Hlavní obsah

Učitelé na Floridě si do třídy mohou vzít zbraň. Zákon reaguje na střelby na školách

Učitelé na Floridě si mohou vzít nově do školy zbraň. (Video: Filip Kalčák, AP)

Na Floridě budou moci učitelé nosit do školy zbraň, aby mohli zasáhnout při případném útoku. Zákonodárci opatření schválili po loňském útoku v Parklandu.

Článek

Učitelé v americkém státě Florida budou moci nosit do tříd a učeben zbraně, aby mohli zakročit v případě hromadné střelby. Místní zákonodárci schválili návrh nové normy, která je reakcí na loňské krveprolití na střední škole ve floridském Parklandu. Očekává se, že republikánský guvernér Ron DeSantis zákon podepíše, a umožní tak učitelům začleněným do dobrovolnického programu stát se ochránci pořádku na školách.

Loni v únoru zastřelil v Parklandu mladík vyzbrojený poloautomatickou puškou 17 lidí a stejný počet dalších zranil. Spojené státy poté zaplavila vlna masových protestů, při kterých většinou mladí lidé požadovali omezení či úplný zákaz prodeje útočných zbraní. Prezident Donald Trump spolu s mocnou lobbistickou Národní asociací držitelů zbraní (NRA) naproti tomu přišli s návrhem, aby se učitelé vyzbrojili. To odpůrci zbraní kritizovali s odůvodněním, že více zbraní vyplodí více násilí.

Florida nejprve přijala zákon, podle něhož musí být na každé škole nejméně jeden policista či ozbrojený strážce. Některé floridské školy se poté zařadily do programu, v jehož rámci se učitelé mohou po několikadenním výcviku stát dobrovolníky dohlížejícími na bezpečnost studentů. Zákon jim však až dosud nepovoloval nosit zbraně přímo do tříd, což se nyní mění.

Doporučujeme