Hlavní obsah

Umučené oběti komunismu. Proč stát nenapravil dávnou křivdu?

Reportéři Seznamu: S Jaroslavem Gavendou o boji Zdeny Mašínové o exhumaci ostatků své matky z hromadného hrobu. (Video: Lukáš Sál)

 

Reklama

13. 4. 2019 16:16

Ani třicet let od pádu totality se politici nevypořádali s dědictvím, které jim na Ďáblickém hřbitově v Praze zanechal předchozí režim. V hromadném hrobě tu spočívá až patnáct tisíc obětí komunismu popravených či umučených v 50. letech, které tu byly tajně pohřbívány.

Článek

Pomník znázorňující ruce v ostnatém drátu. A desky se jmény obětí, které se podařilo dohledat. To je vše, co se od roku 1989 udělalo pro ty, které v padesátých letech umučili a potají v Ďáblicích pohřbili komunisté. Spočívají tu i ostatky čtyřiatřiceti dětí, které se narodily vězněným ženám a „péči“ ve věznicích nepřežily.

Mezi ostatky spočívá i Zdena Mašínová starší, manželka hrdiny prvního a druhého odboje, podplukovníka Josefa Mašína. A matka Zdeny, Ctirada a Josefa Mašínových. Po válce byla krátce členkou KSČ, ale strana se s ní „rozloučila“ poté, co se žena veřejně zastala Milady Horákové, s níž vedl režim vykonstruovaný proces. Mašínová organizovala petiční akci za omilostnění na smrt odsouzené Horákové. Ve vězení se ocitla pár let na to – kvůli činnosti synů, kteří organizovali ozbrojený odpor a posléze emigrovali do Západního Berlína. Ač těžce nemocná, trpěla rakovinou, byla odsouzená na 25 let vězení za velezradu a špionáž. Zemřela v táboře nucených prací v Pardubicích a její tělo skončilo na Ďáblickém hřbitově.

Dcera Zdena loni na sklonku roku požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Ale první odpověď byla zamítavá: Stálo by to moc peněz, moc času.

„Paní Mašínová ve svém prvním dopise argumentovala úspěšnou exhumací pátera Toufara. S tím, že bude plně součinná, že kdyby magistrát potřeboval cokoli vědět, bude k dispozici, že má svědectví člověka, který jí řekl, kde zhruba by se ostatky její maminky měly nacházet,“ připomíná reportér Jaroslav Gavenda, který se v redakci Seznamu případu věnuje. „Magistrát na to odpověděl pouze to, že si samozřejmě váží rodiny Mašínů, ale bohužel té žádosti nevyhoví z důvodu, že je to náročné technicky a finančně. A i když tam paní Mašínová zmiňovala případ pátera Toufara, tak magistrát právě argumentoval tím, že i tento případ exhumace byl natolik složitý, že oni nemají jistý výsledek. Že paní Mašínová leží v hromadném hrobě a oni nevědí, jak by mohli reagovat další pozůstalí těch, kteří jsou tu pohřbení. Tedy – že není možné rušit klid ostatních zesnulých a práva jejich potomků.“

Až mediální tlak a ostrá kritika přiměly magistrát rozhodnutí změnit. „Můj osobní pohled na věc je, že samozřejmě půjde o složitý případ, ale všechno se dá vyřešit, pokud se chce a je vůle do toho jít,“ míní reportér Gavenda. „Při posledním jednání magistrátu v této záležitosti byla radní Milena Johnová, pod kterou to spadá, velmi otevřená. Chtěla tu situaci vyřešit. V tuto chvíli je toho spousta, co se musí udělat. Shromáždit veškerou dokumentaci, vyjednat povolení k exhumaci na Ďáblickém hřbitově, který je památkou. Administrativní část bude složitá. Ale v dnešní době, s dnešními možnostmi, to není nemožný úkol.“

Magistrát dnes říká, že nalézt ostatky Zdeny Mašínové starší bude běh na dlouhou trať a že do Ďáblic pozve archeology i historiky. „Právě historici, se kterými jsem mluvil, ovšem považují za ostudu, že třicet let po revoluci tohle ještě město neudělalo. Že právě to je asi největší chyba na straně státu potažmo magistrátu: Že se s těmito křivdami minulosti nedokázal tolik let po revoluci vypořádat.“

Jak samotný boj s městem vnímá Zdena Mašínová? Kde v sobě vzala sílu po letitých bojích se státem o rodinný statek v Lošanech pustit se znovu do přetahované s úředníky? I na to odpovídá reportér Jaroslav Gavenda v rozhovoru s investigativní novinářkou Sabinou Slonkovou.

Rozhovor je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který můžete v premiéře sledovat každé druhé pondělí v Televizi Seznam od 20:30. Anebo si jej můžete ze záznamu pustit níže.

Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod ZDE.

A sledujte nás také na Facebooku.

Reportéři Seznamu z 8. dubna 2019: Nejbohatší Čech na paškále. Pieta, která se musela vynutit. A hledání viníka spadlé lávky. (Video: Lukáš Sál)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované