Hlavní obsah

Objetí. Toto je snímek roku na World Press Photo

15. 4. 2021 15:00
aktualizováno • 15. 4. 2021 18:01

Prestižní mezinárodní fotožurnalistická soutěž World Press Photo vyhlásila své vítěze.

Reklama

Článek

Absolutním vítězem se stal snímek pětaosmdesátileté Brazilky, která se po měsících samoty přes plastovou membránu objímá se zdravotní sestrou. Autorem je dánský fotograf Mads Nissen. Snímek je jednou z mnoha soutěžních fotografií, které se věnují pandemii nemoci covid-19.

Foto: World Press Photo 2021

"Tento ikonický snímek covidu-19 je připomínkou nejneobyčejnějších okamžiků našeho života, kdekoliv. Vidím v něm zranitelnost, blízké, ztrátu a odloučení, zánik, ale co je důležité, také přežití - to vše vměstnané do jediného snímku. Když se na fotku díváte dost dlouho, uvidíte křídla: symbol letu a naděje," uvedl na adresu vítězného snímku člen poroty Kevin WY Lee.

Porota ocenila také snímek Lorenza Tugnoliho zobrazující zraněného muže po výbuchu v libanonském Bejrútu, invazi kobylek ve východní Africe zachycenou Luisem Tatou nebo fotografie z Náhorního Karabachu Valerije Melnikova. Mezi finalisty letos nebyli žádní Češi.

Podívejte se na 45 oceněných fotografů v jednotlivých kategoriích.

+106

Do 64. ročníku soutěže World Press Photo se letos přihlásilo 4315 fotografů ze 130 zemí světa a zaslali porotě k posouzení celkem 74 470 snímků. Soutěž oceňuje nejlepší novinářské fotografie v osmi kategoriích.

Kvůli koronavirové krizi se vítězové o svém úspěchu letos dozvěděli přes internet. Tradiční slavnostní udílení cen v Amsterodamu se nekonalo.

Reklama

Související témata:

Doporučované