Hlavní obsah

Trump chce zrušit příspěvky do OSN pro palestinské uprchlíky

Foto: Reuters

Reklama

31. 8. 2018 11:50

Peníze do programu OSN na pomoc palestinským uprchlíkům už nechce dál posílat americký prezident Donald Trump. Místo toho připravuje jeho administrativa vlastní návrh mírového plánu.

Článek

Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa se podle informací listu The Washington Post rozhodla zrušit veškeré financování programu pomoci OSN palestinským uprchlíkům ze strany USA. Washington přehodnocuje svou politiku zahraniční pomoci a připravuje vlastní izraelsko-palestinský mírový plán, napsal list.

V oznámení, které by administrativa měla vydat během několika týdnů, vyjádří nesouhlas se způsobem, jakým Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) vynakládá finanční prostředky, a vyzve k zásadnímu snížení počtu Palestinců uznaných za uprchlíky. Podle zdrojů listu z více než pěti milionů na necelou desetinu tohoto počtu.

Experti na regionální zahraniční politiku i bezpečnost upozorňují, že snížení rozpočtu UNRWA vyústí ve zhoršení už tak katastrofální humanitární situace, zejména v Pásmu Gazy, a v prudký nárůst násilí.

Kromě příspěvků úřadu UNRWA Spojené státy poskytují přímou a bilaterální pomoc Západnímu břehu Jordánu a Pásmu Gazy. Minulý týden ale ministerstvo zahraničí oznámilo, že více než 200 milionů dolarů (4,4 miliardy korun) z již přidělených prostředků na tento rok bude „přesměrováno“ jinam. Snížení finančních prostředků spolu se změnami v politice, včetně uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele, jsou součástí zásadního posunu politiky USA na Blízkém východě.

UNRWA, nejstarší a nejrozsáhlejší program pomoci OSN na Blízkém východě, poskytuje zdravotní péči, vzdělání a sociální služby přibližně pěti milionům Palestinců v Pásmu Gazy, na okupovaném Západním břehu Jordánu, v Sýrii a v Jordánsku.

Stanovisko USA, které letos snížily svůj příspěvek ze 130 milionů dolarů na polovinu, je podle zdrojů listu takové, že pokud OSN jejich peníze chce, musí změnit pravidla úřadu UNRWA i způsob jeho práce.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované