Hlavní obsah

Ukrajina podle Porošenka jedná o vstupu do NATO. Severoatlantická aliance o tom ale neví

Porošenko mylně informoval novináře o fázi jednání o vstupu Ukrajiny do NATO (Video: Ruptly)

 

Reklama

11. 7. 2017 22:42

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondělí prohlásil, že se Kyjev dohodl se Severoatlantickou aliancí na zahájení jednání o akčním plánu na dosažení členství Ukrajiny v NATO. Aliance o tom ale nic neví.

Článek

Prohlášením zaskočil ukrajinský prezident nejen novináře, generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, ale i celou alianci. Ve skutečnosti NATO ohledně Ukrajiny ještě nedospělo ke stanovisku.

„Generální tajemník měl možnost prezidenta opravit, ještě než média novinku rozšířila. Jens Stoltenberg stál vedle Porošenka, ale nepustil se do hádky a spokojil se s několika standardními frázemi. Taková je tajemníkova zvláštnost. Stoltenberg je proslulý uměním vyhýbat se konfliktním vyjádřením, veřejná polemika s ukrajinským prezidentem nepřipadala v úvahu. Navíc neměl mandát od členských zemí, aby téma posuzoval. NATO prostě nemá oficiální stanovisko k Porošenkově nápadu," poznamenal list Ukrajinska pravda.

Podle listu se prezidentovým slovům divila i část účastníků jednání komise Ukrajina-NATO, na které Porošenko své návrhy přednesl.

„Zdá se, že prezident hovořil nejasně, a tak si ani nevšimli jeho slov o novém formátu. Porošenkovo vystoupení bylo přijato kladně, ale to platí o vystoupení, a ne o samém návrhu," poznamenal jeden z nejmenovaných diplomatů.

Také ve společném prohlášení není ani zmínka, ani náznak nové podoby spolupráce.

Nicméně jiní účastníci jednání listu potvrdili, že Porošenko skutečně jasně prohlásil, že požaduje jednání o akčním plánu členství pro Ukrajinu. „Slyšel jsem to na vlastní uši," řekl jeden z Ukrajinců.

„Problém je jinde - v podstatě ani jediný z aliančních představitelů nevyjádřil podporu této iniciativě. Čili prezidentova poznámka, že aliance s uspokojením přijala jeho návrh, byla buď mýlka, nebo úmyslné klamání," poznamenal deník.

Západ podle ukrajinského listu špatně přijal i rozhodnutí Kyjeva zákonem zakotvit vstup do NATO jako cíl ukrajinské politiky. „Porošenkovo pondělní prohlášení vyvolalo v alianci opravdovou bouři - a je zajímavé, že se zlobily hlavně některé středoevropské státy, které někdy považujeme za přátele," napsala Ukrajinska pravda.

Deník předpověděl, že Kyjev bude tak dlouho naléhat, až donutí NATO k oficiálnímu vyjádření, přestože dospět ke konsensu bude těžké. Ale politika otevřených dveří brání alianci, aby Kyjev tvrdě odmítla.

„Hlavní je pamatovat si, že dialog o akčním plánu je sice politicky důležitý, ale v praxi nepřiblíží Ukrajinu k plnému členství. Na této cestě potřebuje Ukrajina reformy, a to jak politické (hlavně v boji proti korupci), tak vojenské. Bez nich všechna prohlášení o Ukrajině v NATO zůstanou jen slovy," uzavřel deník.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované