Hlavní obsah

U Kypru ztroskotala loď s migranty, desítky lidí se utopily

Turecká pobřežní hlídka.

Reklama

18. 7. 2018 18:30

Loď se 150 migranty ztroskotala blízko turecké části Kypru. 19 lidí zahynulo, dalších 26 se pohřešuje. Po dalších možných přeživších pátrá severokyperská a turecká pobřežní stráž a pomáhají i obchodní lodě.

Článek

U pobřeží Severního Kypru ztroskotala loď s asi 150 migranty na palubě; 19 lidí zahynulo a zhruba 26 osob se pohřešuje, 105 pasažérů bylo zatím zachráněno. Zachránění byli letecky přepraveni do nemocnice v přístavním městě Mersin. Jeden těžce zraněný je ošetřován na Kypru.

Po dalších možných přeživších pátrá severokyperská a turecká pobřežní stráž a pomáhají i obchodní lodě. Plavidlo s migranty zaznamenala loď plující pod panamskou vlajkou asi 25 námořních mil od turecké Antalyi a upozornila na něj tureckou pobřežní stráž. Nejmenovaný zdroj citovaný agenturou AP uvedl, že loď ztroskotala asi 48 kilometrů od poloostrova Karpas v turecké části ostrova. Podle tohoto zdroje bylo na palubě 147-150 lidí a pátrá se teď po 25 až 30 z nich. Zdroj nepotvrdil, zda všichni pasažéři byli migranti.

Odkud migranti pocházeli a kam měli namířeno, není zatím jasné.

V roce 2015 bylo Turecko jednou z hlavních tranzitních zemí, přes kterou se více než milion migrantů vydal na nebezpečnou plavbu do Evropy. Mnoho z nich prchalo před konfliktem a chudobou na Blízkém východě a v Africe.

Dohoda mezi Tureckem a EU z roku 2016, uzavřená po utonutí tisíců migrantů plavících se z Turecka k řeckým ostrovům, počty příchozích migrantů dramaticky snížila.

Od letošního ledna do května podle turecké pobřežní stráže utonulo 26 migrantů, kteří se snažili doplavit z Turecka do Evropy. Loni se podle OSN doplavilo přes Středozemní moře do Evropy 172 301 migrantů, předloni jich bylo 362 753 a v roce 2015 to bylo 1 015 078.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované