Hlavní obsah

V Íránu se zřítilo dopravní letadlo. Na palubě bylo 66 lidí

Na jihozápadě Íránu havarovalo dopravní letadlo. Nikdo na palubě nepřežil. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

18. 2. 2018 10:13

Podle očitých svědků se letadlo pokoušelo o nouzové přistání, ale narazilo do horského masivu.

Článek

Íránské dopravní letadlo s 66 lidmi na palubě se za mlhy zřítilo v horách na jihozápadě země. S odvoláním na záchranné složky o tom informovala íránská média. Podle mluvčího společnosti Iran Aseman Airlines, které letoun patří, zatím není možné s jistotou potvrdit, že havárii nikdo nepřežil. Záchranáři trosky stroje zatím nenašli. Dříve přitom v íránské televizi tvrdil, že neštěstí nikdo nepřežil. Íránské úřady se zatím k nehodě nevyjádřily.

Stroj ATR-72, letící na vnitrostátní lince, mířil z metropole Teheránu do města Jásúdž na jihozápadě Íránu. Podle íránských médii zmizel z radarů zhruba 50 minut po startu z mezinárodního letiště Mehrábád v Teheránu. Letadlo podle médií narazilo do hory Dinar v pohoří Zagros, asi 22 kilometrů od města Jásúdž. Na místo byly vyslány záchranářské týmy a oddíly íránského Červeného půlměsíce.

„Stále jsme se nedostali k místu havárie, takže v tuto chvíli nemůžeme s jistotou potvrdit, že všichni cestující na palubě letadla zahynuli,” uvedl podle agentury AFP mluvčí aerolinek Aseman. Dodal přitom, že na palubě letounu se nacházelo 60 cestujících, včetně jednoho dítěte, a šest členů posádky.

Práci záchranářů komplikuje počasí a těžký horský terén. V místě neštěstí bylo podle médií špatné počasí, zejména mlha. Zpravodajský sever BBC uvedl, že právě kvůli mlze nemohl v místě přistát záchranný vrtulník.

Polosoukromá společnost Iran Aseman Airlines je třetí největší íránskou aerolinkou co do počtu vlastněných letadel. Zajišťuje především vnitrostátní dopravu, ale i některé mezinárodní lety. Podle agentury DPA přidala nedávno Evropská komise firmu Iran Aseman Airlines kvůli stavu jejích letadel na černou listinu aerolinek, které do zemí EU létat nesmějí.

Aerolinky Aseman mají na svém kontě již dvě havárie svých letadel. V roce 1994 se poblíž íránského města Natanz zřítil stroj F-28 s 66 lidmi na palubě a v srpnu 2008 pak letadlo Boeing 737 s 74 lidmi na palubě havarovalo v Kyrgyzstánu. V obou případech neštěstí nikdo nepřežil.

Na technickém stavu íránských dopravních letadel se podepsaly dlouholeté mezinárodní sankce, k leteckým nehodám tak v Íránu podle agentury AP dochází pravidelně. Stroj ART-72, který se dnes zřítil, byl vyroben v roce 1993.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované