Hlavní obsah

Teror v Paříži. O vraždícího Čečence se zajímaly tajné služby kvůli jeho radikálním islamistickým názorům

K útoku se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát. V prohlášení na internetu označila útočníka za jednoho ze svých „bojovníků”.Video: Jolana Humpálová, AP, Reuters

 

Reklama

13. 5. 2018 13:53

Francouzské úřady na základě otisků prstů v neděli dopoledne identifikovaly útočníka, který v sobotu večer v centru Paříže nožem zabil jednoho člověka a čtyři další zranil, jako Čečence narozeného v roce 1997 v Ruské federaci. S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování o tom informovala agentura AFP. Ve Štrasburku byl kvůli výslechu zadržen jeho přítel. Vyšetřovatelé případ řeší jako možný teroristický čin.

Článek

Útočící Čečenec měl podle médií francouzské občanství, některé portály původně uváděly, že měl i ruský pas. Úřady se ale k útočníkově identitě doposud oficiálně nevyjádřily. Podle čečenského vůdce Ramzana Kadyrova byl útočníkem francouzský občan Chasan Azimov, který se narodil v Čečensku, o ruský pas ale přišel.

Server Europe 1 napsal, že mladík měl čistý trestní rejstřík, ale zajímaly se o něj kvůli radikálním islámským názorům francouzské tajné služby. Podle stanice BFM TV byl asi před rokem jako svědek vyslýchán protiteroristickým oddělením kvůli svým vazbám na blíže neupřesněného člověka v Sýrii.

K útoku se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). V prohlášení na internetu označila útočníka za jednoho ze svých „bojovníků”.

Podle Islámského státu útočník svým činem vyslyšel výzvy IS, aby přívrženci organizace napadali členy vojenské koalice vedené Spojenými státy, která bojuje proti extremistům v Iráku a Sýrii. Francouzská armáda je aktivním členem koalice od roku 2014, připomněla agentura AP. Agentura Amak ale neposkytla žádný důkaz pro své tvrzení ani nesdělila totožnost útočníka.

Policisté muže, který nožem bodal kolemjdoucí, zastřelili. Prokurátor François Molins uvedl, že podle svědků útočník křičel Alláhu akbar (Bůh je veliký). „Na základě metody útoku zahájil protiteroristický útvar vyšetřování pro podezření z vraždy a pokusu o vraždu s teroristickým motivem,” sdělil Molins.

Útok se odehrál v sobotu krátce před 21:00 SELČ v druhém pařížském obvodu v blízkosti paláce Garnier, který je sídlem pařížské národní opery. Jedná se o rušnou turistickou oblast s množstvím barů, restaurací a divadel, jež bývá v sobotu večer pravidelně zaplněna davy lidí.

Obětí se podle ministra vnitra Gérarda Collomba stal 29letý muž. „Znovu bylo zasaženo mládí Francie,” konstatoval Collomb. Stav dvou zraněných lidí je vážný, další dvě osoby byly zraněny lehce. Všichni čtyři zranění jsou ale mimo ohrožení života, sdělil Colomb. Úřady se snaží identifikovat útočníka, dodal.

V neděli pak dodal, že „čtveřice zraněných, které v sobotu večer v Paříži pobodal útočník, je mimo ohrožení života”. Nejvážněji zraněného navštívil Collomb ještě v noci v nemocnici, uvedl portál Europe1.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci zdůraznil, že Francie neustoupí „nepřátelům svobody”. Ve svém vyjádření na Twitteru rovněž pochválil policisty, kteří zneškodnili útočníka. „Francie znovu platí krví, ale neustoupí ani o píď nepřátelům svobody,” podotkl Macron.

Policisté se údajně nejprve pokusili útočníka zneškodnit elektrickým paralyzérem, a když se jim to nepodařilo, zahájili na něj palbu. Kromě prezidenta Macrona jejich rychlý zákrok ocenil i premiér Édouard Philippe a ministr vnitra Collomb.

„Útok v Paříži: Klaním se před chladnou hlavou a schopností policejních sil, které zneškodnily útočníka, (rychle) reagovat,” uvedl na Twitteru ministr. „Mé první myšlenky směřují k obětem tohoto hnusného činu,” dodal.

Naopak šéfka krajní pravice Marine Le Penová využila útok ke kritice vlády. „Občané Francie se již nespokojí s komentáři, očekávají činy,” uvedla po útoku, který označila za dílo islamisty.

Ve východofrancouzském městě Štrasburku policie v neděli zadržela útočníkova přítele, který se stejně jako on narodil v roce 1997. Hodlá ho vyslechnout. Francouzská média již dříve informovala, že k výslechu byli předvedeni také útočníkovi rodiče, které policie zadržela v 18. pařížském obvodu.

Vůdce autonomního Čečenska, Ramzan Kadyrov, v neděli řekl, že veškerou zodpovědnost za útok nese Francie. "Považuji za nezbytné říci, že veškerá zodpovědnost za to, že se Chasan Azimov uchýlil na cestu zločinu, je zcela na francouzských úřadech. V Čečensku se pouze narodil, ale vyrůstal, jeho osobnost, jeho názory a přesvědčení se formovaly ve francouzské společnosti," uvedl Kadyrov na sociální síti Telegram.

Vyjádřil zároveň přesvědčení, že pokud by strávil své dětství a dospívání v Čečensku, "byl by Chasanův osud jiný". Podle čečenského vůdce byl dvacetiletý mladík kdysi ruským občanem, jeho pas už ale není platný, protože nepožádal o nový.

Francie se v posledních letech potýká s teroristickými útoky islámských radikálů, kteří už v minulosti využili jako zbraně i nožů, například v Marseille v říjnu 2017. Naposledy na konci března útočil islamista na jihozápadě Francie. Při atentátu, který byl prvním od zrušení výjimečného stavu v loňském roce, zahynuli čtyři lidé. Zatím nejhorší teroristický útok posledních let si v roce 2015 vyžádal v Paříži 130 obětí. Celkem od počátku roku 2015 zahynulo při teroristických útocích ve Francii podle AFP 254 lidí.

Reklama

Související témata:

Doporučované