Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jistě, digitální detox nejen dětem o prázdninách určitě neškodí. A existují i aktivity, při kterých na mobil ani koukat nelze – třeba když lezete po skále, potápíte se nebo surfujete. U mnoha letních aktivit se však dá s mobilem počítat jako s užitečným a konstruktivním pomocníkem.
Děti tak nebudou pouze zabíjet čas u displeje a rodiče se mohou zbavit pocitu selhání, že je nedokázali od elektronických přístrojů na dostatečně dlouhou dobu odtrhnout. Využít je možné nejen řadu aplikací, ale také umělou inteligenci.
Poznáš z fotky, kde jsem?
Ideálním modelem je plánování dovolené, na kterém se mohou děti aktivně podílet. Můžete je nechat projít okolí místa, kam jedete, vyhledat zdejší pamětihodnosti a navrhnout výlety.
Ty starší zvládnou společně s vámi naplánovat trasu i podle mapy a terénu. Případně je můžete nechat porovnat, nakolik se Mapy.com nebo Google Maps shodují s papírovou mapou a které informace jsou aktuální.
Okolí vybraných míst lze poznat z fotografií nebo z mapové funkce Panorama (symbol oka) či Street View. Mladší děti budou rády hledat například dostupné cukrárny, teenageři už budou schopni zjistit i předpověď počasí a plánování výletů tomu přizpůsobit.
Pokud plánujete dovolenou na poslední chvíli, můžete společně s dětmi zadat chatbotovi jako ChatGPT, Copilot nebo Gemini úlohu typu: „Navrhni nejlepší trasu na roadtrip po Polsku“ nebo „Najdi mi levné ubytování v okolí Lago di Garda a navrhni výlety po okolí“. A poté případně výsledky korigovat.
Jestliže děti potřebují být soustavně v kontaktu s vrstevníky, vyzvěte je, ať si s nimi zahrají hru s využitím telefonů. Přes chat si budou posílat fotografie z různých míst a nechají své přátele hádat, kde právě jsou. Přátelé k hledání fotek mohou využít nástroj Google Lens, ti pokročilejší se mohou pokoušet vzájemně přímo geolokovat.
Tajemné příběhy ve městech a vesnicích
Výlety po městech a památkách děti často nudí. Hodit se proto mohou chatboti nebo různé historické aplikace. Zjištěné výsledky pak nechte děti porovnat s místními brožurami nebo s vyprávěním průvodce.
Příklady zadání pro AI chatbota
- „Jedeme do Kutné Hory. Porovnej, jestli je lepší jet autem, nebo vlakem. Vyber nejzajímavější pamětihodnosti ve městě a okolí a navrhni aktivity pro deštivé i slunečné počasí.“
- „Jsi průvodce. Převyprávěj mi stručně historii těžby stříbra v Kutné Hoře.“
- „Jsi historik. Řekni mi, jak a proč vznikla Kostnice (kaple z lidských kostí)“.
Pokud vás a děti zajímá architektura, vyplatí se fotit různé památky a klást chatbotovi záludné otázky typu: „Z jaké doby budova pochází? V jakém slohu je postavena a jakou měla původně funkci?“
Další možnost je nechat děti nasbírat na výletech fotografie budov různých stylů – románského, gotického, renesančního, barokního… – aby daly dohromady kompletní sbírku.
Chatbot vám může předem připravit i zábavné pracovní listy, které pak využijete na místě výletů.
Příklad: návštěva polské Vratislavi s dětmi

Jeden z turisticky oblíbených trpaslíků ve Vratislavi.
- Zadání pro chatbota: „Najdi nejzajímavější pamětihodnosti ve Wrocławi.“
- Nebo: „Jsi průvodce a student pedagogické školy. Vytvoř program pro děti tak, aby je poznávání města bavilo.“ Chatbot vyhledá stránky, které se věnují přímo dětem. Pravděpodobně odkáže na mapku, která zobrazuje pozice bronzových trpaslíků – známé městské atrakce, trpaslíků skrytých u významných budov. Děti pak můžeme nechat samostatně hledat trpaslíky a každého z nich si vyfotit.
- Použít také můžete přímo speciální mobilní aplikaci na lov trpaslíků zvanou Wrocławskie Krasnale, která je však placená a stojí 95 korun.
Chcete-li zábavnou formou naučit děti něco o historii obcí v Česku a části Polska, je ideální stáhnout jim nebo sobě do mobilu aplikaci Skryté příběhy. Příběhy, kterých je zde 280, jsou vtipné, drsné i poetické. U každého z nich je uvedena časová náročnost a délka trasy. Hráči v nich plní úkoly a sbírají body. Zahrát si mohou celé rodiny nebo skupinky větších dětí, aplikace existuje i v podobě webové stránky.

Počítačová verze Skrytých příběhů má na hlavní stránce mapu.
Vyfoť hřib nebo nahraj sýkorku
Mnohé děti, a zdaleka ne jen ty městské, tráví během roku čas mezi školou a kroužky anebo školou a elektronikou. Pokud nechodí do Skauta nebo do přírodovědeckého kroužku, může být pro ně výlet do lesů a skal něco jako blízká setkání třetího druhu. I tady se dá s úspěchem využít chytrý telefon, ideálně v kombinaci s různými knižními atlasy či příručkami.
Můžete například fotit houby v lese, nechat je vyhodnotit aplikací v mobilu Fungus a pak je porovnat s kapesním atlasem hub: Kde je houba lépe nafocená? Dá se dobře poznat? Dá se na aplikaci spolehnout?
Podobně lze postupovat v případě bylin a dřevin. Můžeme vzít kapesní atlas rostlin a hledat a fotit je v terénu. A pak využít třeba aplikace PlantNet nebo Flora Incognita. Výsledkem může být virtuální atlas bylin či stromů v dané lokalitě.

Aplikace PlantNet.
Pokročilejší jedinci si třeba troufnou i na vlastní atlas léčivých rostlin z dané lokality, ale raději jen z fotografií, protože některé byliny mohou být prudce jedovaté. Sestavení atlasu z vašich fotek můžete zadat chatbotovi nebo si později pohrát s fotografiemi třeba v nástrojích Notion či Canva.
Podobně lze „lovit“ třeba i zvuky ptáků a porovnávat je v české aplikaci Hlasy ptáků nebo je nechat rovnou rozpoznat v aplikaci BirdNET. Při zkoumání mořských živočichů v některých známých velkých akváriích se hodí aplikace SeaScan, která vám po namíření fotoaparátu sdělí, které živočichy právě vidíte. Existují i aplikace na rozpoznávání druhů suchozemských zvířat, ale počítejte s tím, že jsou vesměs placené, například s vyzkoušením zdarma.
Můžete být ovšem také aktivní a s aplikací iNaturalist přímo přispět k vědě. Stačí natočit pozorování a poslat do systému. Každé pozorování se může hodit při nějakém výzkumu. Můžete také například pomoci mapovat výskyt některých konkrétních živočišných nebo rostlinných druhů. Příkladem je letošní projekt Česko hledá světlušky, který vyhlásila Česká společnost entomologická.

Projekt Česko hledá světlušky pod hlavičkou aplikace iNaturalist.
Sestříhané video z cest či interaktivní kniha
Pokud mají děti pocit, že nedokážou vydržet bez sociálních sítí, mohou vyhlásit mezi kamarády letní challenge s krátkými videi o rostlinách, houbách, zvířatech a meteorologických jevech. Anebo si sdílet „life hacks“ pro výrobu různých nástrojů pro přežití v přírodě, a to od vaření na ohni až po budování přístřešku.
Děti třeba také mohou pod dohledem rodičů otestovat na vlastní kůži nějaké zálesácké tipy z YouTube nebo TikToku. Které tipy jsou nejlepší, a které naopak no-go? Je autor návodu takzvaně sigma (borec), scammer (podvodník) nebo úplně lame (nudný, trapný)?
Starší děti, které už zvládají pokročilejší práci s technologiemi, mohou porovnávat trasy v horách na papírové mapě s různými typy zobrazení v mapách virtuálních, a vytipovávat si důležité orientační body, podle kterých by našly cestu i bez mapy a navigace.
V noci, když je jasno, si mohou zkusit také orientaci podle hvězd a souhvězdí. Některé mobilní aplikace, jako třeba Night Sky nebo Sky Map umí krásně zobrazit souhvězdí, kterými prochází během roku dráha Slunce na obloze, anebo důležitá souhvězdí, která pomohou orientaci v terénu – třeba Velký vůz a Polárka. Pomohou také k identifikaci různých objektů na obloze včetně planet.
Zajímavý je také „atlas mraků“ Field Guide to Clouds, který vám a dětem pomůže v identifikaci právě pozorovaných typů oblaků.

Aplikace Field Guide to Clouds.
Největší znalci mohou zkoušet předpověď počasí podle různých druhů oblaků a jevů s nimi spojených. Jiní mohou například podle aplikace Windy navrhnout nejlepší čas a místo na surfování nebo windsurfing anebo zhodnotit, zda je dobrý nápad podniknout v daný den a čas výstup na zvolený horský vrchol. Svěřit takový úkol dítěti může být pro něj zábavná „challenge“.
Výsledkem práce dětí pak může být kniha vytvořená pomocí online počítačového nástroje Book Creator, soubor nahraných zvuků ptáků, video z cest sestříhané v aplikaci CapCut či LumaFusion. Anebo klidně interaktivní deník s vlastními kresbami, fotografiemi, videi i zvuky vytvořený pomocí nástrojů Canva nebo Notion. Fantazii a tvořivosti se meze nekladou, dobrodružství právě začíná.
Autorka je lektorkou organizace AI dětem.
Srovnání a výběr nejlepších AI aplikací
- AI aplikace zdarma: Která je na co nejlepší
- AI chatboty: Srovnání lídrů na trhu
- AI asistenti: Přehled všestranných pomocníků
- AI generátory obrázků: Co který umí nejlépe
- AI úpravy obrázků: Jak vylepšit nepovedené fotky
- AI detektory: Poznají, když vás někdo šidí
- Užitečné AI nástroje: Na překlady, prezentace i přepis hlasu
- AI pro studenty: přepíše přednášku, udělá výtah z knihy i test na míru