, že i bez fungující mládeže může v Litvínově působit tým z horní poloviny tabulky, jen musí umět trefovat posily. Poslední dva roky patří mezi ty blýskavější. Šest let po sobě končila Verva mimo první desítku po základní části. Hrála baráž, jednou těsně unikla přímému sestupu. Páté a sedmé místo po základní části z let 2024 a 2025, k tomu jedno semifinále znějí proti starší éře náramně.
Hynek nastoupil do Litvínova v roce 2020, byť ne všechno mu úplně vyšlo, pod ním se klub výrazně zvedl. Do mínusů patří například angažování Vladimíra Růžičky jako kouče. Jednak neuspěl sportovně, ale současně partnery i fanoušky hodně dráždilo, že klub měl zachraňovat muž odsouzený za zpronevěru.
Nicméně v posledních letech je Litvínov sportovně na cestě vzhůru. Za předchozích vlád Roberta Kysely s Jiřím Šlégrem mířil od titulu 2015 spíš na dno.
Klíčovým pilířem bude, aby nový majitel zajistil pravidelný přísun financí a silné zázemí. V současnosti ho Litvínov díky Orlenu vždycky měl, což z něj dělalo důvěryhodnou značku i pro hráče a agenty.
V případě, že se nedá dohromady finančně silná a stabilní skupina, může vrcholový hokej v Litvínově skončit. Extraligový celek by pak mohl zamířit do insolvence. V tu chvíli by byla k mání jeho licence a minimálně jeden silný kupec by se z Jihlavy hodně vehementně hlásil. Slavomír Pavlíček má ambici Duklu do extraligy dostat. Postoupit sem sportovně přes baráž může být totiž proces na několik let.
Město Litvínov taky dobře ví, že insolvenční strašák může nabrat poměrně reálné obrysy. „V tuto chvíli děláme maximum, aby k takové situaci nedošlo. Město podniká kroky, aby byla zachována kontinuita hokeje v Litvínově na vrcholové úrovni. Věříme, že díky společnému úsilí všech zainteresovaných subjektů najdeme řešení, které zabrání naplnění tohoto nežádoucího scénáře,“ dodala starostka Bláhová.