Hlavní obsah

Trump označil padlé vojáky USA za břídily a cucáky, tvrdí magazín

Foto: Profimedia.cz

Donald Trump údajně odmítl jet na hřbitov padlých vojáků.

Reklama

4. 9. 2020 6:28

Bílý dům tvrzení popírá. Označil je za „urážlivá a zjevně nepravdivá“.

Článek

Za „břídily“ a „cucáky“ údajně označil americký prezident Donald Trump příslušníky americké námořní pěchoty pohřbené na hřbitově poblíž Paříže, protože během první světové války padli. Trump měl americký hřbitov a památník Aisne-Marne navštívit v listopadu 2018, ale cestu kvůli dešti zrušil. Podal tehdy vysvětlení, že „vrtulník tam nepoletí“ a tajná služba ho tam nepoveze. Ve skutečnosti se ale obával, že by se v nepříznivém počasí rozcuchal, tvrdí Jeffrey Goldberg, šéfredaktor liberálního magazínu The Atlantic, s odvoláním na čtyři zdroje. Bílý dům tato tvrzení popřel.

Trump během rozhovoru s vedením delegace dopoledne před plánovanou návštěvou podle Goldberga řekl: „Proč bych měl na ten hřbitov jet? Je plný břídilů.“ Při jiném rozhovoru během téže cesty příslušníky americké námořní pěchoty, kteří na sklonku první světové války položili životy v bitvě v lesíku u obce Belleau severovýchodně od Paříže, označil za „cucáky“, když se nechali zabít.

Prezident Trump článek v The Atlantic „velmi přesvědčivě“ vyvrátil, řekl novinářům personální šéf Bílého domu Mark Meadows. Alyssa Farahová, která řídí strategickou komunikaci Bílého domu, tvrzení označila za „urážlivá a zjevně nepravdivá“.

Někteří kritici nicméně připomněli Trumpovy hanlivé komentáře na účet zesnulého senátora Johna McCaina, který byl zajat ve Vietnamu a ve Spojených státech je obecně považován za hrdinu.

„Není to válečný hrdina. Byl to hrdina, protože ho zajali. Já mám rád ty, kteří do zajetí nepadnou,“ řekl Trump o McCainovi před prezidentskými volbami v roce 2016.

V bitvě v lesíku u Belleau, která se odehrála v červnu 1918, zemřelo kolem 1 800 amerických vojáků, kteří zarazili německý postup na Paříž.

Reklama

Související témata:

Doporučované