Hlavní obsah

Tisíce dětí hladoví. Britská vládní „pomoc“ je ponižující a nestačí

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

29. 5. 6:30

Britské školy v půlce března kvůli ochraně před nákazou zavřely. Hladovění dětí z chudých rodin měl zabránit vládní poukázkový systém, který se ale zdá být nejenže nefunkční, podle humanitárních organizací je až ponižující.

Článek

Pro britské děti pocházející z chudých poměrů jejich školy poskytovaly bezplatné obědy zdarma, což pro mnohé rodiny znamenalo neocenitelnou pomoc. Jenže kvůli pandemii jsou brány škol od půlky března zavřené. Vláda na tyto děti nezapomněla. Vymyslela elektronický systém poukazů, který měl teoreticky nahradit potřebné potraviny pro nízkopříjmové rodiny, a zabránit tak hladovění dětí, které o příděly obědů zdarma ve školách přišly. Jenže to nějak neklape.

Zasáhnout tak musely samotné školy a charity, které začaly jídlo zasílat přímo ohroženým rodinám, upozorňuje Human Rights Watch (HRW). „Neschopnost vlády řádně zajistit, aby měli všichni žáci dostatek jídla po uzavření škol, akorát způsobila, že děti hladoví,“ uvedl Kartik Raj, výzkumník pro západní Evropu z HRW. „Vláda by měla přestat být závislá na nefunkčním systému poukazů, kterým se snažila nahradit školní jídelny v Anglii, a namísto toho se řídit osvědčenými postupy vyvíjenými v jiných částech Velké Británie.“

Ministerstvo školství ve spěchu při uzavírání škol v polovině března oznámilo, že plánuje zavedení elektronického systému poukázek, aby rodiny dětí v Anglii, které obvykle dostávají školní obědy zdarma, mohly nakupovat ve vybraných řetězcích supermarketů. Program ale začal až téměř dva týdny po uzavření škol. Navíc se zdá být pro cílové rodiny nevhodný.

Mnohé rodiny i školy po celé Anglii k elektronickému systému nemají přístup. Někteří na poukázky čekají celé týdny, ti šťastnější, kteří se očekávaných poukazů dočkají, mají mnohdy problém je v supermarketech uplatnit. Po celé Británii se tak zvýšil zájem o potravinové banky a záchranné balíčky. Mnohem lepší přístup podle HRW vykazují úřady školství ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku.

Učitelé pracující ve znevýhodněných oblastech Anglie své obavy o děti z chudých rodin neskrývají od začátku. „Když se objevily zprávy, že se zavírají školy, mou první starostí bylo jídlo – učení bylo až na druhém místě,“ řekla Katie Barryová, ředitelka Komunitní základní školy St. George’s v Gainsborough, Lincolnshire. „Je hrozné to říct, ale věděli jsme, že největším problémem pro tyto rodiny bude právě jídlo.“

Organizace Human Rights Watch si promluvila s charitami poskytujícími potravinovou pomoc, učiteli, odborníky na stravování a specialisty na práva dětí ve Velké Británii a analyzovala údaje expertů přes výživu dětí. Výsledek je jasný – vládní systém poukázek jednak potřebám dětí z rodin s nízkými příjmy nevyhovuje, ale porušuje také jejich práva. Děti po celé zemi zůstávají bez nezbytného přísunu potravin navzdory veškerým snahám škol, místních úřadů a charitativních organizací, které se tuto mezeru snaží zaplnit.

Poukázkový systém představuje problémy pro samotné školy a plán anglického ministerstva školství je pro ně zmatečný. Není jasné, jestli jim budou plně uhrazeny náklady, které vynakládají na zajištění jídla pro děti mimo program elektronických poukázek. Jen pro nesrozumitelnost podmínek se mnozí ředitelé raději přikloní k variantě spoléhání se na vládní systém, přestože jsou si vědomi, že mnohé rodiny nemají ani přístup k počítačům, internetu nebo mají omezené znalosti angličtiny.

O něco pokrokovější úřady školství ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku se namísto toho rozhodly pro financování potravinových balíčků a dalších systémů, které chudým rodinám poskytují jídlo rychleji, efektivněji a důstojněji než systém poukázek zajišťovaný národní vládou.

Problém, který měly vouchery vyřešit, tak možná nakonec ještě zhoršily. Ani v případě, že by poukázkový systém fungoval, by na žadatele nepřestalo dopadat ponižující stigma. Důstojnější by byla spíše přímá finanční pomoc, kdy by rodiče měli pro své děti také šanci vybrat potraviny dle vlastního uvážení. Ve Velké Británii, kde má většina lidí přístup k bankovnímu účtu, by tak potravinové poukázky v supermarketech měly být až poslední možnost fungující pouze na nezbytnou dobu do zavedení lepších alternativ, domnívá se HRW.

Některé školy a dětská centra proto využívají jiné cesty - od dodávek teplého jídla po obědové balíčky k vyzvednutí. Tato nouzová řešení sloužící pro případy, že se žadatelům zpozdí poukázky, ale nejsou během potravinové krize dlouhodobě udržitelná. Zástupce britského ministerstva školství 26. května pro Human Rights Watch řekl, že „žádný systém těchto rozměrů, který by poskytoval bezplatné školní stravování, zatím v tak krátkém časovém období zaveden nebyl“ a že úřady zajišťující poukázky tvrdě pracují na zkrácení čekací doby i zlepšení procesu jejich objednávek. Severní Irsko ale například finanční pomoc rodinám zasílá.

Dvě hlavní sítě potravinových bank v zemi hlásí alarmující nárůst žádostí o potravinové balíčky pro rodiny s dětmi. Výzkum Potravinářské nadace odhadl, že se potravinová nejistota v celé Británii v pandemickém období do 14. dubna až ztrojnásobila. Podle výsledků výzkumu jsou rodiny s dětmi majícími nárok na bezplatné školní stravování přímo ohrožené nedostatkem potravin. Další výzkum zase naznačuje, že až 200 000 dětí bylo na konci dubna nuceno vynechávat denní jídlo a 31 procentům dětí majících nárok na školní stravu nebyla poskytnuta odpovídající alternativa.

Problém by dle pomáhajících organizací částečně vyřešilo, kdyby ministerstvo anglickým školám zaručilo, že výdaje vzniklé v souvislosti s náhradou bezplatného školního stravování jim stát uhradí. Například Wales zajišťuje, aby bylo dětem poskytováno jídlo i během nadcházejících letních prázdnin a s pomocí počítají pro plánované i neplánované další uzavírání škol.

Školy v Británii zůstaly částečně otevřeny pro děti klíčových zaměstnanců. Podle oficiálních údajů této možnosti využívalo jen minimum z nich. Některé školy v Anglii plánují otevřít v červnu za omezeného provozu. „Šokující množství hladovějících dětí během koronakrize by mělo zalarmovat všechny úřady po celé Británii. Měly by zajistit, že každé dítě bude mít denně co jíst, ať už jsou školy otevřené, nebo ne,“ uzavřel Raj.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené