Hlavní obsah

Ukrajinský režisér Sencov podle vězeňské správy ukončil hladovku

Vězeňská správa tvrdí, že ukrajinský režisér Oleh Sencov začal jíst. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters)

 

Reklama

5. 10. 2018 10:56

Režisér Oleh Sencov zahájil hladovku 14. května, snažil se tak podle svých slov domoci osvobození ukrajinských politických vězňů v Rusku.

Článek

Ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený v Rusku na 20 let za terorismus, přestal držet hladovku. Oznámila to ruská vězeňská správa. Sencov hladověl ve vězení na severu Sibiře od poloviny května a na jeho zhoršující se zdravotní stav upozorňovala řada umělců a politických představitelů po celém světě. Sencovovi blízcí se k informaci o ukončení hladovky zatím nevyjádřili.

„Oleh Sencov přestal držet hladovku, oznámil to v prohlášení a souhlasil s příjmem potravy. O tom, jak ho vyvést ze stavu hladovění, jednali nejlepší dietologové v Moskvě. Pro normalizaci jeho zdraví byla sestavena odpovídající dieta,“ řekl podle agentury TASS zástupce vedení vězeňské správy Valerij Maksimenko.

Sencov je odpůrcem ruské anexe Krymu. V srpnu 2015 ho odsoudil moskevský soud na 20 let za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku. Režisér obvinění označil za vykonstruovaná.

Filmař přestal přijímat potravu 14. května. Naživu byl udržován kapačkami ve vězeňské nemocnici. Hladovkou se domáhal osvobození „všech ukrajinských politických vězňů z ruských věznic“.

Na zhoršující se zdravotní stav Sencova dlouhodobě upozorňoval jeho obhájce. Vězeňská správa ale zdraví režiséra doposud vyhodnocovala jako uspokojivý.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované