Hlavní obsah

Stát chce finančně pomoci zvyšování produkce ryb v tuzemsku, obává se však sucha

Foto: Future Farming

Ilustrační foto.

Reklama

12. 9. 12:33

Stát chce finančně pomoci tuzemskému rybářství tak, aby celková produkce ryb v Česku do roku 2030 stoupla ze zhruba 20 tisíc tun ročně o 0,4 až dvě procenta. Nárůst by mělo zajistit budování nových kapacit.

Článek

Rybářům, kteří chovají ryby v rybnících, naopak kvůli nedostatku vody hrozí pokles produkce. Uvádí to ministerstvo zemědělství v národním strategickém plánu pro akvakulturu do roku 2030, který v pondělí projedná vláda.

Z evropského rybářského fondu může ČR získat prostřednictvím operačního programu Rybářství mezi lety 2021 a 2027 zhruba 30 milionů euro, tedy kolem 780 milionů korun. Z národního spolufinancování pak půjde kolem 330 milionů korun, celkem by tedy rybáři a rybníkáři mohli získat kolem 1,1 miliardy. V předchozím operačním programu bylo také 1,1 miliardy korun, český stát v něm přispěl sumou 245 milionů korun. Loni v srpnu z něj bylo proplaceno 465 milionů korun, rozhodnutí o poskytnutí dotace bylo u 890 milionů korun.

„Hlavními problémy, s nimiž se potýká rybářství v ČR, jsou sucho, škody působené škůdci (kormorán, vydra, volavka, bobr a další), zabahnění rybníků, vysoká závislost domácí produkce na tradičních formách hospodaření nebo vysoká závislost na exportu ryb,“ uvádí ministerstvo.

V ČR je podle materiálu více než 24 tisíc rybníků a malých vodních nádrží o celkové ploše zhruba 53 tisíc hektarů. Většina rybníků se pak používá pro produkci ryb. Existuje více než 70 významnějších producentů, počet pracovníků v sektoru ale setrvale klesá, nyní se pohybuje kolem 1500 osob.Spotřeba ryb je podle ministerstva v ČR velmi nízká, zhruba 5,5 kilogramu na osobu a rok, z toho 1,3 kg sladkovodních. V EU je spotřeba vyšší, zhruba 25 kilogramů na osobu a rok, světový průměr pak činí zhruba 20 kilogramů. V ČR se většina ryb sní na konci roku, kdy je smažený kapr s bramborovým salátem stále typickým štědrovečerním chodem velké části českých rodin. Další významné zvýšení spotřeby je na Velikonoce.

Stát doufá, že v roce 2030 se zvýší produkce dalších druhů ryb, zejména dravých. Současná produkce z tradiční akvakultury by se pak měla udržet minimálně na současné úrovni. Podle realistické predikce ale očekává pokles produkce ryb v rybnících, naopak díky novým projektům v chovu lososovitých ryb doufá v mírné zvýšení produkce. Prostor pro další růst produkce je v ČR podle státu značný hlavně kvůli nízké spotřebě.

Rekreačním rybářstvím se zabývá zhruba 350 tisíc registrovaných členů rybářských svazů, kteří každoročně vyloví zhruba 3750 tun ryb, většinou kapra.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované