Hlavní obsah

USA proti dohodě o klimatu. Státy G7 dávají Trumpovi ještě čas, aby názor změnil

Státy G7 se neshodly v otázkách klimatu.Video: Kamila Bejlková

 

Reklama

27. 5. 2017 15:15

Šest ze sedmi zemí skupiny nejvyspělejších ekonomik světa (G7) se dnes na summitu v Itálii zavázalo podporovat naplňování pařížské dohody o ochraně klimatu. Pouze USA se k tomuto závazku v závěrech summitu v italské Taormině nepřipojily.

Článek

Do závěrů z jednání summitu tak bylo zakotveno, že Spojené státy mají ještě čas na rozhodnutí, zda pařížskou dohodu o globální ochraně klimatu z roku 2015 podpoří. 

„Spojené státy americké jsou v procesu revidování své politiky o změnách klimatu a pařížské dohody, tudíž se nepřipojují ke konsenzu v této problematice," uvádí se v závěrech summitu, z nichž citovala agentura Reuters.

Dokument o celosvětové ochraně klimatu loni v září odsouhlasila administrativa tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy, čímž byl ratifikační proces v USA formálně ukončen. Protože však o dohodě nehlasoval Senát USA, není pro USA právně závazná a republikán Trump ji tedy může vypovědět.

Trump konečné rozhodnutí opakovaně odkládá. Ještě během volební kampaně označil dohodu za nevýhodnou pro USA a slíbil ji zrušit, pokud se stane prezidentem.

Dnes ovšem na svůj Twitter napsal, že konečné rozhodnutí stran pařížské dohody učiní příští týden.

Merkelová uvedla, že diskuse byla „velmi tvrdá", vyjádřila nicméně uspokojení, že Trump nakonec souhlasil s ostatními státy G7. Do závěrečné deklarace byl i zakotven závazek, že členové skupiny G7 budou bojovat proti protekcionismu a že budou dodržovat nastavená pravidla světového obchodu.

Obavy panovaly zejména z toho, jak se k celé věci postaví prezident Trump. Ten se v minulosti několikrát vyslovil pro ochranářská opatření na americkém trhu, jenž podle něj trpí v globálním obchodě nespravedlivým přístupem ze strany mnoha zemí, včetně některých rozvojových, ale i ze strany Německa a Číny.

Také předchozí summit skupiny G7, který se konal přesně před rokem v japonské Ise-Šimě, odsoudil všechny formy protekcionismu ve světovém obchodě. Těmi jsou například dovozní cla, která mají za cíl ochránit domácí výrobce před levnějšími dovozy.

Do odpoledne by se měli účastníci summitu ještě dohodnout, zda navrhnou další sankce vůči Rusku kvůli jeho intervenci na Ukrajině.

Reklama

Související témata:

Doporučované