Hlavní obsah

Stát chce podpořit zájezdové dopravce. Letos jim rozdělí až miliardu

Foto: Za Autobusy

Ilustrační fotografie.

Reklama

5. 10. 2020 18:10

Čeští autobusoví dopravci dostanou kompenzaci za prázdné sedačky. Koronavirová krize zasáhla asi 2000 z nich. Ministerstvo dopravy teď mezi ně přerozdělí až miliardu korun.

Článek

Stát se letos chystá rozdělit mezi zájezdové autobusové dopravce až miliardu korun. Chce jim tak kompenzovat ztrátu tržeb během jarní koronavirové krize. Dotace bude dopravcům vyplácet za sedačku a den. Vyplývá to z materiálu Ministerstva dopravy, na který dnes upozornil server zdopravy.cz. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů. Podle sdružení Česmad Bohemia až polovině z nich hrozí krach.

„Cílem podpory je pomoci činnosti dopravců podnikajících v nepravidelné autobusové dopravě v situaci, kdy se celkový trh této dopravy propadl vlivem opatření spojených s epidemií covidu-19 a návazné změny chování lidí, to je zejména přechodu k individuální automobilové dopravě, rušení firemních a školních zájezdů a upřednostnění dovolené v tuzemsku,“ uvedlo ministerstvo v dokumentu.

Peníze mohou dopravci použít zejména na leasingové splátky a úhrady dalších závazků nebo i na ukončení jejich činnosti. Podle ministerstva má podpora umožnit provozovatelům adaptaci na situaci na trhu do druhého čtvrtletí příštího roku.

Ministerstvo dopravy chce výši dotací rozdělit podle emisních tříd autobusů. Nejvíce, až 135 korun za den, dostanou dopravci s nejekologičtější emisní třídou EURO VI. Naopak úplně mimo podporu se ocitnou firmy s vozidly vyrobenými před rokem 2000. Stát bude při vyplácení kompenzací zohledňovat také kapacitu autobusu.

Výše dotace se bude vypočítávat na sedačku a den. Podle serveru tak například za den odstavený autobus s nejvyšší emisní třídou a 60 sedadly dostane dopravce 8100 korun. Stát přitom bude počítat ztráty až do konce letošního června, zohlední totiž zamrznutí trhu až do konce školního roku.

Letošní výdaje na kompenzace mají podle serveru činit zhruba miliardu korun. Zhruba polovinu má poskytnout Státní fond dopravní infrastruktury, další půl miliardy by pak mělo být z nevyčerpaných peněz programu COVID nájemné, jímž Ministerstvo průmyslu a obchodu přispívalo podnikatelům, kteří během nouzového stavu museli zavřít provoz, na nájem. Návrh Ministerstva dopravy je v současnosti v meziresortním připomínkovém řízení.

Dopravcům během jara klesly zakázky téměř na nulu. V létě, které obvykle patří k nejdůležitějším obdobím pro zájezdové firmy, se dopravci dostali na zhruba pětinu běžného počtu zakázek. Zájezdoví dopravci se potýkají s problémy i nyní.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované