Článek
„Nové kotle patří na současnou technologickou špičku a nahradí už technicky dožité a emisně nevyhovující kotle z poloviny 90. let minulého století. Tyto kotle sloužily zejména jako záložní zdroj a v případě potřeby byly využívány na doplnění zdrojů v době energetické špičky,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.
Do modernizace investovaly v posledních pěti letech teplárny každoročně kolem 400 milionů korun. Na provozech Brno-sever a Špitálka nechaly postupně nainstalovat špičkové horkovodní kotle. Ty mají sice nižší tepelný výkon než původní zařízení, ale vyšší účinnost výroby. Splňují také všechny zpřísněné emisní limity.
B/V vinařství získalo na soutěži v Madridu velkou zlatou medaili
„Produkce emisí oxidu dusíku tak například poklesne na Špitálce téměř o více než třetinu i díky tomu, že při předchozí etapě modernizace byly na zdejším největším výrobním zařízení K1 namontovány špičkové hořáky s recirkulací spalin,“ doplnil Fajmon.
Součástí modernizace teplárenských provozů je také výměna zastaralých parovodů za horkovody. V průběhu letošního roku do výměny investují teplárny 261 milionů korun.
S rekonstrukcí parovodů začaly Teplárny Brno v roce 2010, nahrazeno bylo už celkem 50 kilometrů potrubí staršího i více než půlstoletí. Aby celé město zásobovala teplem kompletně horkovodní síť, zbývá v následujících letech vyměnit ještě zhruba 11 kilometrů rozvodů.
Po dokončení výměny to bude z pohledu snížení emisí stejné, jako by z Brna zmizelo deset tisíc aut. Po přepojení každá z domácností ušetří v ročních nákladech za teplo v průměru kolem 1500 až 2000 korun.