Hlavní obsah

Středověký Špilberk měl předsunuté opevnění, ukázal nový objev

Foto: Shutterstock.com

Špilberk.

Reklama

15. 4. 22:18

Brněnský hrad Špilberk měl už v době svého vzniku mohutné předsunuté opevnění. Prokazuje to nový objev kamenné zdi na západní kurtině špilberské pevnosti, mimo obvod původního středověkého hradu.

Článek

„Kus zdi patří k nejstarším nálezům na Špilberku, oznámila Alena Šedivá,“ mluvčí Muzea města Brna, které na hradě sídlí.

Kurtina je součástí opevnění mezi střeleckými stanovišti, věžemi či bastiony. Při výkopových pracích pro drenáž západní špilberské kurtiny našli stavbaři přibližně metr pod současným povrchem dosud neznámý kamenný prvek.

„Nález je pozoruhodný z několika důvodů. Díky použitému stavebnímu materiálu a způsobu provedení víme, že zeď byla postavena spolu s celým středověkým hradem - tedy někdy po polovině 13. století,“ uvedl v tiskové zprávě archeolog Aleš Navrátil.

Překvapením bylo i místo nálezu asi 25 metrů od obvodové hradby. Jde tedy o fragment předsunutého opevnění. Původní podobu stavby, jejíž kus se podařilo odkrýt, archeologové neznají, stejně jako původní šířku zdi. Je totiž poničená pozdějšími zásahy. I tak ale odhalený blok se šířkou dva metry naznačuje, že šlo o masivní stavbu obranného charakteru.

„Dosavadní výzkumy naznačují, že právě zde, v těsné blízkosti dnešní brány z ulice Úvoz, se nacházela vnější brána středověkého Špilberku. Touto bránou musel návštěvník nejprve projít, aby se dostal k mostu přes příkop a následně vnitřní branou do samotného hradu. Je proto pravděpodobné, že objevený kus zdi může být právě pozůstatek vnější Špilberské brány,“ popsal Navrátil.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované