Hlavní obsah

V Haagu se vydražila největší sladkovodní perla na světě

Vydražená perla nese podle svého tvaru název Spící lev. (Video: Veronika Krátká, Reuters)

 

Reklama

1. 6. 2018 9:41

Největší sladkovodní perla na světě se v Haagu vydražila v přepočtu za 320 tisíc eur. Svým tvarem a velikostí je velmi neobvyklá.

Článek

V aukční síni Venduehuis v Haagu se prodala největší známá sladkovodní perla na světě. Nový majitel si jí odnesl domů za 320 tisíc eur, což je v přepočtu více než osm milionů korun. Zázrak přírody nazývaný kvůli svému tvaru Spící lev váží téměř 120 gramů a pochází z Číny. Při dnešní dražbě zaostal za odhady aukční síně, která jeho cenu vyhodnotila až na 540 tisíc eur, tedy v přepočtu na 13,5 milionu korun.

Spící lev v Číně vznikl pravděpodobně mezi lety 1700 a 1760. Ve čtvrtek to bylo teprve podruhé, co šla nezvykle velká perla do dražby. Poprvé se tak stalo před 240 lety v Amsterodamu po smrti jejího majitele, kterým byl zámožný obchodník nizozemské Východoindické společnosti.

„To, co činí tento předmět ještě zajímavějším, je, že od 18. století urazil pořádnou cestu,“ řekl webu televize CNN ředitel Venduehuis Pater Meefout.

V roce 1778 byla perla zakoupena pro ruskou carevnu Kateřinu Velikou a převezena do Petrohradu. Na scénu se vrátila až v polovině 19. století v Polsku a následně ji zakoupil klenotník pracující pro prvního krále sjednocené Itálie Viktora Emanuela II. Později prošla rukama několika dalších evropských klenotníků, aby se opět vrátila do Nizozemska, když bolševická revoluce v Rusku zabránila jejímu návratu do Petrohradu. V roce 1979 Spícího lva koupil jeho poslední známý majitel, Amsterodamská perlová společnost.

V posledních dekádách perlu studovali historici i specialisté na drahokamy a jeden článek z roku 2014 konstatuje, že zatímco její tvar a velikost jsou vysoce neobvyklé, vnitřní struktura odpovídá jiným přírodním sladkovodním perlám. Nový majitel perly od aukční síně společně s ní dostal i starožitnou měděnou schránku s pozlaceným mosazným vnitřkem, která šla se Spícím lvem do dražby už před 240 lety.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované