Hlavní obsah

Tweetující dívka z Aleppa je v bezpečí. S rodinou ji z města odvezl autobus

Příběh sedmileté Bany z Aleppa má šťastný konec.

 

Reklama

19. 12. 2016 17:54

Bana Alabed opustila rozbombardovanou čtvrť na východě města. V pondělí odjelo celkem 4 500 lidí.

Článek

Přání sedmileté Bany Alabed a její matky Fátimy, které v neděli zveřejnila na svém twitterovém účtu, bylo vyslyšeno. Příměří zatím funguje a civilisté dál autobusy odjíždějí ze zničeného východního Aleppa. Opustit svůj domov, který se během bombardování změnil k nepoznání, se podařilo i jim.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tureckou humanitární organizaci IHH. Banin twitterový účet, který jí pomáhá spravovat její matka Fátima, již sleduje přes 330 000 uživatelů komunitní sítě.

Syřanka na Twitter psala od září, zveřejňovala tam informace o sobě a svých blízkých, dávala tam ale i fotografie a videa. V dosud posledním tweetu z víkendu její matka prosila tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua, aby zajistili, že v oblasti vydrží příměří a oni se z města dostanou. „Jsme tak unavení," psala Fátima. Minulý týden zase Bana a její matka ve videu žádaly o pomoc i americkou první dámu Michelle Obamovou.

Milý ministře zahraničí a prezidente Turecka, prosím prosím prosím ať toto příměří vyjde, dostaňte nás odsud. Jsme vyčerpaní. Fatemah

„Dnes ráno byla Bana spolu se svou rodinou zachráněna z Aleppa. Vřele jsme je přivítali," oznámila na Twitteru turecká organizace IHH a přidala i fotografii Bany a jednoho ze svých humanitárních pracovníků. „Jsem smutná, protože opouštím svou zemi, nechala jsem tam svou duši... ale nemůžeme zůstat, je tam množství bomb, žádná čistá voda a žádné léky," uvedla Banina matka Fátima v rozhovoru s tiskovou agenturou blízkou syrské opozici.

Dětský fond OSN UNICEF upozornil na to, že některé děti jsou nuceny odejít bez svých rodičů. V pondělí se podařilo evakuovat jeden ze sirotčinců, kam se uchýlila téměř padesátka dětí. Některé byly v kritickém stavu, mnoho jich bylo dehydrovaných a lehce zraněných.

Od půlnoci už autobusy odvezly na 4 500 lidí, evakuace tak po dvojím přerušení z minulého týdne pokračuje. Celkem bylo ze zdevastovaných východních čtvrtí Aleppa odvezeno dvanáct tisíc civilistů. Východní část města byla do minulého týdne baštou oponentů Damašku, ale syrská armáda se spojenci v listopadu zahájila ofenzivu a postupně povstalecké čtvrti dobyla. Podle OSN se chce z města dostat 40 000 osob. Ramí Abdar Rahmán ze Syrské organizace pro lidská práva SOHR očekává, že by evakuace východního Aleppa mohla být dokončena ještě v pondělí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované