Hlavní obsah

Jsou to dehonestující výroky, reaguje Ústavní soud na kritiku Babiše

Foto: vlada.cz

Premiér Andrej Babiš.

Reklama

3. 2. 15:43
aktualizováno • 3. 2. 19:52

Premiér Andrej Babiš kritizuje Ústavní soud a jeho předsedu Pavla Rychetského. Podle šéfa hnutí ANO se snaží ovlivnit politickou situaci v zemi. Slova premiéra Ústavní soud v prohlášení odmítl.

Článek

Po pěti hodinách od zveřejnění verdiktu Ústavního soudu, který zrušil část volebního zákona znevýhodňující malé strany, vystoupil premiér Andrej Babiš se svým komentářem. Od první minuty bylo zřejmé, že se závěrem soudců zcela nesouhlasí. Z jeho úst zněla směrem k Ústavnímu soudu a jeho předsedovi pouze kritika.

„Ústavní soud ztratil všechny zábrany a aktivně se stejně jako v roce 2009 snaží ovlivnit politickou situaci v naší zemi, což mu absolutně nepřísluší. Ukazuje se, že tuto republiku velmi často neřídí volení zástupci lidí, ale ústavní soudci. Klesá význam voleb, roste význam žalob,“ řekl v úvodu tiskové konference premiér.

„Takto závažně významná změna systému, který tu bez problému funguje roky, má být předmětem široké, důkladné a neuspěchané politické debaty. Nikoliv výsledkem jedné žaloby, jednoho soudního rozhodnutí,“ pokračoval premiér.

Dehonestující výroky

Ústavní soud na kritiku premiéra reagoval v písemném prohlášení na svém webu. Odmítá v něm, že by ovlivňoval politickou situaci v zemi. Naopak chrání Ústavu ČR a její základní požadavek na ochranu ústavního principu rovnosti ve volebních procesech, tvrdí. Zastal se také předsedy soudu Pavla Rychetského.

„Když předseda vlády prohlásil, že ‚Pavel Rychetský evidentně není nestranný ústavní soudce‘, dopustil se dehonestujících výroků vůči ostatním soudcům Ústavního soudu, neboť jde o většinové rozhodnutí patnáctičlenného pléna.“

Ústavní soud tak reagoval na vyjádření premiéra Andreje Babiše, který zpochybnil nezávislost předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského.

„Nechápu, že teď, kdy začala volební kampaň a máme osm měsíců do voleb, mění pravidla celé politické soutěže, se kterou Ústavní soud neměl 20 let problém. Všichni víme, že měnit pravidla v průběhu hry je nestandardní a neobvyklé. Ještě víc šokující je, že tato stížnost ležela na Ústavním soudu tři roky a nikdo se jí nevěnoval,“ pokračuje v kritice Ústavního soudu Babiš.

„Co tím chce Ústavní soud říct? Že všechny volby do Poslanecké sněmovny od roku 2000 – tedy v roce 2002, 2006, 2010, 2013 a 2017 – probíhaly nespravedlivě? Co si z toho má normální člověk odnést? Že poslední patery volby byly neplatné nebo nespravedlivé? Je to obrovský hazard s důvěrou občanů v politický systém a politikou jako takovou,“ řekl premiér a šéf hnutí ANO.

Poslechněte si Babišův projev:

Andrej Babiš komentuje rozhodnutí Ústavního soudu. (Video: ČTK)

Babiš také vyzval Rychetského, aby se vyjádřil k tomu, zda bude za opoziční hnutí STAN kandidovat za dva roky na funkci prezidenta.

A Ústavní soud na výzvu premiéra reagoval. Popřel, že by předseda Pavel Rychetský měl takové ambice.

„I úvaha Andreje Babiše, že předseda Ústavního soudu ‚udělal s hnutím STAN politickou dohodu o kandidatuře na prezidenta v roce 2023‘, je scestná, protože Pavel Rychetský opakovaně prohlásil, že se nikdy nehodlá ucházet o funkci hlavy státu.“

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan slova premiéra na Twitteru také odmítl. „Prý STAN nabídl prezidentskou kandidaturu panu Rychetskému. To je mentální svět pana premiéra. Kšefty, kšeftíky, něco za něco, uplatit a nabídnout. To my neděláme, sorry jako. Tohle na podzim skončí,“ napsal na Twitteru v reakci na slova premiéra předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Babiš nepovažuje za reálné, že by se Sněmovna shodla rychle na novém znění zákona

„Načasování je jasný důkaz, že jde o účelové politické rozhodnutí. Ústavní soud způsobí to, že další vlády budou neakceschopné, Sněmovna nefunkční, bude téměř nemožné udělat vládní většinu,“ uvedl Babiš.

Soud zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Sněmovny získání pěti procent hlasů. Soud škrtal i v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů. Nález nemá časový odklad, dopadne už na letošní podzimní sněmovní volby.

„Ještě v roce 2006 Ústavní soud přepočet mandátů pomocí D'Hondtovy metody nezrušil a naopak řekl, že tato část zákona není protiústavní. Navíc změnu zákona přijala Zemanova vláda, jejíž byl pan Rychetský součástí. Sám ruší zákon, který navrhl a obhajoval. Popírá sám sebe,“ kritizoval Babiš nynějšího předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, který byl v době přijetí volební novely v roce 2002 místopředsedou vlády pro legislativu.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský už v úterý v rozhovoru pro Seznam Zprávy vysvětloval, proč se o takto důležité věci rozhoduje v roce, kdy jsou volby do Poslanecké sněmovny.

„Pokud se má Ústavní soud zabývat protiústavností volebního zákona, je povinen to rozhodnout dřív, než volby proběhnou. Přece pokud by došel k závěru, že ten zákon je protiústavní, tak nemůže vědomě podle něj nechat proběhnout volby,“ vysvětloval v úterý Seznam Zprávám předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ještě před dnešním rozhodnutím.

Benešová: Kdo komu co slíbil?

Výhrady k rozhodnutí Ústavního soudu má i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Ta označila dnešní nález Ústavního soudu k volebnímu zákonu za divný, podle ní nepůsobí objektivně. Uvedla to v rozhovoru pro Deník N. Podle ministryně nelze vyloučit, že soudci za své rozhodnutí mohli dostat něco přislíbeno.

„Soudci jsou jenom lidé, někteří chtějí opakovat mandát,“ prohlásila Benešová. Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu. Rozhodnutí soudu ministryně označila za „vrcholové číslo“, nad kterým zůstává rozum stát. „Na ústavním nálezu mi hlavně vadí, že to tam měli přes tři roky a teď pár měsíců před volbami najednou rozhodují,“ podotkla. „Co je za tím? Komu se kdo zavázal, kdo komu co slíbil?“ pokračovala.

„Samozřejmě žádné důkazy nemám, ale takhle funguje život. A pan Rychetský už se jednou vyjadřoval, takže nevím. Jestli si pomýšlí třeba na prezidenta, nevím,“ řekla o předsedovi soudu Pavlu Rychetském. „Už minule tak nějak komentoval politické dění, což by jako předseda Ústavního soudu neměl. Takže není to poprvé,“ doplnila.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované