Hlavní obsah

Tisíce lidí vyhnaných do pouště bez dokladů, jídla a vody. Alžírsko se zbavuje přijatých uprchlíků

Alžírsko do saharské pouště vyhání tisíce afrických uprchlíků. (Video: Eliška Kolomazníková, AP)

25. 6. 2018 12:54

Alžírsko vyhošťuje přijaté africké uprchlíky tak, že je vysazuje v saharské poušti a nechává je pěšky putovat do sousedního Nigeru. Cestu v extrémních podmínkách mnozí nepřežijí. Umírají ženy i děti.

Článek

Za poslední čtyři roky Alžírsko deportovalo desetitisíce afrických uprchlíků. Jejich počty přitom v posledních měsících stále rostou. Spouštěčem je sílící tlak ze strany Evropské unie, která usiluje o to, aby státy severní Afriky řešily otázku migrační krize na svém území. Alžírská vláda proto nashromážděné uprchlíky bez osobních věcí, jídla a tekutin vyhošťuje do opuštěných míst saharské pouště, odkud musí pěšky dojít na hranice s Nigerem.

Mezi migranty, které alžírská vláda vyhání do pouště, jsou i ženy a děti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na data nasbíraná Mezinárodní organizací pro migraci. Podle té v extrémních podmínkách saharské pouště zahyne dvakrát více uprchlíků než při plavbě Středozemním mořem. Za poslední čtyři roky tak mohlo v poušti zemřít až 30 tisíc lidí.

Mezi obětmi extrémních podmínek Sahary jsou ženy i děti. „Ženy ležely mrtvé, muži… Další lidé se v poušti ztratili, protože jednoduše neznali cestu,“ uvedla Janet Kamaraová, liberijská migrantka, jež byla v době pouštního přechodu těhotná. Stres a těžké podmínky si vyžádaly daň v podobě mrtvého dítěte, které v poušti porodila a pohřbila.

Pouštní přechod nigerské hranice může být v lepších případech 15 kilometrů dlouhý. V těch horších jde až o 30 kilometrů. „Vyhodili nás do pouště o půlnoci. Bez elektřiny. Netušili jsme, kde se nacházíme. Všude kolem byla opuštěná divočina. Šli jsme nějakých šest sedm hodin, pak už jsme ale necítili nohy a nešlo pokračovat. Museli jsme proto spát přímo na poušti a bylo to strašné. Všude kolem byli hadi, štíři a podobné věci,“ řekl Ju Dennis, kterému se celý proces deportace a samotnou cestu podařilo natočit.

Do Alžírska, jež leží na severu Afriky u Středozemního moře, míří uprchlíci z celé subsaharské Afriky. Většina z nich se chce dostat do Evropy.

Alžírská vláda kvůli vyhošťování uprchlíků čelí kritice OSN. Hájí se ale tím, že organizace sama k záchraně uprchlíků nijak nepřispěla. Evropská unie si je podle mluvčí vyhošťování vědoma, nechce ale zasahovat do politiky suverénního státu. Uvedla to agentura AP.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené