Hlavní obsah

V 95 letech zemřela světově uznávaná sklářská výtvarnice Brychtová

Foto: wikimedia

Jaroslava Brychtová.

9. 4. 7:35

Ve věku 95 let zemřela významná sklářská výtvarnice Jaroslava Brychtová. Spolu s manželem Stanislavem Libenským tvořili světově uznávaný sklářský tým.

Článek

Brychtová se narodila 18. července 1924 v Železném Brodě, prakticky celý život zůstala městu věrná a žila v domě, který postavil její otec, pražský sochař Jaroslav Brychta. Ten patřil k zakladatelům železnobrodské sklářské průmyslovky a s oblibou vyráběl nejrůznější skleněné figurky. Brychtová ale na jeho škole nestudovala, absolvovala gymnázium v Turnově. Sklu přesto neunikla. Už za studií na pražské Akademii výtvarných umění si začala pohrávat s tavenými skleněnými reliéfy. Když se vrátila do Železného brodu, založila v tamní sklárně oddělení taveného skla.

Od roku 1957 začala spolupracovat se Stanislavem Libenským, který byl v té době ředitelem železnobrodské sklářské školy. Už o rok později se dočkali prvního ocenění na Expo 58. Společně pak léta tvořili autorské plastiky i díla pro architekturu.

Foto: Jindřich Nosek, wikimedia

Jedno ze společných děl se Stanislavem Libenským – Krychle v krychli.

Většina jejich prací je v zahraničí, Liberečané ale znají jejich Spad meteoritů v budově horského hotelu a vysílače Ještěd, vytvořili také vitráž Pták s třešní pro kavárnu secesního libereckého hotelu Zlatý Lev. Po Libenského smrti v roce 2002 Brychtová sklo opustila, naposledy dělala okna pro hradní kapli brněnského Špilberku a dvě plastiky. „Bez Stanislava to nejde, byla jsem zvyklá dělat ve dvou. Bez něj už to není ono,“ řekla výtvarnice při svých 90. narozeninách.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené