Hlavní obsah

„Stát selhal.“ Liberec koupil ze svého všem učitelům respirátory

Foto: Jan Stránský, Seznam Zprávy

„Stát, jehož zaměstnanci pedagogičtí pracovníci ve skutečnosti jsou, při jejich ochraně před koronavirem od začátku školního roku naprosto selhal,“ říká liberecký náměstek pro školství Ivan Langr.

Reklama

5. 10. 2020 10:50

Všichni učitelé základních škol zřizovaných Libercem mají ode dneška k dispozici zásobu respirátorů třídy FFP2, a to až do konce kalendářního roku. Koupilo je město ze svého, stát prý naprosto selhal.

Článek

„Resort školství a sociálních věcí na hromadný nákup celkem 60 tisíc masek z rozpočtu uvolnil 1,1 milionu korun, protože stát, jehož zaměstnanci pedagogičtí pracovníci ve skutečnosti jsou, při jejich ochraně před koronavirem od začátku školního roku naprosto selhal,“ řekl náměstek primátora pro školství Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).

Respirátory FFP2 jsou podle sdělení dnes již bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha právě tím ochranným prostředkem, jehož nošení je dostatečnou prevencí před onemocněním i karanténou.

„Musíme se postarat sami. Naším cílem je zvýšit bezpečí učitelů v dlouhodobém a přímém kontaktu se žáky, kteří v reálu patří mezi nejpromořenější – byť víceméně bezpříznakovou – populační skupinu, a minimalizovat tak rizika uzavírání škol zdola. Pokud se v desetidenní karanténě ocitne třeba i větší skupina žáků, prezenční vzdělávání může i nadále pokračovat; bez karanténovaných či nemocných učitelů to ale v žádném případě nejde,“ dodal Langr.

Resort školství a sociálních věcí podle něj už od poloviny září detailně sleduje počty nakažených a karanténovaných žáků základních škol i pedagogů. Po počátečním rychlém růstu uzavřených školních tříd (maximum zatím dosáhlo počtu 22 tříd) i učitelů (maximum takřka 80) se nakonec hygienická praxe ustálila. K pátku 2. října bylo nakažených 53 žáků základních škol z 9 200 a 18 učitelů z 940.

„Nejsme naivní a očekáváme, že počty nakažených v obou skupinách se asi budou zvyšovat. Minimálně u učitelů by ale díky respirátorům neměl být nárůst tak vysoký. A pokud další respirátory nakonec dodá i stát, jak alespoň momentálně slibuje, budeme jich mít dost i do začátku příštího roku,“ dodal Langr.

Reklama

Doporučované