Hlavní obsah

Investor z Trumpova klanu u FIFA neuspěl. Tak koupil nejdražší klub světa

Foto: Profimedia.cz

Klub Kobeho Bryanta se stal nejdražším sportovním nákupem dějin. A další budou přibývat.

Jak vydělat bez námahy 50 miliard korun za rok? Koupit Los Angeles Lakers a obratem je prodat Joshuovi Kushnerovi. Aktuální megatransakce potvrzuje, že bohatí a mocní mají o sportovní kluby opravdový zájem.

Článek

Měl zálusk na to nejcennější, co globální sport nabízí. Když šéf FIFA Gianni Infantino přiznal plán prodat pětinu práv na světové šampionáty do soukromých rukou, spustil bouři. I on nakonec musel vycouvat, jeho pozice se zásadně otřásla. Možná ho to bude stát místo.

Potenciální kupec ale nestrádá. Naopak. Našel si více než dostatečnou náhradu.

Mezi hlavními uchazeči o práva na MS totiž měla být investiční společnost Joshuy Kushnera, dolarového miliardáře a bratra Jareda Kushnera, zetě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vysnil si jedinečnou příležitost a když padla, podíval se jinam.

Na nejdražší sportovní klub historie.

Právě tím jsou od středy basketbaloví Los Angeles Lakers, které Joshua Kushner spolu s parťákem Bobem Igerem koupili za 12,5 miliardy dolarů. Za více než 260 miliard korun.

„Chtěli jsme nový klub NBA v Las Vegas, ale pak se k nám dostalo, že by Mark Walter mohl mít zájem podat Lakers. Okamžitě jsme se rozhodli po tom jít. Domluvili jsme se za tři dny. Tak jednoduché to bylo,“ řekl Iger pro list California Post.

Kushner, jehož majetek vidí Forbes nad hranou čtyř miliard dolarů, tak sportovní dějiny přece jen přepsal. Nahlas a pompézně. Ale nejde jen o výstřelek superboháče, spíš o strategickou investici. Vždyť zmíněný Mark Walter předvedl naprosto parádní zhodnocení, přitom v prostinkém modelu nákup-prodej. Loni za Lakers dal 10 miliard dolarů, už to bylo historické maximum. Za rok vydělal 2,5 miliardy dolarů.

Nejhodnotnější kluby světa | Sport SZ

v miliardách dolarů, podle žebříčku Forbesu

  1. Dallas Cowboys 13,5 (NFL)
  2. Los Angeles Lakers 12,5* (NBA)
  3. Golden State Warriors 11 (NBA)
  4. Los Angeles Rams 10,5 (NFL)
  5. New York Giants 10,1 (NFL)

*aktuální prodejní cena, v žebříčku Forbesu měl hodnotu 10 miliard dolarů

„Ultrabohaté rodiny a jejich investiční společnosti se čím dál méně zaměřují na startupy, ale když dojde na sport, chtějí svůj kus,“ napsala už loni CNBC s odkazem na průzkum banky Goldman Sachs, podle nějž 25 procent investičních vehiklů jejich klientů už investovalo do sportu a další čtvrtinu to zajímá.

Magazín Fortune zase doslova napsal: „Zapomeňte na to, že staré peníze míří do umění nebo do veteránů. Dnešní miliardáři místo toho cílí na jejich oblíbené sportovní kluby a dělají z nich seriózní investiční záležitosti.“

A přidal jinou statistiku od neméně prestižní finanční instituce JPMorgan. Ta uvedla, že 20 procent z jejích miliardářských klientů už má v portfoliu podíly ve sportovních klubech, přičemž tři roky nazpět šlo jen o 6 procent klientů. Rostou také investice do infrastruktury, hlavně do stadionů.

V Česku se to týká primárně nejvyšší fotbalové soutěže, v níž jsou zastoupeni nejbohatší lidé země Michal Strnad (Plzeň), Daniel Křetínský (Sparta), Pavel Tykač (Slavia), Pavel Hubáček (Olomouc) a mnozí další. Hokejovou Spartu zase vlastní jiný miliardář Karel Pražák a hokejové Pardubice Petr Dědek.

Tam o velkých ziscích zatím řeč není. To za Atlantikem se rozjel závod, v němž se dosud běží jen vpřed a vzhůru. Kluby velkých zámořských lig - což je pořád primární oblast zájmu superbohatých - do vlastnických struktur pouští investiční profesionály, což pak žene hodnotu nahoru. A Lakers jsou špička ledovce.

„Jako celoživotní fanoušci NBA jsme poctěni možností stát se správci Los Angeles Lakers, jedné z nejikoničtějších značek vůbec,“ uvedli Kushner a Iger ve společném prohlášení. Jak výstižné: správce zpravidla nepočítá s tím, že bude daný statek spravovat navždy. Navzdory ušlechtilým slovům o odkazu je hlavním lákadlem zhodnocení.

Foto: Profimedia.cz

Už se to peklo? Snímek z loňska, kde jsou vlevo šéf NBA Adam Silver a vedle něj Joshua Kushner a Bob Iger, nyní majitelé LA Lakers.

Trh největších amerických lig je mnohem víc než jen trofejní záležitost, jako když šejkové z Perského zálivu kupují největší fotbalové kluby Evropy. NBA, NFL v americkém fotbale, baseballová MLB a ostatně i hokejová NHL jsou stroj na peníze. Našly své obchodní modely a rostou a rostou.

„Sport je mnohem víc než jen investice z vášně. Je to reálná součást portfolia,“ řekl pro výše zmíněný průzkum Andy Cohen, vrcholný představitel globální banky JPMorgan.

A to i proto, že nabídka je z principu omezená. I když NBA zvažuje expanzi do Města hříchu, o kterou se snažili i současní majitelé Lakers, nikdy nenabobtná natolik, aby sama sebe devalvovala. Totéž NFL. Ta navíc zásadně zužuje okruh možných zájemců, neboť ti musí minimální 30procentní podíl zaplatit v hotovosti.

„NFL je jedinečná, protože abyste se v ní dostali ke kontrolní většině, je potřeba být dvouciferný dolarový miliardář,“ vysvětloval pro The Athletic Marc Ganis, šéf chicagské společnosti Sportscorp Ltd. a konzultant právě řady vlastníků klubů NFL. „Nakonec se tato omezení jednou uvolní, ale jen trochu. Nemají zájem na tom, aby do toho vstupovali jiní. Jelikož hodnota klubů nadále stoupá, stávající systém se jim vyplácí.“

Také NBA letí raketově vzhůru a Kushner s o generaci starším parťákem Igerem najednou mají klíče k Lakers. Snad i kvůli vášni. Ale určitě kvůli statistice.

„I kdyby se ekonomika zasekla, ceny klubů nijak drasticky nespadnou. Zatím jsme neviděli žádného majitele, který by prodával za méně, než za kolik koupil,“ uvedl Michael Rapkoch z firmy Sports Value Consulting, která řeší právě tento druh byznysu.

Tuto hru hrají jen v opravdu nejvyšších patrech. Prodávající majitel Lakers Walter také ze sportu nevycouval, skrz vehikl TWG Global má podíly ve fotbalové Chelsea, baseballových Los Angeles Dodgers či v Los Angeles Sparks hrají ženskou WNBA v basketbalu. Přes společnost TWG Motorsports zase vlastní řadu závodních týmů včetně Cadillacu z Formule 1.

Zisk dvou a půl miliard dolarů za rok ho nicméně přesvědčil. A Kushner má, po čem toužil. Ve fotbale i díky vazbám Infantina na Trumpa cítil ještě vyšší potenciál, ale Lakers rozhodně nejsou béčková kořist. Naopak. Vyšší hodnotu mají podle Forbesu jen ikoničtí Dallas Cowboys. A Lakers jsou vůbec nejdražším klubem, co se hodnoty při prodeji týče.

„Už se nemůžu dočkat, až se potkám s Joshem a Bobem a začneme spolu v LA budovat něco výjimečného,“ napsal na síť X hvězdný basketbalista Luka Dončić, jenž své nové majitele familiérně oslovil křestními jmény: „Jsem nadšený, protože tenhle ikonický klub nemá limity.“

V totéž věří i Kushner a Iger. Jen z finančního pohledu.

Doporučované