Hlavní obsah

Zdena Mašínová se domluvila s Prahou na exhumaci své matky

Tisková konference po jednání Zdeny Mašínové s magistrátem. (Video: Seznam, Seznam.cz)

25. 3. 2019 15:35
aktualizováno • 25. 3. 2019 16:59

Vedení Prahy se dnes sešlo se Zdenou Mašínovou mladší. Tématem schůzky byla exhumace ostatků její matky na Ďáblickém hřbitově. Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty i komunisty, byla uložena do hromadného hrobu.

Článek

Zdena Mašínová mladší se v pondělí dohodla s vedením Prahy na vyzvednutí ostatků své matky z hromadného hrobu. Nyní město začne dohledávat nutné dokumenty a poté vyřídí povolení k exhumaci. Kdy přesně by se mohla exhumace uskutečnit, zatím není jasné.

Magistrát původně žádost Mašínové mladší o exhumaci odmítl, svůj postoj potom ale změnil. Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty i komunisty, byla pohřbena do hromadného hrobu. Ministerstvo obrany letos udělilo Mašínové starší in memoriam osvědčení o účasti na protikomunistickém odboji.

„Já slovy nemohu vyjádřit vděk všem, co se o to zajímají a chtějí se o to zasloužit. Je to pro mě ohromný den a zážitek a jsem ráda, že v mém věku jsem se tohoto dočkala,“ řekla Mašínová. Poté, co budou ostatky její matky vyzvednuty, bude Zdena Mašínová starší pohřbena v rodinné hrobce v Lošanech na Kolínsku.

„Paní Mašínová by si přála vědět, kde leží ostatky její maminky a přála by si je vyzvednout. My jsme se dohodli, že se o to pokusíme a dohodli jsme se na prvních krocích, které je potřeba udělat,“ řekla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Magistrát tak začne shromažďovat všechny dostupné dokumenty a informace. Následně požádá o povolení k exhumaci, a to například i proto, že Ďáblický hřbitov je kulturní památkou. Postup bude řešit magistrátní pracovní skupina. Podle předsedy zastupitelů Prahy Sobě a starosty Prahy 7 Jana Čižinského budou po celou dobu přítomni odborníci z řad historiků a archeologů. Dokumenty chce mít město shromážděno v řádu týdnů. „V řádu měsíců potom požádáme o exhumaci,“ dodal Čižinský.

Praha pozvala Zdenu Mašínovou na schůzku formou dopisu. Už v únoru paní Mašínová Seznamu napsala, že do hlavního města přijede.

„Jistě, velice ráda o tom budu mluvit a objasním situaci, o které vím mnoho podrobností,“ řekla Seznamu své stanovisko k pozvání.

Prosincové prvotní zamítavé rozhodnutí magistrátu kritizoval i Josef Mašín – bratr Zdeny Mašínové. „Česká republika a její dnešní administrativní složky zůstávají, přejmutím kontinuity zákonů z období komunismu, morálními a legálními dědici zločinů spáchaných komunisty. Nesou zodpovědnost za jejich nápravu. Toto rozhodnutí je pouze dalším důkazem morálního rozpadu české společnosti,“ napsal Seznamu už dřív ze Spojených států amerických Josef Mašín.

Mašínová starší v době soudního procesu s Miladou Horákovou organizovala podpisovou petici za její omilostnění. V listopadu 1953 byla zatčena za odbojovou činnost svých synů. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž. Byla umístěna do tábora nucených prací v Pardubicích, kde v roce 1956 zemřela.

Ďáblický hřbitov vznikl před první světovou válkou. Nachází se zde čestná pohřebiště obětí první světové války a rovněž obětí nacistické a komunistické diktatury. V hromadném hrobě zde byl pohřben také páter Josef Toufar, jehož ostatky byly před několika lety vyzvednuty a následně pohřbeny v Číhošti.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené