Hlavní obsah

Mexiko vyslalo kvůli běžencům na jižní hranici policisty, Trump migranty nazval „karavanou organizovanou demokraty“

Trump před vysláním vojsk k hranicím s Mexikem varoval na předvolebním setkání v Montaně. (Video: Lukáš Marek, AP, Reuters)

 

Reklama

19. 10. 2018 7:12
aktualizováno • 19. 10. 2018 10:39

Mexiko ke své jižní hranici vyslalo stovky policistů s úkolem zastavit tisíce migrantů přicházejících přes Guatemalu ze zemí Střední Ameriky. Mexiko zakročilo krátce poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil, že kvůli příchodu středoamerických běženců s pomocí vojska zcela uzavře hranici mezi USA a Mexikem.

Článek

Americký prezident pohrozil, že pošle vojáky k jižní hranici s Mexikem a uzavře ji ve čtvrtek. Udělá tak, pokud se Mexiku nepodaří zadržet skupinu asi tří tisíc běženců ze Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu. Napsal to na Twitter a poté zopakoval a upřesnil na předvolebním shromáždění v Montaně.

Trump již těmto třem středoamerickým státům dříve pohrozil, že jim Washington kvůli nelegální migraci pozastaví humanitární pomoc. Skupina uvádí, že prchá před bídou a násilím.

Podívejte se, jak karavana migrantů postupuje:

Za lepším životem v USA míří karavana dvou tisíc honduraských migrantů. (Video: AP, Reuters)

Americký prezident tyto lidi označil za „karavanu“, kterou organizují opoziční demokraté. Sama od sebe se údajně na cestu nevydala. Důkazy ale Trump nepředložil. „Chci mexické vládě poděkovat, protože je, doufám, zadrží, než se vůbec dostanou do Mexika,“ dodal namísto toho.

„Pokud by ale mexická vláda nebyla schopna migranty zadržet, povolám americkou armádu, aby jižní hranici uzavřela,“ napsala již dříve hlava USA na Twitteru.

Cílem hromadné cesty lidí z chudých zemí Střední Ameriky je vyhnout se ve skupině nebezpečí, které hrozí při takové cestě jednotlivcům, a také hromadně upozornit na humanitární krizi ve Střední Americe. Nynější karavana vyrazila v sobotu z města San Pedro Sula na severu Hondurasu, jejího hlavního organizátora, honduraského aktivistu Bartola Fuentese, zatkla během cesty tento týden policie v Guatemale.

Trumpovy komentáře k migraci jsou podle zpravodajského serveru BBC pravděpodobně snahou zajistit si podporu před nadcházejícími parlamentními volbami. Ty se v USA uskuteční již 6. listopadu a demokraté v nich mají šanci Trumpovy republikány porazit.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované