Hlavní obsah

Umírání v Česku. Nemusí to být v nemocnici, v bolestech a o samotě. Závěr života může být krásný

2. 10. 2018

#ZDAVUVEN: Zakladatel Centra paliativní péče o umírání v Česku. (Video: Anita Baselová, Seznam.cz)

Dělá vše proto, aby řeč o smrti nebyla tabu, zakladatel Centra paliativní péče Martin Loučka usiluje i o to, aby se lidem s nevyléčitelným onemocněním žilo i umíralo lépe. Jeho příběh a životní poslání jsme zmapovali v dalším dílu pořadu #ZDAVUVEN.

Článek

Málokdo ví, co to vlastně paliativní péče je, a často zná jen mýty, které se kolem ní točí. Martin Loučka se snaží povědomí o péči pro lidi s těžkou nebo nevyléčitelnou nemocí rozšířit, jeho přáním je, aby lidé i s tou nejhorší diagnózou strávili zbytek života kvalitně a podle svého přání.

„Je důležité lidem pomoci pochopit, že není vždycky nutné do konce života ležet na lůžku intenzivní péče a snažit se za každou cenu bojovat. Někdy to smysl má, ale někdy ne. Nedá se však mluvit o tom, že bychom brali lidem naději, i když se vyléčit nemohou, mohou si splnit ještě spoustu přání,“ vysvětluje při vyprávění Martin.

Poslední přání bývají různá, stihnout narození vnuka, někdy je to i láhev vodky

Někteří pacienti chtějí poslední dny a minuty života strávit s rodinou, pomáhají jim i důležité milníky v podobě narození vnuka, svatby nebo Vánoc. Když si lidé uvědomí, že se už nevyléčí, ale nějaký čas ještě mají, zažívají paradoxně často po dlouhé době jedno z nejkrásnějších období v životě.

„Pro ně je obrovský zdroj radosti už jenom to, že se proměnil jejich program. Ti lidé tráví poslední dlouhé měsíce tím, že se všechno točí kolem jejich nemoci, místo toho mají najednou na programu běžné činnosti, mohou se potkat s rodinou, můžou si něco přečíst a nebo prostě dělat věci, které mají rádi,“ popisuje zkušenosti pacientů.

I tyto okamžiky jsou důvodem, proč se Martin rozhodl pracovat a stále pracuje v tomto oboru. O své práci mluví krásně a s úctou. Ačkoliv nyní tráví svůj čas spíš administrativní prací, kterou se snaží změnit celý systém. Když ale může, jednou za čas s některým svým pacientem promluví a označuje to za nádherný okamžik.

Končí léčba, ale nekončí péče

V České republice ročně zemře přes 100 tisíc lidí, většina z nich v nemocnicích. Když zemřou v noci, na lůžku se s nimi rodina už nerozloučí. Hospicovou péči využijí jen tři procenta ze všech umírajících. Přitom v hospicu může být po celou dobu pobytu přítomna rodina, pacient má zajištěný veškerý lékařský servis, ubytován je na jednolůžkovém či dvojlůžkovém pokoji a kromě lékařů jsou mu k dispozici i dobrovolníci, kaplan nebo další zájmové služby.

Snahou celého Martinova paliativního týmu je, aby o pacienty, pro které už není léčba, bylo přesto dobře pečováno. Čím dřív se totiž pacient dostane k paliativní péči, je větší šance, že zemře smířený, v poklidu a bez bolesti.

Podívejte se na celé video nad článkem, kde se dále dozvíte, jak se pacientům sdělují ty nejhorší zprávy, jak vypadá život v hospicu i jak tráví ředitel Centra paliativní péče Martin Loučka svůj volný čas.

Další díly pořadu #ZDAVUVEN můžete v premiéře sledovat ve středu od 21:00 na Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Podle Číny narušuje primátor Hřib čínsko-české vztahy

  Čína vyzvala primátora Prahy a její vedení k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí.

 • Při požáru ve studiu animovaného filmu v Kjótu zahynulo nejméně 10 lidí, dalších 40 je zraněno

  Deset lidí podle policie patrně zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjótu. Zhruba 40 lidí bylo zraněno, napsal deník The Japan Times. Oheň podle policie úmyslně způsobil jednačtyřicetiletý muž, který ve studiu vylil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Je mezi zraněnými. Agentura AP cituje mluvčího hasičů, podle nějž je mrtvých 12 a další lidé se pohřešují.

  Oheň zachvátil třípatrovou budovu společnosti Kyoto Animation, která produkuje úspěšné televizní kreslené seriály, okolo 10:30 místního času (3:30 SELČ). Nepodařilo se ho dostat plně pod kontrolu ani po třech hodinách hašení, hustý dým stále vychází z oken domu. Na místě zasahovalo asi 30 hasičských vozů.

  V době požáru se v budově nacházelo 70 lidí, z nichž většině se podařilo dostat se ven. Policie událost vyšetřuje jako trestný čin. „Muž vylil hořlavinu a zapálil ji," řekl mluvčí kjótské policie.

 • Policie vyšteřuje hlášenou střelbu na vlak v Praze

  Dosud neznámý pachatel ve středu večer pravděpodobně střílel na vlak z Prahy do Milovic. Podle policie k incidentu došlo okolo půl osmé mezi stanicemi Masarykovo nádraží a Praha-Vysočany. Tam také v současné době souprava stojí s pěti rozbitými okny, kriminalisté zjišťují okolnosti jejich poškození. Policie žádá cestující z vlaku nebo případné svědky, aby se obrátili na linku 158.