Hlavní obsah

Na Jizerce bylo 23 stupňů pod nulou, v regionech padaly rekordy

Foto: Shutterstock.com

Česko zažilo rekordně chladné ráno.

Reklama

1. 4. 2020 9:09

Dnešní ráno v Česku bylo mimořádně chladné. Nové teplotní minimum pro dnešní den zaznamenala kolem 6:00 více než třetina dlouhodobě měřicích stanic.

Článek

V nížinách se teploty pohybovaly většinou mezi minus pěti a minus devíti stupni Celsia, ale na horách klesly i pod minus 20 stupňů.

Nejchladněji v zemi bylo v noci na dnešek v mrazové kotlině Jizerka v Jizerských horách. Na stanici Rašeliniště byla minimální teplota minus 22,8 stupně Celsia a na stanici Jizerka bylo minus 22 stupňů. Řekl to Pavel Jůza z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V Libereckém kraji mají nové rekordy na dvou stanicích, které měří déle než 30 let, a jeden vyrovnaný. V sousedním Ústeckém kraji jsou nová minima na šesti, z toho na čtyřech bylo překonané minimum pro celý duben.

V předchozích dnech do Česka dorazil studený vzduch, během noci na dnešek se postupně vyjasnilo, uklidnil se vítr a na některých místech leží sněhová pokrývka. „To všechno jsou faktory, které nám přinesly extrémně nízké teploty,“ uvedli meteorologové.

V Krkonoších dnes po ránu klesly teploty pod minus 20 stupňů. Na Šumavě klesla rtuť teploměru až k hranici minus 18 stupňů Celsia. „Nejméně meteorologové naměřili u Jezerní slatě u Kvildy na Prachaticku, kde bylo minus 17,6 stupně Celsia,“ řekla Eva Plášilová z českobudějovické pobočky ČHMÚ.

Chladné jarní počasí škodí ovoci.

Rekordně nízké teploty pro 1. duben zaznamenala brzy ráno více než třetina ze zhruba 150 stanic, které měří 30 a více let. „Z toho bylo 14 stanic s nejnižší zaznamenanou teplotou za celý měsíc duben,“ uvedli meteorologové.

Přes den by se dnešní teploty měly podle předpovědi ČHMÚ pohybovat nejčastěji mezi pěti a devíti stupni. Na horách v 1 000 metrech bude kolem nuly, na Šumavě kolem tří stupňů.

Čtvrtek už bude o něco teplejší. Nejvyšší teploty přes den vzrostou na devět až 13 stupňů Celsia.

Reklama

Doporučované