Hlavní obsah

Trump uspěl. Senát těsně před volbami schválil jeho novou soudkyni

Foto: Profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump tleská nově zvolené soudkyni Amy Coneyové Barrettové.

Reklama

27. 10. 2020 6:24

Americký Senát v pondělí hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové na post soudkyně Nejvyššího soudu. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval.

Článek

Trumpova kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru 6 : 3. Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu.

Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně – senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Osmačtyřicetiletá Coneyová Barrettová byla od roku 2017 soudkyní federálního odvolacího soudu v Chicagu. Nahradí zesnulou liberální soudkyni Ruth Baderová Ginsburgovou. Trump od svého zvolení jmenoval už dva soudce Nejvyššího soudu – v roce 2017 Neila Gorsucha a o rok později Bretta Kavanaugha. Soudci amerického Nejvyššího soudu zastávají své funkce doživotně.

Na počest Amy Coneyové Barrettové prezident přichystal v Bílém domě oslavu. Nová soudkyně Nejvyššího soudu na ní za přítomnosti Trumpa, který se právě vrátil z Pensylvánie, kde vedl volební kampaň, složila přísahu.

„Pro Ameriku je to historický den,“ řekla hlava Bílého domu. O nové soudkyni Nejvyššího soudu, která je horlivou katoličkou, staví se proti potratům a má sedm dětí, uvedl, že má vynikající kvalifikaci a chválil podle jeho slov její ryzí charakter a velkorysost ve víře. Coneyová Barrettová na shromáždění řekla, že věří, že úkolem soudce je neohlížet se na své politické preference.

Lídr senátních demokratů Chuck Schumer dnešek naopak označil za „jeden z nejtemnějších dnů v americké historii“. Dodal, že Barrettová podle jeho názoru nebyla vybrána s ohledem na svou kvalifikaci, ale pro své radikálně pravicové názory na potraty, občanská práva a životní prostředí.

Agentura Reuters upozornila, že americký Senát dosud žádného soudce Nejvyššího soudu neschvaloval tak krátce před prezidentskými volbami. Volební den je již 3. listopadu. Demokraté chtěli hlasování o novém soudci před volbami zabránit. Tvrdili, že by jej měl vybrat až vítěz hlasování.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované