Hlavní obsah

Útočník pobodal do krku ruskou novinářku z nezávislé rozhlasové stanice. Zadržený muž tvrdí, že ho telepaticky sexuálně obtěžovala

Pobodaná dvaatřicetiletá Taťjana Felgengauerová je zástupkyní šéfredaktora rádia Echo Moskvy (Video: Ruptly)

 

Reklama

23. 10. 2017 21:31

Novinářku z ruské nezávislé rozhlasové stanice pobodal do krku v pondělí muž, jehož totožnost úřady zatím nepotvrdily. Útočník je nyní v rukou policie. Stav zraněné novinářky je středně těžký.

Článek

Neznámý pachatel vtrhl v pondělí do budovy ruské nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy a pobodal zástupkyni šéfredaktora Taťjanu Felgengauerovou. Dvaatřicetiletá žena byla převezena do nemocnice, její stav je podle zdravotníků středně těžký. Podle předběžných informací je útočníkem cizinec, patrně psychicky nevyrovnaný.

„Muž, který vtrhl do (budovy) rádia, oslepil strážného sprejem s dráždivou látkou a bodl nožem do krku moderátorku Taťjanu Felgengauerovou. (Žena) byla hospitalizována, zavedli jí katétr,” uvedl šéfredaktor Echa Moskvy Alexej Venědiktov.

Muž, údajně cizinec, byl zadržen a předán do rukou policie, uvedla rozhlasová stanice na svých webových stránkách. Podle agentury TASS měl u sebe útočník izraelské dokumenty. Venědiktov na Facebooku napsal, že jde o jistého Borise Grice, který je cizincem a určitou dobu žije v Izraeli.

Útočník je nejspíš psychicky labilní

Z Gricova blogu vyplývá, že Felgengauerovou znal a obviňoval ji z „telepatického pronásledování”. Jeho příčetnost bude podle ruských médií předmětem zkoumání. Vyšetřovatelé tvrdí, že motivy útoku byly nejspíš osobní a s novinářskou činností Felgengauerové nesouvisejí. Policie ale zatím žádnou vyšetřovací verzi nevyloučila.

Ve videu z výslechu zadrženého, které zveřejnilo ministerstvo vnitra, se muž představuje jménem Boris Grez a vysvětluje svou motivaci k útoku na novinářku. Podle jeho slov ho redaktorka rádia pomocí telepatie sexuálně obtěžovala.

Nové video: Sexuálně mě mučila pomocí telepatie, říká podezřelý z útoku na novinářku Taťjanu Felgengauerovou (Video: Ruptly)

Echo Moskvy patří k hlavním opozičním médiím v Rusku, přestože jeho většinovým vlastníkem je dceřiná společnost státního energetického gigantu Gazprom. Rozhlasová stanice pečlivě sleduje ruskou opoziční scénu. Názory, které publikuje, jsou většinou k politice Kremlu kritické. Často ale dává místo i obhájcům ruského režimu.

Útoky proti Echu Moskvy nejsou ojedinělé, redaktoři si v minulosti v několika případech stěžovali na anonymní výhrůžky smrtí. Komentátorka rozhlasové stanice Julija Latyninová, jedna z nejvášnivějších kritiček ruského režimu, v září z obavy o svůj život opustila Rusko a oznámila, že se do vlasti nehodlá vrátit.

Ruský svaz novinářů označil pondělní útok na opoziční novinářku za „pokus umlčet hlasatele alternativních názorů”.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované