Hlavní obsah

V jihlavské MHD občas zkontrolují povinné zakrytí úst strážníci

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

22. 2. 17:22

Dopravní podnik města Jihlavy zajistí respirátory pro své zaměstnance. Není ale v silách řidičů vymáhat dodržování přísnějších opatření na ochranu dýchacích cest u cestujících v MHD.

Článek

Podnik bude cestující nabádat k dodržování přísnějších opatření hlášením ve vozech, na občasných kontrolách se domluvil s městskou policií.

Od úterý bude patrně povinný respirátor, případně dvě chirurgické roušky nebo rouška s nanovlákny, v MHD a na dalších místech, kde se setkává víc lidí.

„Namátkově budeme dělat kontroly (v MHD), budeme vidět, jak kdo nastupuje nebo vystupuje,“ řekl ředitel jihlavské městské policie Jan Frenc. Pokud cestující nebudou mít nařízenou ochranu úst a nosu, mohou je strážníci vyloučit z dopravy. Ukládat blokové pokuty, které mohou být až do 10 tisíc korun, se městská policie zatím nechystá, i kvůli tomu, že někdo třeba včas respirátor nesežene. „Budeme ze začátku využívat víceméně domluvy, tak, jak to děláme vždycky, když se změní nějaký zákon,“ řekl Frenc.

V padesátitisícové Jihlavě jelo v roce 2019 městskými autobusy a trolejbusy 16 milionů cestujících, vloni počet kvůli epidemii klesl o 30 procent. Jen pro řidiče MHD bude dopravní podnik potřebovat denně okolo 60 respirátorů. „My máme nějaký bezpečný počet skladem a tento týden budeme dokupovat,“ řekl ředitel dopravního podniku Radim Rovner.

Podle jihlavské dopravní společnosti ICOM transport je dodržování povinného zakrytí úst a nosu na zodpovědnosti každého cestujícího v jejích autobusech. „Vzhledem k pevnému nastavení jízdních řádů nemá řidič příliš časového prostoru na to, aby důsledně kontroloval cestující,“ sdělila předsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová. Zároveň upozornila na to, že pokud bude chtít někdo nastoupit do autobusu bez těchto ochranných prostředků, může ho řidič upozornit nebo nepřepravit. Dopravní uskupení ICOM provozuje 800 autobusů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené