Hlavní obsah

Střelec v Kazani byl „tichý žák“. Zabil sedm osmáků a angličtinářku

Foto: Profimedia.cz

Lidé před školu v Kazani kladou květiny.

Reklama

11. 5. 2021 16:45

Tatarstán se halí do smutku. Po útoku mladého střelce na škole v Kazani zůstalo 9 mrtvých lidí a dvě desítky zraněných.

Článek

Zprávy v médiích v prvních hodinách po útoku na školu hovořily o dvou útočnících, z nichž jednoho zastřelila zásahová jednotka a druhého policie zatkla. Později úřady upřesnily, že pachatel byl jen jeden a že skončil v poutech.

Kazaňským masovým vrahem je údajně devatenáctiletý absolvent školy Ilnaz Guljavijev, který už dříve na komunikačním kanále Telegram vyhrožoval použitím násilí. Označoval se za Boha a za monstrum. Guljavijeva zachytila na cestě do školy pouliční kamera, ze záběrů je patrné, že držel dlouhou palnou zbraň.

Fotografie muže, zřejmě z jeho výslechu na policii, se objevila na Telegramu. Zveřejnil ji například server Novaja gazeta. Muže zachycuje svlečeného do půl těla, ležícího na zádech s rukama připoutanýma k mřížím.

Agentura TASS napsala, že muž byl letos vyloučen ze střední odborné školy. V lednu se totiž přestal objevovat na hodinách a komunikovat se svým vedoucím. Promeškal i zkoušky a kvůli tomu byl ze školy vyhozen. Škola o něm napsala, že šlo o klidného, tichého a nekonfliktního studenta.

Mezi mrtvými je i učitelka angličtiny

Podle regionálního ministerstva zdravotnictví skončilo v nemocnici po útoku 21 lidí, z toho šest dětí je na jednotce intenzivní péče. Mezi devíti mrtvými je sedm žáků, jedna žena a jedna pedagožka. Pětadvacetiletou učitelku angličtiny zastřelil útočník, když ji náhodou potkal na chodbě školy, uvedla agentura TASS. Počet obětí se ale stále aktualizuje.

„Ztratili jsme sedm dětí. Šlo o žáky osmého ročníku. Čtyři chlapci a tři dívky. Navíc jsme ztratili jednoho učitele. A ztratili jsme další ženu. Celkově jsme ztratili devět lidí,“ citoval TASS prezidenta autonomní republiky Rustama Minnichanova. Rodinám obětí vyplatí vláda po milionu rublů, peníze dostanou i rodiny zraněných.

Střelnou zbraň měl mít útočník v držení legálně. „Potvrzujeme informace o tom, že zadržený legálně vlastnil zbraň. Byla vydána v souladu se současnou legislativou,“ uvedly úřady. Zatím není zřejmě, o jaký typ zbraně šlo, lokální portál MK.ru ale píše o samonabíjecí brokovnici turecké výroby.

Reagoval už prezident Vladimir Putin, který nařídil zpřísnění předpisů týkajících se držení zbraní. „Problém je v tom, že někdy se jako lovecké zbraně registrují pušky, které se v některých zemích používají jako (armádní) útočné pušky. To se přepracuje,“ vysvětlil prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov.

Tragédie ve školách

13. března 1996 – Ve škole ve skotském Dunblane zastřelil třiačtyřicetiletý Thomas Hamilton 16 dětí ve věku od pěti do šesti let a jejich učitelku. Po činu spáchal sebevraždu.

5. května 1997 – V dolnorakouské obci Zöbernu zastřelil 15letý žák jednu učitelku a druhou těžce zranil.

22. února 1999 – Tři dívky ve věku od tří do čtyř let a vychovatelku mateřské školy ubodal nožem útočník v lotyšském městě Gulbene.

16. března 2000 – Šestnáctiletý student internátní reálky v bavorském Brannenburgu postřelil z pistole ředitele internátu do hlavy a poté se pokusil spáchat sebevraždu. Ředitel zemřel 22. března.

26. dubna 2002 – Na gymnáziu v durynském Erfurtu zabil devatenáctiletý bývalý žák školy Robert Steinhäuser 16 lidí – 13 dospělých pracovníků školy, převážně učitele, dále dva školáky a jednoho policistu – a pak sebe.

1.–3. září 2004 – Smrtí 334 lidí (včetně 186 dětí) skončilo po neplánovaném útoku ruských jednotek třídenní obléhání školy v severoosetském městě Beslan. Skupina asi 30 teroristů, kteří byli až na jednoho zabiti, zadržovala ve škole 1200 rukojmích. Zahynulo také 12 příslušníků speciálních sil.

7. listopadu 2007 – Student Pekka-Eric Auvinen zastřelil osm lidí a pak sebe na střední škole v jihofinské Tuusule. Střelec na YouTubu na svůj čin předem upozornil.

23. září 2008 – Matti Juhani Saari zastřelil na střední škole v Kauhajoki na jihozápadě Finska deset spolužáků a několik těžce zranil. Pak obrátil zbraň proti sobě a po převozu do nemocnice zemřel.

23. ledna 2009 – Tři mrtvé a více než desítku zraněných si vyžádal útok muže v jeslích v belgickém Termonde. Mladík, který zaútočil, byl odsouzen na doživotí.

11. března 2009 – Řádění střelce, jenž zabíjel při vyučování na střední škole v západoněmeckém Winnendenu, si vyžádalo 16 mrtvých. Sedmnáctiletý pachatel zastřelil 15 osob, z toho devět školáků a tři učitelky. Po přestřelce s policií se zastřelil otcovou zbraní.

26. listopadu 2009 – Jednoho mrtvého a tři velmi vážně zraněné si vyžádala střelba studenta farmacie na univerzitě v jihomaďarském městě Pécs. Útočník se krátce po činu vzdal.

18. února 2010 – Při útoku nožem na učilišti v německém Ludwigshafenu přišel o život jeden učitel. Útočníkem byl bývalý student školy.

28. dubna 2014 – V katolické škole v anglickém Leedsu byla nožem zavražděna profesorka španělštiny. Policie krátce po činu zadržela 15letého žáka školy.

27. října 2014 – Během vyučování na základní škole ve městě Viljandi na jihu Estonska zastřelil patnáctiletý žák učitelku němčiny.

20. dubna 2015 – Při útoku v budově střední školy ve španělské Barceloně zabil 13letý žák učitele a nejméně čtyři další osoby zranil.

22. října 2015 – Životy dvou učitelů a jednoho žáka si ve škole ve městě Trollhättan na jihozápadě Švédska vyžádal útok, který spáchal maskovaný muž ozbrojený mečem. Pachatel pak sám podlehl střelným zraněním, která mu způsobila policie.

5. dubna 2018 – Při střelbě na univerzitě v tureckém městě Eskişehir zemřeli čtyři její zaměstnanci. Pachatelem útoku byl výzkumný pracovník, kterého policie po činu zadržela.

1. října 2019 – Jedna žena přišla o život a deset dalších lidí bylo zraněno na střední škole ve městě Kuopio na východě Finska, kde zaútočil muž vyzbrojený šavlí. Útočník byl při zásahu policie zraněn a zadržen.

11. června 2020 – Bývalý žák zabil na základní škole v severoslovenském městě Vrútky zástupce ředitelky. Pobodal i další dva dospělé a dvě děti. Policie útočníka zastřelila na útěku.

11. května 2021 – Útok na školu v Kazani.

Reklama

Související témata:

Doporučované