Hlavní obsah
Online

Očkování bude ve Francii pro všechny zdarma, začne v řádu týdnů

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

3. 12. 2020 6:47
aktualizováno • 3. 12. 2020 21:57

Vývoj situace ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny, začít by mělo v řádu týdnů. Podle agentur to dnes při prezentaci národní očkovací strategie uvedl premiér Jean Castex. Průzkumy naznačují, že o vakcínu proti covidu-19 je mezi lidmi poměrně malý zájem.

- Velká Británie ve středu schválila použití vakcíny společností Pfizer a BioNTech. Vakcína by se mohla začít distribuovat v příštích dnech. Podle britské vlády jsou první na řadě zaměstnanci ve zdravotnictví a obyvatelé domovů pro seniory, dále by se vakcína měla obecně podat starším lidem, píše AP. Finsko mezitím plánuje naočkovat všechny obyvatele.

- Spojené státy zažívaly od čtvrtečního Dne díkůvzdání pokles denních statistik o vývoji epidemie covidu-19. Nyní jsou denní bilance opět na vzestupu a panují obavy z dosažení nových smutných rekordů. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) v úterý zaznamenala 2597 nově nahlášených úmrtí, což je v její databázi druhý nejvyšší přírůstek po rekordu z 15. dubna, zaregistrovala také přes 180 000 nových infekcí.

Zahraniční dění jsme sledovali i včera:

 • Na světě zemřelo přes 1,5 milionu lidí s koronavirem

  Na celém světě zemřelo od začátku současné pandemie covidu-19 přes 1,5 milionu lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to ze statistik zveřejněných na internetových stránkách americké Univerzity Johnse Hopkinse.

 • Italská vláda omezuje na svátky cestování, setkání limity nemají

  Itálie kvůli koronaviru přes vánoční svátky podstatně omezí možnost pohybu a zakáže lidem cestovat mezi jednotlivými regiony. Vláda nicméně nestanovila maximální počet lidí, kteří se budou moci zúčastnit soukromých oslav Vánoc či silvestrovské noci. „V liberální demokracii toto není možné,“ uvedl premiér Giuseppe Conte. Vláda ale doporučuje, aby se oslav účastnili jen lidé, kteří žijí spolu.

 • AI: ve španělských domovech důchodců docházelo k porušování práv

  Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) dnes uvedla, že ve španělských domovech důchodců byla za první vlny epidemie nemoci covid-19 porušována lidská práva, konkrétně právo na zdraví a život. Organizace například kritizovala opatření, kvůli kterému nebyli včas hospitalizováni ti staří lidé, kteří v domovech důchodců onemocněli. Španělské úřady na kritiku organizace nereagovaly.

  Podle poznatků AI se seniorům v domovech nedostávalo dostačující péče a přístup k ošetření v nemocnicích byl velice ztížen. Organizace kritizuje naprosté omezení kontaktů seniorů s rodinami. Podle AI byla porušena práva na zdraví, život a rovné zacházení starších osob.

 • Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny

  Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny, začít by mělo v řádu týdnů. Podle agentur to dnes při prezentaci národní očkovací strategie uvedl premiér Jean Castex. Průzkumy naznačují, že o vakcínu proti covidu-19 je mezi lidmi poměrně malý zájem.

  „Začátek očkování je nyní už jen otázkou týdnů,“ citovala Castexe agentura DPA. Podle šéfa vlády dostane vakcínu už v lednu milion nejvíce ohrožených lidí, v první řadě senioři a lidé v domovech důchodců. Francie bude mít podle něj k dispozici 200 milionů dávek vakcíny od různých farmaceutických společností, což umožní proočkovat 100 milionů lidí. Je to více, než kolik má Francie obyvatel.

 • Itálie hlásí rekordní počet úmrtí

  Země dnes zaznamenala 993 nových úmrtí v souvislosti s koronavirem. To je nevjyšší počet úmrtí za 24 hodin od začátku epidemie. Počet nových případů nemoci covid-19 se dnes zvýšil o 23 000. Od začátku epidemie se nakazilo 1,7 milionu lidí a 58 038 osob infikovaných zemřelo. Itálie na Vánoce omezí volný pohyb, bude platit od 21. prosince až do 6. ledna. Přísnější má být omezení ve sváteční dny 25. a 26. prosince a 1. ledna, kdy lidé nesmějí opustit svou domovskou obec.

 • Facebook hlásí, že bude mazat nepravdy o vakcínách na covid-19

  Společnost Facebook dnes oznámila, že začne na svých platformách mazat dezinformace o vakcínách na covid-19. Opatření má zasáhnout nepravdivá tvrzení, která byla vyvrácena zdravotnickými experty, a také konspirační teorie kolem očkovacích látek. Jde o další z řady kroků učiněných s cílem potlačit záplavu dezinformací na sociálních sítích.

  Facebook od vypuknutí pandemie zavádí pravidla proti tvrzením, která by mohla vést k „bezprostřední fyzické újmě“, a uživatelům svých platforem například zobrazuje informace od Světové zdravotnické organizace (WHO). Od března do října údajně odstranil 12 milionů příspěvků s dezinformacemi na téma pandemie nemoci covid-19.

 • S covidem-19 v Británii zemřelo už více než 60 000 lidí

  Počet zemřelých s covidem-19 v Británii dnes podle oficiálních statistik přesáhl 60 000. Za poslední den přibylo 414 úmrtí, čímž celková bilance vzrostla na 60 113, informovala agentura Reuters.

  Za uplynulých sedm dnů zemřelo v zemi se 67 miliony obyvatel 3085 lidí, což je o pět procent méně než v předchozím týdnu. Z hlediska absolutního počtu zemřelých s covidem-19 náleží Spojenému království v Evropě smutné prvenství, druhá Itálie registruje k dnešku 58 038 obětí.

 • Britská vláda se snaží rozptýlit obavy z očkování proti covidu-19

  Po schválení koronavirové vakcíny firem Pfizer a BioNTech narůstají v Británii obavy, zda bude obyvatelstvo ochotné nechat se očkovat. Zdravotnický poradce britské vlády Jonathan Van-Tam se pokusil pochybnosti o bezpečnosti preparátu rozptýlit v televizním pořadu, uvedla dnes agentura DPA. Británie se ve středu stala první zemí, která vakcíně vystavila potvrzení o zdravotní nezávadnosti.

  Van-Tam v BBC uvedl, že by očkování důrazně doporučil své 78leté matce. Posudek lékové agentury MHRA, která ve zrychleném režimu schválila vakcínu pro nouzové použití, je podle něj „velice přesvědčivý“. První fáze imunizačního programu má začít již v příštím týdnu, cílit bude především na starší oslabené lidi a obyvatele domovů důchodců. Podle britské vlády půjde o nejrozsáhlejší očkovací akci v dějinách země.

 • Afrika chce během dvou až tří let naočkovat 60 procent obyvatel

  Afrika si klade za cíl nechat 60 % své populace očkovat proti covidu-19 během příštích dvou až tří let, uvedla ve čtvrtek pracovní skupina pro kontrolu a prevenci nemocí Africké unie. Podle agentury Reuters kontinent s 1,3 miliardy obyvatel zaznamenal více než 2,2 milionu potvrzených případů nákazy.

 • Katalánsko odvolalo rozvolňování, reprodukční číslo se zvýšilo

  Katalánská vláda se rozhodla odvolat začátek další etapy rozvolňování protiepidemických omezení v regionu. Podle tamního ministerstva zdravotnictví se reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, za poslední tři dny zvýšilo z 0,77 na 0,92, což další uvolnění znemožňuje, píše španělský tisk. Druhá etapa měla začít v pondělí, platnost stávajících omezení se místo toho prodlouží do 22. prosince.

 • Počet nových případů nákazy ve Švédsku dosáhl 7 tisíc

  Počet nových případů nákazy covidem-19 vystoupal ve středu na sedm tisíc, podle místních úřadů ale stále není nutné přistupovat k opatřením ohledně nošení roušek, jako tomu je v jiných zemích Evropy, uvádí Reuters. Světová zdravotnická organizace přitom ve středu uvedla, že by lidé včetně dětí starších 12 let měli vždy nosit roušku v obchodech, na pracovištích a ve školách, které nejsou dostatečně větrané.

 • Počet obětí v USA stoupl o rekordních 2800

  Za posledních 24 hodin zemřelo v USA dalších 2800 lidí nakažených covidem-19, uvádí CNBC, jde o největší nárůst od 15. dubna, kdy zemřelo 2600 lidí. Nemocnice hlásí plné kapacity, za den přibylo dalších 200 000 nových případů nákazy, aktuálně je v amerických nemocnicích přes 100 200 nakažených.

 • Tři exprezidenti USA jsou ochotni nechat se očkovat před kamerami

  Exprezidenti USA Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton by byli ochotni nechat se naočkovat některou z nových vakcín proti covidu-19 před kamerami, aby pomohli rozptýlit obavy veřejnosti ohledně bezpečnosti těchto látek. Napsal to server stanice CNN. Podle průzkumů si mnoho lidí v USA nechce nechat aplikovat nové vakcíny kvůli obavám z rychlosti jejich vývoje či kvůli obecné nedůvěře v reakci amerických úřadů na šíření koronaviru.

 • Řecko prodlouží celostátní karanténu o další týden

  Řecko prodlouží o další týden celostátní karanténu, která v zemi platí od začátku listopadu. Informoval o tom mluvčí vlády Stelios Petsas. Restrikce mají být v platnosti přinejmenším do 14. prosince, což mimo jiné znamená, že zůstanou zavřené obchody a lidé budou moci vycházet ven jen v nutných případech.

  Příští týden by se ale měly otevřít obchody, které prodávají vánoční zboží, jako jsou stromky nebo ozdoby.

 • Prezident Bolsonaro odrazuje Brazilce od očkování proti covidu-19

  Brazilský prezident Jair Bolsonaro opět zpochybnil očkování proti covidu-19. Podle místních médií uvedl, že se distancuje od jakýchkoli vedlejších efektů, které mohou vakcíny způsobit. Brazílie přitom v posledním týdnu eviduje opět výrazný nárůst nakažených asi po dvouměsíčním zlepšení a někteří hovoří o druhé vlně epidemie.

  „Předpokládám, že v klauzuli bude: distancujeme se od jakéhokoli odškodnění, od jakékoli zodpovědnosti před možnými vedlejšími účinky okamžitými či budoucími. Takže: necháte se očkovat?“ prohlásil ve středu brazilský prezident podle deníku O Globo. „Kdo se očkovat nechá, přijímá důsledky. Bude-li nějaký problém, už víte, že nelze obviňovat mě,“ dodal Bolsonaro.

  Brazilský prezident v létě nemoc covid-19 prodělal a minulý týden prohlásil, že se očkovat nenechá, mimo jiné proto, že už má protilátky. Covid-19 ale Bolsonaro zlehčoval od samého začátku pandemie a odmítal karanténní omezení s tím, že poškozují ekonomiku. Kvůli tomu se dostal do sporu s některými brazilskými guvernéry.

 • Počet prokázaných nákaz koronavirem v Íránu překročil milion

  Írán se stal další zemí s více než milionem prokázaných případů koronaviru. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo místní ministerstvo zdravotnictví. Ve svém regionu je Írán nejpostiženější zemí, s covidem-19 tam zemřelo téměř 50 000 nemocných.

  Od února, kdy země ohlásila své první případy, se koronavirus potvrdil podle mluvčí ministerstva u jednoho milionu a 3 494 lidí. Denně v 83milionové zemi přibývá přes 10 000 nakažených a několik set mrtvých s covidem-19.

  Íránské oficiální vládní údaje mnozí odborníci považují za neúplné. V posledních dnech začal nepatrně klesat ukazatel denního nárůstu mrtvých. V listopadu každý den přibývalo přes 400 úmrtí.

 • V USA hrozí naplnění kapacity nemocnic

  Počet lidí s koronavirem v amerických nemocnicích poprvé přesáhl hranici 100 000. Podle šéfa amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Roberta Redfielda začíná akutně hrozit naplnění nemocničních kapacit.

  Na 90 procent všech nemocnic v USA se podle Redfielda nyní nachází na místech, která CDC považuje za „horké koronavirové zóny“. Řada zařízení se také potýká s nedostatkem zdravotníků.

 • Ve Španělsku o Vánocích zřejmě nebudou jednotná covidová omezení

  Ve Španělsku nebudou o Vánocích platit jednotná protikoronavirová opatření. Španělská vláda sice ve středu oznámila zákaz cestování mezi regiony o svátcích s výjimkou návštěv příbuzných a blízkých i další omezení, Katalánsko a madridský region ale s vládním plánem nesouhlasí. Očekává se tak další právní bitva mezi madridským regionem a španělskou vládou, napsal deník El País.

  Španělská vláda ve středu po jednání se zástupci autonomních regionů oznámila, že od 23. prosince do 6. ledna nemají lidé v zemi cestovat mezi regiony s výjimkou návštěv příbuzných a že noční zákaz vycházení bude platit i na Štědrý den a na silvestra, ale až od 1:30.

 • V Maďarsku přibylo rekordních 182 úmrtí pacientů s koronavirem

  V Maďarsku během středy zemřelo dalších 182 pacientů s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem SARS-CoV-2. To je v této zemi doposud nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil vládní web.

  Podle úřadů většinu lidí, kteří zemřeli ve středu, tvoří jako doposud starší osoby a pacienti trpící jinými vážnými zdravotními problémy. V téměř desetimilionovém Maďarsku se počet úmrtí spojených s koronavirovou nákazou zvýšil na 5  324. Testy provedené ve středu potvrdily infekci u dalších 6635 lidí, což potvrzuje, že tempo šíření nákazy je v zemi nadále vysoké. Dosavadní rekordní přírůstek Maďarsko zaznamenalo v sobotu, kdy přibylo 6 819 osob s koronavirem.

 • Finsko zveřejnilo strategii pro očkování na koronavirus

  Finská vláda ve čtvrtek uvedla, že schválila národní strategii pro očkování proti onemocnění covid-19. Očkováni by měli být všichni Finové, nejprve však budou naočkováni zdravotní pracovníci.

  „Cílem Finska je ochránit celou populaci. Toho dosáhneme tím, že bezplatně nabídneme vakcínu všem, kteří ji chtějí a nemají zdravotní problémy, které by jim v jejím užití zabránily,“ uvedla ministryně sociálních věcí a zdravotnictví Krista Kiuru podle agentury Reuters.

Reklama

Hlavní zprávy