Hlavní obsah

U Svitav archeologové našli stopy pravěkých kultur

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

V trase budoucího obchvatu Svitav archeologové našli známky osídlení z velmi starých období. Lidé tu žili již ve střední době kamenné, tedy před 8000 až 3000 lety.

Článek

Další nálezy pocházejí z doby bronzové, řekl ČTK archeolog královéhradecké univerzity Ladislav Rytíř.

„Nejstarším zachyceným horizontem je stopa po pravděpodobném sídlišti v mezolitu. Lovecko-sběračská společnost o sobě nezanechává mnoho zahloubených objektů, našli jsme takzvanou štípanou industrii, tedy pazourky,“ uvedl Rytíř.

Archeologové objevili i keramické fragmenty zřejmě z doby bronzové. Zatím se i nim ale neváže žádné sídliště se zahloubenými objekty.

Mladšími nálezy jsou kovové artefakty u období válek mezi Rakouskem-Uherskem a Pruskem v 18. a 19. století. Cesta ze Svitav na Brno byla již v této době značně využívaná, po vojácích se zachovaly součásti výstroje i střely.

Ještě mladší je polní provizorní cihelna, která mohla sloužit při výstavbě železniční trati Česká Třebová - Brno. Byla vybudována v místě, kde byl vhodný materiál k výrobě, některé cihly se značkami se zachovaly. Archeologický průzkum pokračuje. Podle Rytíře by mohl skončit v létě.

Obchvat, který má začínat na křížení silnic I/35 a I/43 za místní částí Lačnov a vyústit mimo zastavěnou oblast Hradce nad Svitavou, bude dlouhý 9,5 kilometru. Zčásti povede podél železniční trati. Projekt počítá s osmi mostními stavbami a dvěma mimoúrovňovými křižovatkami, postavit se má i 650 metrů protihlukových stěn.

Reklama

Doporučované