Hlavní obsah

Takhle NATO nefunguje, pane prezidente. Trumpa kritizují za špatné znalosti o Alianci

Takhle NATO nefunguje: Trumpa kritizují za jeho nedostatečné znalosti financování Aliance.

 

Reklama

19. 3. 2017 21:24

Donald Trump zkritizoval Německo, že nedává dost peněz na obranu Severoatlantické aliance. Na pranýři se ale poté ocitl on sám.

Článek

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová se ohradila proti tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Německo dluží Severoatlantické alianci ohromné množství peněz. Šéf Bílého domu to napsal v sobotu na Twitteru v souvislosti s pátečním setkáním s kancléřkou Angelou Merkelovou v Bílém domě.

„Německo dluží NATO ohromné množství peněz a Spojené státy musejí být placeny víc za silnou a velmi drahou obranu, kterou poskytují Německu,” uvedl Trump.

Trump si už dříve stěžoval, že řada členských zemí Aliance nedává na obranu dost peněz. Proti jeho tvrzení se ohradila německá ministryně obrany.

„V NATO neexistuje žádný dlužný účet. Že jsou dvě procenta (z HDP) na obranu, jichž chceme dosáhnout v polovině příštího desetiletí, určena výhradně pro NATO, není pravda," citovalo podle agentury DPA vyjádření Leyenové její ministerstvo.

Uvedla také, že výdaje na obranu zahrnují i mírové mise Spojených národů, evropské mise a také účast na boji proti terorismu Islámského státu.

S Trumpovou kritikou nesouhlasil ani bývalý americký vyslanec při NATO Ivo Daalder, který situaci rovněž komentoval přes Twitter.

TWEET: „Promiňte, pane prezidente, ale takhle NATO nefunguje. Spojené státy rozhodují samy za sebe, kolik přispějí.”

Členské státy NATO se dohodly, že do roku 2024 zvýší své výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Nyní to většina zemí, včetně Německa či Česka, nesplňuje. Německo nyní dává na obranu přibližně 1,2 procenta HDP.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované