Hlavní obsah

V Divoké Šárce zazní po roční pauze opera, tentokrát Dvořákova Rusalka

Foto: Getty Images

„Ilustrační foto.“

Reklama

31. 8. 20:49

Po roční pauze, způsobené pandemií covidu-19, se v pražské Divoké Šárce opět rozezní operní árie.

Článek

Letos se bude hrát romantická pohádková opera Rusalka Antonína Dvořáka. Představení se uskuteční v sobotu 4. září od 14:00 a vstup na něj je zdarma. ČTK to dnes sdělil mluvčí šesté městské části Jiří Hannich.

„Klenot české opery jsme letos zvolili s ohledem na letošní 180. výročí narození jejího autora Antonína Dvořáka,“ uvedl místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN), v jehož gesci je kultura.

V místech původního přírodního divadla vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla. Rusalku na open air vystoupení podle informací na webu akce ztvární Dana Burešová, princem bude stejně jako v roce 2015 Aleš Briscein. Vodníkovu árii zazpívá Luděk Vele a jako ježibaba stejně jako před šesti lety v rámci akce Opera v Šárce vystoupí Kateřina Jakovcová. Roli cizí kněžny zazpívá Kateřina Hebelková. Režie představení se ujaly Jana Divišová a Renée Nachtigallová. Orchestr povede dirigent Jan Chalupecký.

Akce zvaná Opera v Šárce se v pražském přírodním divadle uskuteční pošestnácté. Loni se v pražské přírodní rezervaci kvůli koronavirové pandemii nehrálo. Na programu měla být opera Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni, která se v Divoké Šárce hrála i v roce 2019. Od roku 2005, kdy se píše novodobá historie šáreckého divadla, mohli diváci v přírodních kulisách zhlédnout mimo jiné opery Dvě vdovy, Prodaná nevěsta nebo Čert a Káča. Dvořákova Rusalka se hrála v letech 2007, 2008 a 2015.

Autorem libreta opery Rusalka je Jaroslav Kvapil. Opera byla dokončena v roce 1900. Poprvé se hrála 31. března 1901 v Národním divadle, kdy titulní roli ztvárnila Růžena Maturová. K nejznámějším áriím této opery patří Rusalčino sólo Měsíčku na nebi hlubokém, vodníkova árie Ubohá Rusalko bledá, árie ježibaby Čury mury fuk a princova Vidino divná, přesladká.

Akce je podle Hannicha součástí oslav vzniku šesté městské části. Dne 4. září 1920 vešel v platnost zákon, kterým se osm z deseti katastrálních území dnešní Prahy 6 stalo součástí obce se společným názvem Hlavní město Praha. Den, kdy se obce Břevnov, Bubeneč, Dejvice, Střešovice, Liboc, Sedlec, Vokovice a Veleslavín spojily do jednoho celku, tak Praha 6 vnímá jako symbolické datum svého vzniku. V rámci Dne Prahy 6 se každoročně konají kulturní a sportovní akce.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované