Hlavní obsah

Učitelé na Floridě si do třídy mohou vzít zbraň. Zákon reaguje na střelby na školách

Učitelé na Floridě si mohou vzít nově do školy zbraň. (Video: Filip Kalčák, AP)

 

Reklama

2. 5. 2019 8:34

Na Floridě budou moci učitelé nosit do školy zbraň, aby mohli zasáhnout při případném útoku. Zákonodárci opatření schválili po loňském útoku v Parklandu.

Článek

Učitelé v americkém státě Florida budou moci nosit do tříd a učeben zbraně, aby mohli zakročit v případě hromadné střelby. Místní zákonodárci schválili návrh nové normy, která je reakcí na loňské krveprolití na střední škole ve floridském Parklandu. Očekává se, že republikánský guvernér Ron DeSantis zákon podepíše, a umožní tak učitelům začleněným do dobrovolnického programu stát se ochránci pořádku na školách.

Loni v únoru zastřelil v Parklandu mladík vyzbrojený poloautomatickou puškou 17 lidí a stejný počet dalších zranil. Spojené státy poté zaplavila vlna masových protestů, při kterých většinou mladí lidé požadovali omezení či úplný zákaz prodeje útočných zbraní. Prezident Donald Trump spolu s mocnou lobbistickou Národní asociací držitelů zbraní (NRA) naproti tomu přišli s návrhem, aby se učitelé vyzbrojili. To odpůrci zbraní kritizovali s odůvodněním, že více zbraní vyplodí více násilí.

Florida nejprve přijala zákon, podle něhož musí být na každé škole nejméně jeden policista či ozbrojený strážce. Některé floridské školy se poté zařadily do programu, v jehož rámci se učitelé mohou po několikadenním výcviku stát dobrovolníky dohlížejícími na bezpečnost studentů. Zákon jim však až dosud nepovoloval nosit zbraně přímo do tříd, což se nyní mění.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované