Hlavní obsah

V Kalifornii zvažují používání marihuany u zvířat

Pořadatelé kočičího festivalu v Kalifornii dali příležitost veterinářům promluvit o účincích léků s extraktem z marihuany. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters)

Používání produktů s obsahem marihuany u zvířat řešili na kalifornském festivalu pro milovníky psů a koček CatCon. Podle posledních univerzitních průzkumů stoupá počet lidí, kteří pro své mazlíčky dají přednost produktům s marihuanou před těmi klasickými.

Článek

Letošní ročník festivalu CatCon v Kalifornii otevřel zajímavou diskuzi o tom, zda by se měla léčebná marihuana používat u zvířat. Podle vědeckých průzkumů droga pomáhá psům a kočkám s překonáním jevů provázejících artritidu, epilepsii, úzkosti a další neduhy bez vedlejších účinků, které mají legálně podávané léky.

Třicet amerických států již legalizovalo používání marihuany pro lékařské účely, sedm z nich dovoluje dokonce i rekreační užití, žádný z nich ale nepovoluje podávání nemocným zvířatům. Mnoho veterinářů je neochotných o tématu použití marihuany u zvířat i jen diskutovat, protože i to je podle federálního práva trestné. Podle veterináře Garyho Richtera se ale postoj k využívání technické marihuany mění, alespoň v Kalifornii.

Výtažek z marihuany, Cannabidiol, také známý pod zkratkou CBD, je přidáván do různých olejů, kousacích hraček a jiných zvířecích produktů. Některé tinktury také obsahují minimální množství THC, tedy látky, která je ve vyšší koncentraci spojována s euforickými stavy. Veterinář Tim Šu, který tinkturu vymyslel, říká, že THC je tam kvůli lepším terapeutickým účinkům. Zároveň dodává, že po použití tinktury nebude zvíře pod vlivem THC.

Podle celostátního dotazníku z roku 2018, kterého se zúčastnilo 1068 majitelů psů, podle agentury Reuters osmdesát procent respondentů uvedlo, že pro svého psa koupili výrobek z marihuany. V neoficiálním online dotazníku pak respondenti uvedli, že produkty pro ulevení od bolesti byly zhruba 44procentně efektivnější než obvyklé produkty a produkty proti úzkosti fungovaly lépe o zhruba čtyřicet jedna procent.

Při studii Cornwellovy univerzity, která se zaměřila na produkty s CBD, výzkumníci zjistili, že produkty prokazatelně ulevují psům s artritidou. Dále CBD snížilo frekvenci epileptických záchvatů u osmdesáti devíti procent psů s epilepsií.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Podle Číny narušuje primátor Hřib čínsko-české vztahy

  Čína vyzvala primátora Prahy a její vedení k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí.

 • Při požáru ve studiu animovaného filmu v Kjótu zahynulo nejméně 10 lidí, dalších 40 je zraněno

  Deset lidí podle policie patrně zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjótu. Zhruba 40 lidí bylo zraněno, napsal deník The Japan Times. Oheň podle policie úmyslně způsobil jednačtyřicetiletý muž, který ve studiu vylil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Je mezi zraněnými. Agentura AP cituje mluvčího hasičů, podle nějž je mrtvých 12 a další lidé se pohřešují.

  Oheň zachvátil třípatrovou budovu společnosti Kyoto Animation, která produkuje úspěšné televizní kreslené seriály, okolo 10:30 místního času (3:30 SELČ). Nepodařilo se ho dostat plně pod kontrolu ani po třech hodinách hašení, hustý dým stále vychází z oken domu. Na místě zasahovalo asi 30 hasičských vozů.

  V době požáru se v budově nacházelo 70 lidí, z nichž většině se podařilo dostat se ven. Policie událost vyšetřuje jako trestný čin. „Muž vylil hořlavinu a zapálil ji," řekl mluvčí kjótské policie.

 • Policie vyšteřuje hlášenou střelbu na vlak v Praze

  Dosud neznámý pachatel ve středu večer pravděpodobně střílel na vlak z Prahy do Milovic. Podle policie k incidentu došlo okolo půl osmé mezi stanicemi Masarykovo nádraží a Praha-Vysočany. Tam také v současné době souprava stojí s pěti rozbitými okny, kriminalisté zjišťují okolnosti jejich poškození. Policie žádá cestující z vlaku nebo případné svědky, aby se obrátili na linku 158.