Hlavní obsah

V centru Kutné Hory bude o Noci kostelů otevřený chrám svaté Barbory

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

25. 5. 2020 23:44

V centru Kutné Hory bude 12. června při akci Noc kostelů otevřený pouze chrám svaté Barbory. Kvůli doznívající epidemii koronaviru nabídne jen prostý program s možností soukromé prohlídky či modlitby.

Článek

Večerem bude návštěvníky provázet duchovní hudba, kterou připravili mladí kutnohorští umělci, informovala dnes ČTK Julie Němcová z Římskokatolické farnosti - arciděkanství Kutná Hora.

Připomněla, že v minulých letech byla ve městě otevřena řada kostelů, které nabízely bohatý program, koncerty, představení a výstavy. Tentokrát se farnost bude soustředit jen na chrám svaté Barbory, který je podle Němcové místem důležitým nejen pro věřící, ale pro všechny obyvatele Kutné Hory a jejího okolí. „Pandemie není úplně za námi, opatrnost je stále ještě na místě,“ dodala Němcová.

Akce začne před 18:00 hlasem zvonů, následovat bude mše na poděkování za ochranu. Chrám bude otevřený k prohlídce či modlitbě, vždy v celou hodinu pronese farář Jan Uhlíř krátké zamyšlení a modlitbu, k níž jsou zváni všichni bez ohledu na vyznání. Během večera zazní duchovní hudba v podání Viktora Darebného, Jana Drahoty, Vojtěcha Hylského a Jana Maria Hájka, kterou doplní světla zapálených svící. Kostel bude otevřen do 22:00.

Noc kostelů je i pro nejširší veřejnost příležitostí poznat kulturní hodnotu kostelů, ale také se seznámit s křesťanstvím prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelního představení, rozhovoru či setkání. Lidé se mohou podívat do sakristií, klášterních zahrad, zvonic a krypt, vystoupat do věží nebo si zkusit zahrát na varhany.

V ČR se první Noc kostelů konala v roce 2009. Inspirací jí byla Vídeň, kde se akce pořádá od roku 2005. V posledních letech bývá při Noci kostelů po celém Česku zaznamenáno více než půl milionu návštěvnických vstupů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované