Hlavní obsah

V Chemnitzu se na další protiimigrační demonstraci sešlo 2300 lidí

Protiimigrační demostrace se zúčastnilo několik set lidí. Několik tisíc lidí přišlo na kulturní akci proti násilí a xenofobii. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters)

 

Reklama

7. 9. 2018 21:07

Zhruba 2300 účastníků přilákala podle policie další z řady demonstrací, která se konala ve východoněmeckém městě Chemnitz (Saská Kamenice). Organizátorem bylo protiimigrační hnutí Pro Chemnitz, napsala agentura DPA. Na protidemonstraci uspořádanou spolkem Chemnitz bez nacistů dorazilo asi 1000 osob. List Die Welt dnes informoval, že na okraj jedné ze srpnových demonstrací byla v Chemnitzu napadena i židovská restaurace.

Článek

Dnešní akce se podle úřadů obešly "téměř" bez problémů. Policie zaznamenala jen šest případů porušení zákona o shromažďování. Přesto na protesty dohlíželo značné množství policistů. Místní saské příslušníky posílili kolegové z šesti dalších spolkových zemí.

Účastníci protestu svolaného hnutím Pro Chemnitz požadovali "bezpečnost pro Chemnitz". Na závěr pořadatelé oznámili, že se akce na stejném místě bude konat i příští pátek. Na protidemonstraci se mimo jiné provolávalo, že "na nacistickou propagandu neexistuje právo".

Největší počet účastníků nakonec podle DPA přišel na akci, kterou uspořádaly místní kulturní instituce ve snaze vyjádřit odpor ke xenofobii, štvaní a násilí. Zhruba 5000 lidí si pod širým nebem vyslechlo Beethovenovu 9. symfonii.

Ve městě Chemnitz nedaleko českých hranic se od konce srpna demonstruje v reakci na smrt pětatřicetiletého Němce, z níž je podezřelá trojice přistěhovalců ze Sýrie a Iráku. Po tomto násilném činu Chemnitzem prošla řada demonstrací, kterých se účastnili i pravicoví radikálové. Někteří z nich napadali přistěhovalce, média i policisty.

Deník Die Welt dnes informoval, že 27. srpna, kdy se v Chemnitzu konaly demonstrace, zaútočila skupina asi desíti maskovaných lidí na košer restauraci Schalom. Útočníci vykřikovali antisemitské urážky jako "Vypadni z Německa, ty židovská svině" a házeli na podnik kameny, láhve i kus ocelové tyče. Kromě toho, že poškodili okno a fasádu, utrpěl majitel restaurace Uwe Dziuballa, který podle listu Die Welt pochází ze staré židovské rodiny usazené v Chemnitzu, zranění na rameni. Útok podle Dziubally trval asi deset minut, které mu však připadaly "jako hodina".

Policie útok na židovský podnik potvrdila. V současnosti se čin podle mluvčího saského ministerstva vnitra vyšetřuje jako "politicky motivovaný čin s antisemitským podtextem".

Pokud se informace o útoku a jeho průběhu potvrdí, půjde podle pověřence spolkové vlády pro boj s antisemitismem Felixe Kleina o nový stupeň antisemitismu v Německu. "Vyvolává to ty nejhorší vzpomínky na třicátá léta," uvedl Klein s odkazem na dobu, kdy byli v Německu u moci nacisté.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované