Hlavní obsah

Výzva: Už nejsem chlapeček z Nightworku. S Vojtěchem Dykem o hledání Boha i lžích v politice

25. 11. 2018

Výzva: S Vojtěchem Dykem o úspěšné hudební kariéře, rozčarování z politiky a hledání Boha. (Video: Blanka Kubíková, Seznam.cz)

Má za sebou mezinárodní debut v roli Celebranta v Bernsteinově Mši. A úspěšný: diváci v hlavním sále Vídeňského koncertního domu ho odměnili desetiminutovým aplausem. Další nabídku, pro změnu do Salcburku, odmítl. „Chtěl jsem být s dětmi,“ vysvětluje Vojtěch Dyk nečekané rozhodnutí.

Článek

Mši znovu teď představí „doma“. Pražská představení na konci listopadu jsou už beznadějně vyprodaná, na to brněnské zbývá pár vstupenek. Přestože nejdražší lístky vyjdou až na 3 000 korun, vstupné pokryje zhruba čtvrtinu nákladů náročného představení (na ukázku se můžete podívat v úvodním videu).

„Stát nás nepodpořil ani korunou, na ministerstvu si zřejmě řekli, že je tam Dyk, takže jde o komerci. Museli jsme přesvědčit osvícené donátory, že mám sice známý obličej, ale už nejsem chlapeček z Nightworku,“ říká Dyk, který si uvedením Bernsteinovy Mše splnil sen a stal se kvůli tomu také producentem.

V tuzemském nastudování účinkuje stovka lidí, ve vídeňském jich bylo třikrát víc. „To bohužel neumožňuje nic jiného než stát a zpívat, ale i tak to působí jako meditace. Vychutnal jsem si to, i když jsem v mezinárodním obsazení byl jediný Čecháček,“ vysvětluje.

Víra, pochybnosti a politika

Leonard Bernstein Mši složil na přání Jacqueline Kennedyové. Premiéru měla v roce 1961. „Byla jiná doba, tehdy to bylo napsané jako kopání do křesťanského Boha. Já Boha pomalu nacházím. Kdybych ho našel, zastřelím se, protože ho chci stále hledat. Pochybnosti a víra jsou pro mě důležité,“ vysvětluje Dyk.

Letos už stihl natočit dva filmy, které půjdou do kin příští rok, nazkoušet titulní roli muzikálu Legenda jménem Holmes v Hudebním divadle Karlín a chystá spolupráci s jeho autorem Ondřejem Gregorem Brzobohatým.

„Hodně si rozumíme. I v tématech kolem politiky. Do žádné akce, jako byly předloni Týdny občanského neklidu, se ale nezapojuji. Pochopitelně mluvím s lidmi na koncertech a žasnu, jak se doba změnila. Když si uvědomíme, kvůli čemu padla před lety Nečasova vláda, to je pro mě tak deset procent z toho, co se děje teď. Nechápu, jak je možné, že lidé jsou už tak otupělí,“ říká.

Proč se Vojtěch Dyk stal bonusovým otcem dvou dětí, když vychovává tři? Proč nedotáhl do konce myšlenku občanské výchovy pro dospělé? A proč neuznává sociální média jako platformu pro sdílení politických názorů?

Podívejte se na celý rozhovor v úvodním videu.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Podle Číny narušuje primátor Hřib čínsko-české vztahy

  Čína vyzvala primátora Prahy a její vedení k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí.

 • Při požáru ve studiu animovaného filmu v Kjótu zahynulo nejméně 10 lidí, dalších 40 je zraněno

  Deset lidí podle policie patrně zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjótu. Zhruba 40 lidí bylo zraněno, napsal deník The Japan Times. Oheň podle policie úmyslně způsobil jednačtyřicetiletý muž, který ve studiu vylil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Je mezi zraněnými. Agentura AP cituje mluvčího hasičů, podle nějž je mrtvých 12 a další lidé se pohřešují.

  Oheň zachvátil třípatrovou budovu společnosti Kyoto Animation, která produkuje úspěšné televizní kreslené seriály, okolo 10:30 místního času (3:30 SELČ). Nepodařilo se ho dostat plně pod kontrolu ani po třech hodinách hašení, hustý dým stále vychází z oken domu. Na místě zasahovalo asi 30 hasičských vozů.

  V době požáru se v budově nacházelo 70 lidí, z nichž většině se podařilo dostat se ven. Policie událost vyšetřuje jako trestný čin. „Muž vylil hořlavinu a zapálil ji," řekl mluvčí kjótské policie.

 • Policie vyšteřuje hlášenou střelbu na vlak v Praze

  Dosud neznámý pachatel ve středu večer pravděpodobně střílel na vlak z Prahy do Milovic. Podle policie k incidentu došlo okolo půl osmé mezi stanicemi Masarykovo nádraží a Praha-Vysočany. Tam také v současné době souprava stojí s pěti rozbitými okny, kriminalisté zjišťují okolnosti jejich poškození. Policie žádá cestující z vlaku nebo případné svědky, aby se obrátili na linku 158.