Hlavní obsah

Toaletní papír a rýže na příděl. Hongkong se chystá na třetí vlnu

Foto: Profimedia.cz

Do Hongkongu se vrátily roušky a přísná pravidla sociálního distancování.

Reklama

15. 7. 2020 10:32

Zatímco některé země jedou na vlně první, Hongkong zpřísňuje opatření, aby se ochránil před třetí. Podle odborníků je třeba poučit se z chyb. Zatímco lidé zůstávají mnohdy laxní, obchody rady vyslyšely –⁠ toaletní papír nedojde.

Článek

Jsou tomu sotva dva týdny od doby, kdy se lidé v těžce zkoušeném Hongkongu po zdánlivě úspěšném pozastavení šíření koronaviru začali vracet do tělocvičen a kin. Za uvolnění pravidel sociálního distancování se ale koronavirus revanšoval tím, co asijská média nazývají třetí vlnou. Odborníci ji popisují jako dosud nejzávažnější a naléhají na okamžité znovuzavedení opatření a rozsáhlých testování.

Polevení z nařízení ale není jediným důvodem, jak si další rozšíření infekce vysvětlit. Značný „podíl viny“ dle odborníků nesou i samotní obyvatelé. Podle mikrobiologa z Hongkongské Univerzity (HKU) Yuena Kwok-yunga poslední vlna nastala částečně proto, že veřejnost ztratila o boj proti viru zájem. „Opakování a návrat epidemie v Hongkongu jsme čekali s uvolňováním preventivních a kontrolních opatření na celém světě“ řekl Yuen. Nejen podle Yuena se Hongkong musí poučit z chyb, jinak se bude situace neustále opakovat.

„Až skončí tato třetí vlna, nesmíme okamžitě zrušit omezení pro veřejná shromažďování a návštěvy restaurací. Vždy se musí postupovat postupně,“ řekl odborník na respirační onemocnění David Hui. Lékař dodal, že výhoda Hongkongu spočívá ve zkušenostech s dřívějším zvládáním epidemie SARS v roce 2003. „Potenciální slabinou je „únava“ veřejnosti. Musíme zdůrazňovat důležitost opatření. Následky jejich nedodržování jsou zřejmé z těch států, které nedokázaly kontrolovat virus a zaplatily cenu v podobě lidského utrpění, smrti a v konečném důsledku i ekonomického propadu.“

Hongkongské vlny

Známky třetí hongkongské vlny se poprvé objevily minulý týden. V neděli přibylo v Hongkongu 38 případů nákazy a na laxnější místní začaly naléhat i zdravotnické úřady. „Situace v Hongkongu se trochu vymkla z rukou,“ zaznívalo od nich po dalších desítkách pozitivně testovaných. Vláda volání zdravotníků po zpřísnění opatření vyslyšela. V Hongkongu se tak nesmí scházet více než čtyři lidé najednou. Číslo čtyři odpovídá i aktuálnímu reprodukčnímu číslu (R) – jeden nakažený může teoreticky nakazit další čtyři lidi.

Mezi posledními případy jsou nejméně tři taxikáři. Trasování nákazy ale komplikují situace jako v případě 48letého řidiče, který si nedokázal vzpomenout na žádné podrobnosti z cest ani kolik lidí vůbec odvezl. Nákaze se nevyhnuly ani děti, na seznamu minulého týdne je i třináctiletý student, který se nakazil ve škole.

„Trochu se to vymklo z rukou“

Mezi 38 novými potvrzenými případy z neděle se u 13 nepodařilo vytrasovat původní zdroj infekce. Od 6. července bylo 78 z 222 lokálních infekcí neznámého původu. Město momentálně eviduje okolo 1 500 nemocných. Starosti dělají místním vědcům mezinárodní studie, podle kterých jeden z kmenů koronaviru mohl zmutovat, a stát se tak důvodem zvýšení míry infekce o 30 procent. Děkan lékařské fakulty HKU Gabriel Leung uvedl, že se tento trend potvrdil právě zvýšením čísla R, které z březnových 2 narostlo na 4.

Leung označil poslední vlnu, kterou dosud Hongkong viděl, za nejhorší a byl ještě znepokojenější než u té první. „Toto je začátek trvalého masivního místního ohniska, které jsme tu ještě neměli,“ varoval Leung. Nebezpečný je podle něj i tlak, který posledně vznikl na veřejný zdravotnický systém a mohl by způsobit jeho zhroucení v případě, že by situace takto pokračovala další týden nebo dva. Zdravotní úřady varovaly, že situace v Hongkongu se „trochu vymkla z rukou“.

Nebezpeční pacienti

Nemocnice se ale obávají už nyní, zjistily totiž šíření nákazy mezi pacienty na odděleních i s jinými než respiračními onemocněními. Naposledy se nakazila 64letá pacientka s rakovinou v Queen Elizabeth Hospital. Podle profesora Yuena Kwok-yunga z HKU je pravděpodobnost přenosu viru vzduchem v prostorách nemocnice nízká.

Podle něj se pacienti nakazili po kontaminaci okolí 92leté pacientky, která byla do nemocnice přijata se známkami srdeční choroby. Příznaky nemoci covid-19 se u ní vyvinuly až později. „Ta pacientka někdy při dýchání nebo kašli stahovala masku, protože se jí špatně dýchalo. Mohla takto kontaminovat okolní prostředí, jako je postel, kolejnice a stolek, virem,“ řekl Yuen.

Tento odstrašující případ donutil ostatní městské nemocnice zpřísnit kontroly pacientů, nově budou na covid-19 testováni i starší pacienti a ti s chronickými chorobami. Odborníci už i vyzvali vládu, aby připravila více izolačních zařízení v komunitě, jakož i mimo nemocnice, v prostorách hotelů nebo AsiaWorld-Expo. Očekávají, že s koronavirem povedou válku, dokud nebude k dispozici vakcína.

Toaletní papír nedojde

Další vlnou nákazy a panického nakupování se už nechtějí nechat zaskočit ani supermarkety. Dva hlavní řetězce supermarketů v Hongkongu zavedly kvótu na základní zboží, jako je rýže a toaletní papír. Někteří zákazníci ale uvádějí, že další panické nakupování nehrozí. Řetězce Wellcome a ParknShop, z nichž má každý více než 250 prodejen po celém městě, uvedly, že na prodej nezbytného zboží ve svých pobočkách bude uvaleno dočasné omezení, přičemž každý zákazník bude moci ze seznamu produktů koupit pouze dvě položky.

Impulzem pro tento krok obchodů byly internetem kolující fotografie prázdných regálů s rýží a instantními nudlemi v oblastech, kde se objevily nové případy nákazy. Mluvčí společnosti ParknShop řekl pro The Post, že obchod zaznamenal nedávný „nárůst poptávky po určitých výrobcích“ a omezil by nákup nejméně 10 položek, včetně rýže, vajec, toaletního papíru a dezinfekčních materiálů.

Zůstaňte doma a berte to vážně

Na obyvatele Hongkongu je znovu vyvíjen nátlak, aby omezovali pohybování se po venku, vyhýbali se společenským shromážděním a raději zůstávali doma. Leung doporučil, aby zaměstnavatelé umožnili zaměstnancům pracovat co nejčastěji z domova.

Rovněž vyzval lidi, aby se přenesli přes vlastní pohodlí, zúžili své sociální okruhy a byli velmi opatrní při návštěvě „vysoce rizikových míst“, jako jsou restaurace, bary a karaoke salonky. Leung uvedl, že doufá, že veřejnost může znovu získat ducha prevence, který v prvních fázích pandemie fungoval.

Že se pandemie „vymyká z rukou“, naznačila i Chuang Shuk-kwanová, vedoucí oddělení přenosných nemocí Centra pro ochranu zdraví. „Nedávný nárůst nových případů zahrnuje lidi ze všech oblastí života. Je pravděpodobné, že přenos bude pokračovat. Pokud lidé povolí v opatrnosti, případy budou nabývat a budeme čelit většímu ohnisku,“ řekla. I kvůli těmto obavám vláda v pondělí zpřísnila další nařízení sociálního distancování.

V restauracích se nevydává jídlo od šesté večerní do páté ranní a v dopravních prostředcích jsou povinné roušky. Mezitím v Macau, asijském Las Vegas, musí od úterý všichni cestující předložit zdravotní osvědčení předtím, než budou moci vstoupit do kasin.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované