Hlavní obsah

Tesla prodala rekordních 25 tisíc vozů za tři měsíce, přesto nejspíš vykáže ztrátu

Tesla Motors představila Model 3. (Video: Oliver Sálus)

 

Reklama

3. 4. 2017 10:44

Firma Elona Muska meziročně zvýšila odbyt o 69 procent. Na letošní rok plánuje výrobu nového modelu.

Článek

Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors v prvním čtvrtletí dodal zákazníkům rekordních 25 000 vozů. Firma amerického podnikatele a vizionáře Elona Muska tak meziročně zvýšila odbyt o 69 procent, zatímco v předchozím kvartálu o devět procent klesl.

Příčinou devítiprocentního propadu byly komplikace při přechodu na nový hardware systému automatického řízení. Údaje naznačují, že firma je na cestě ke splnění svého plánu pro první pololetí.

Tesla v prvním čtvrtletí vyrobila rekordních 25 418 vozů. Zákazníkům dodala asi 13 450 sedanů Model S a zhruba 11 550 sportovně-užitkových vozů (SUV) Model X, informovala agentura Reuters.

Tesla předpokládá, že v celém prvním pololetí dodá zákazníkům 47 000 až 50 000 aut. Firma vykázala loni ve třetím čtvrtletí poprvé za tři roky zisk, na konci roku se ale vrátila do ztráty, která činila 121 milionů dolarů (3 miliardy Kč). Analytici podle agentury AP předpokládají, že firma vykáže ztrátu i za první tři měsíce letošního roku.

Milion vozů ročně

Zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk chce během příštích dvou let zvýšit výrobu na půl milionu vozů ročně. Během dalších dvou let plánuje nárůst na milion aut ročně.

Letos hodlá firma zahájit výrobu nového vozu Model 3. Ten se bude prodávat za 35 000 dolarů (886 000 Kč), takže bude výrazně levnější než automobily Model X a Model S, jejichž cena přesahuje 70 000 dolarů.

TWITTER: „Tesla Motors odhalila dlouho očekávaný Model 3, stát by měl 35 tisíc dolarů." 

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované