Hlavní obsah

V Bohumíně vzniklo pietní místo. „Nešlo o rasismus,“ vyvrací fámy radnice

Foto: Tomáš Lach, HZS MSK

Hořící panelák –⁠ místo obrovské tragédie.

Reklama

10. 8. 2020 8:23

Improvizované pietní místo vzniklo proti domu v Nerudově ulici v Bohumíně na Karvinsku, kde v sobotu během požáru zemřelo 11 lidí včetně tří dětí. Lidé z paneláku se zatím domů vrátit nemohou.

Článek

Svíčky jako první přišly zapálit děti, z nichž některé byly svědky tragické události, při níž lidé před ohněm vyskakovali z domu.

„Stála jsem přímo na tomhle místě a viděla jsem, jak ti lidé padají,“ řekla u pietního místa patnáctiletá Michaela. Zapálením svíček podle svých slov chtěla uctít památku zemřelých. Dívka uvedla, že znala chlapce, kteří v bytě uhořeli. Podle ní v bytě bydlela rovněž těhotná žena. K pietnímu místu přišla svíci zapálit i žena, která uvedla, že v bytě měla svého kolegu. Blíže o tragédii hovořit nechtěla. Stejně jako někteří další, kteří k místu přišli.

Místostarosta Bohumína Igor Bruzl zároveň vyvrací informace, že by se jednalo o rasově motivovaný čin. „V bytě se konala zřejmě rodinná oslava. Podle našich informací se nejednalo o sousedské spory ani o rasově motivovaný čin. Vše nasvědčuje tomu, že šlo o rodinný spor. Chceme tak zastavit fámy, které se městem šíří,“ dodal Bruzl.

„S největší pravděpodobností za požárem stojí rodinné neshody,“ dodal Bruzl.

Podle devětadvacetiletého obyvatele domu Miroslava, který si s rodinou přišel pro své věci, jde o obrovskou tragédii. „Známe ty lidi, kterým se to neštěstí stalo,“ uvedl. Podle něj šlo o tříčlennou rodinu se zhruba osmiletým chlapcem. V bytě údajně byla narozeninová oslava, na kterou přišly i děti sousedů z nižšího patra. Chlapci si podle něj spolu hrávali. „Slyšel jsem, že jeden z nich slavil narozeniny, takže tam šly ty děti a stala se ta věc,“ řekl obyvatel domu. Na oslavu prý přišli i lidé z vyššího patra. „Znali jsme se s paní, která bydlela ve čtvrtém podlaží a měla tam děti,“ řekl. Podle něj jejich matka v době tragédie v bytě nebyla, protože pracovala v obchodě. „Jsme z toho úplně hotoví,“ uvedl.

Foto: Tomáš Lach, HZS MSK

Místo tragédie.

„Potřebujeme se teď postarat o všechny, kteří přišli o střechu nad hlavou. Aktuálně našli téměř všichni pomoc u příbuzných, ubytování jsme zajišťovali prozatím dvěma nájemníkům,“ dodal Bruzl. „Dům je od hašení podmáčený, dokud nevyschne, energetici jej na elektřinu nepřipojí. To potrvá podle předběžných odhadů dva až tři dny. Náš sociální odbor i odbor správy domů proto bude teď v terénu u všech nájemníků ověřovat, zda potřebují pomoc a náhradní ubytování. Obyvatelé se na ně mohou obracet v improvizovaném krizovém centru v Salome. Až do odvolání zastavujeme všechny licitace městských bytů, abychom měli k dispozici bydlení pro ty, kteří to budou potřebovat. Připravena pomoci je i Armáda spásy, která by lidem poskytla základní nábytek. Nakolik je situace vážná, zjistíme, až se lidé budou moci vrátit do bytů a ověří rozsah škod. Za město je odhadujeme v řádech milionů korun. Jakmile celou situaci zmonitorujeme, rozhodneme se, jak postiženým lidem pomůžeme, zda například vyhlásíme veřejnou sbírku.“

Na místě stále pracují policejní vyšetřovatelé. K místu tragédie přicházejí lidé. Diskutují o zásahu hasičů i možných motivech tragické události. Během dne do domu přicházeli také jeho obyvatelé, kteří si mohli přijít vyzvednout potřebné věci.

Foto: Tomáš Lach, HZS MSK

Zásah hasičů na místě, kde zůstalo jedenáct mrtvých.

„V případě jakéhokoliv problému mohou obyvatelé postiženého domu kontaktovat linku bohumínské městské policie na čísle 731 130 666. Od pondělního rána bude rovněž v provozu krizová linka číslo 731 531 731. Prosíme, aby ji veřejnost využívala pouze v případě nouze, a ne k nabídkám pomoci. Děkujeme všem za zájem a ochotu pomoci,“ vzkázal místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Požár vypukl v Nerudově ulici v části Nový Bohumín krátce před 18:00, konkrétně v 11. patře. Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu. Během požáru bylo deset lidí zraněno, včetně dvou hasičů a policisty. V nemocnicích zůstávalo v neděli pět lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované