Hlavní obsah

Trump se zastal policisty, který čelí obvinění z vraždy Brookse

Foto: Profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump.

Reklama

18. 6. 2020 14:46

Prezident USA Donald Trump v rozhovoru na stanici Fox News prohlásil, že se s policií v USA zachází nespravedlivě. Stalo se tak nedlouho poté, co byl obviněn expolicista Garrett Rolfe z vraždy černocha Raysharda Brookse v Atlantě.

Článek

Podle agentury AFP se Trumpova slova dají vyložit jako obhajoba bělošského bývalého policisty Rolfeho.

Incident z minulého týdne vypukl poté, co zřejmě podnapilý Brooks usnul v autě před restaurací rychlého občerstvení. Policisté se jej po provedení dechové zkoušky rozhodli zatknout za řízení vozidla v opilosti. Podezřelý se ale začal bránit zatčení, ukradl jednomu z policistů taser a dal se na útěk. Rolfe ho následně dvakrát střelil do zad a Brooks zraněním krátce nato podlehl.

V USA přitom několik týdnů pokračují masivní protesty proti policejní brutalitě a rasové nerovnosti, které zažehlo úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zásahu bělošského policisty v Minneapolisu. Brooksova smrt demonstracím na některých místech dodala na nové intenzitě.

„Je to strašná situace, ale nemůžete se bránit policistovi,“ řekl v televizi americký prezident. „Doufám, že bude souzen nestranně, protože s policií se v naší zemi zachází nespravedlivě,“ pokračoval. „Ale ještě jednou, nemůžete se takto vzpouzet policistovi. Dostali se do strašné potyčky a vidíte, jak to skončilo. Velmi špatné, velmi špatné,“ dodal Trump.

Místní státní zástupce Paul Howard přitom uvedl, že Rolfe se postřelenému Brooksovi, který podle lékařů rychle ztrácel krev, nesnažil nijak pomoci, a dokonce ho ležícího na zemi nakopl.

Trump v úterý podepsal dekret, který zakazuje používání škrtících chvatů při zatýkání s výjimkou situace, kdy je policista v ohrožení života. Představil také další reformy, které však zdaleka nedosahují požadavků demonstrantů. Rozsáhlejší legislativní návrhy představili republikáni a demokraté a bude se o nich diskutovat v příštích týdnech v Kongresu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované