Hlavní obsah

V Kalifornii zabíjí požáry. Nejméně deset lidí zahynulo a tisíce utíkají do bezpečí

V Kalifornii zabíjí požáry, vyžádaly si okamžitou evakuaci tisíců lidí.Video: Reuters

 

Reklama

10. 10. 2017 11:07

Kalifornie se potýká s řadou rychle se šířících požárů, které již zničily minimálně 1500 domů a podniků. Vyžádaly si už nejméně deset lidských životů. Informovaly o tom podle agentury AP tamní úřady. Odhaduje se, že před požáry muselo utéct do bezpečí zhruba 20 tisíc lidí.

Článek

Řada lidí v důsledku požárů utrpěla zranění a několik osob se pohřešuje. Počet mrtvých bude pravděpodobně narůstat. „Bylo to peklo, jaké jste nikdy předtím neviděli,” uvedla Marian Williamsová, která musela před požárem ujet v automobilu. „Stromy hořely jako pochodně,” dodala.

Kalifornský guvernér Jerry Brown kvůli požárům vyhlásil stav nouze v okresech Napa, Sonoma a Yuba. Největším městem v oblasti zasažené požáry je Santa Rosa se zhruba 175 tisíci obyvateli. Požár v tomto městě zničil řadu budov a vynutil si uzavření škol i evakuaci dvou nemocnic.

Podle mluvčího kalifornského úřadu pro lesní a požární ochranu Daniela Berlanta za 12 hodin spálilo 14 požárů v osmi severokalifornských okresech území o rozloze přes 23 tisíc hektarů, napsala agentura Reuters.

„Oheň se rozhořel v severní Kalifornii v neděli v noci a šířil se výbušnou rychlostí kvůli suchu, které v oblasti panovalo,” řekl ředitel hasičů Ken Pimlott na pondělní tiskové konferenci. Poryvy větru dosahovaly až 80km/h. "Hasiči tedy bojovali s extrémními rychlostí šíření a těkavými spalovacími podmínkami,” dodal Pimlott.

Oheň likvidují tisíce hasičů a stále není pod kontrolou. Požáry vypukly v neděli v noci místního času, zatím však není známo, jakým způsobem. Za mimořádně rychlým šířením požárů stojí kombinace silného větru, nízké vlhkosti a teplého a suchého počasí, píše server BBC.

Reklama

Související témata:

Doporučované